• In English
 • У центрі ефективної медичної реформи – пацієнт з його потребами та інтересами, – Віктор Ляшко
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 15 березня 2024 року о 14:33

  На сьогодні для розвитку та реалізації ефективної медичної реформи у центрі уваги стоїть пацієнт із власними потребами та інтересами. Саме пацієнтоорієнтованість – це одночасно пріоритет та фундамент для якісної, доступної та безоплатної медичної допомоги. Це зазначив Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко під час презентації пілотного проекту «Представник пацієнта».

  У заході також узяли участь голова НСЗУ Наталія Гусак, голова Комітету Верховної ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, представники Світового банку, Руху ЧЕСНО та посольства Швейцарії в Україні.

  «На сьогодні ключовим для медичної реформи є пацієнт з його власними потребами та інтересами. Це також фундамент для Програми медичних гарантій. Ми оперативно реагуємо на нові виклики, спричинені війною, та розширюємо перелік медичних послуг у межах ПМГ. Таким чином, у непростих умовах, медреформа є пацієнтоорієнтованою. Однак, попри це, у пацієнтів й досі немає повної інформації щодо безоплатної медичної допомоги, обстежень, ліків та роботи медзакладів. Саме тому разом із партнерами ми анонсуємо запуск пілотної ініціативи для підвищення обізнаності людей у сфері охорони здоров’я – представників пацієнтів, – сказав Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. – Така ініціатива створить у лікарнях сприятливе середовище, орієнтоване на потреби пацієнта. Також таке рішення здатне покращити доступ українців до якісної безоплатної медичної допомоги та знання про свої можливості й права».

  Зазначимо, що представники пацієнта – це спеціалісти, які успішно пройшли тренінгове навчання і залучені для роз’яснення пацієнтам у медзакладах загальних питань. Йдеться про надання медичних послуг в межах ПМГ, сприяння у реагуванні на випадки порушення прав пацієнтів, фіксації відгуків та спостереження за процесами надання допомоги у медзакладі задля покращення досвіду пацієнта і самої медустанови тощо.

  Наявність представників пацієнта допоможе скоротити час розв’язання можливих проблемних питань між пацієнтом та медичним персоналом.

  «Наш пріоритет – якісна медична послуга для пацієнта. Тому кожна копійка з бюджету, виділена на Програму медичних гарантій, має перетворитися у доступну і безоплатну медпослугу для українців та українок, – каже голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак. – До речі, Єврокомісія минулого року визначила в “домашньому завданні” для України посилення зворотнього зв’язку між пацієнтами й інституціями. Переконана, пілотний проект допоможе це реалізувати. Тому покладаю багато сподівань на представників пацієнтів. Принагідно нагадую: в НСЗУ є відділ по роботі зі скаргами, а також гаряча лінія 16-77. Бути на звʼязку, відповідати на актуальні питання, доносити правдиву інформацію — такі завдання ставимо перед собою».

  Безпосередня робота представника пацієнта у закладі у пілотному режимі триватиме два місяці, зокрема березень і квітень.

  Ініціативу «Представник пацієнта» планують запустити у п’яти медзакладах, зокрема:

  Національний інститут раку;

  • Київська обласна клінічна лікарня;
  • Київський міський пологовий будинок № 6;
  • Перше територіальне медичне обʼєднання Львова;
  • Львівський обласний клінічний перинатальний центр.

  Відгуки людей щодо їхнього досвіду отримання медичних послуг, зафіксовані амбасадорами пацієнтів, відіграватимуть важливу роль у трансформації сфери охорони здоров’я. Адже на підставі звітів амбасадорів у медзакладах можуть бути ухвалені рішення та зміни, спрямовані на покращення пацієнтського досвіду.

  Пілотування проекту призначене для апробації механізму перед його подальшим масштабуванням.

  Довідково

  У кожному з відібраних закладів представники працюватимуть у команді з двох людей. Для ефективної роботи їхнє місце має знаходитись у приміщенні закладу та бути помітним для відвідувачів і пацієнтів. Протягом усього часу роботи в закладі представники пацієнта будуть взаємодіяти з пацієнтами: поширювати інформаційні матеріали щодо послуг, гарантованих ПМГ, збирати зворотний зв’язок від пацієнтів про рівень задоволеності медичними послугами, фіксувати спостереження щодо комфорту пацієнтів, їхньої взаємодії з медичним персоналом та між собою тощо. Проект втілюється Національною службою здоровʼя разом з Рухом ЧЕСНО та за підтримки Міністерства охорони здоровʼя, Світового банку та Посольства Швейцарії в Україні.