• In English
 • Індексація пенсій

  ПЕНСІЙНА РЕФОРМА УРЯДУ ГРОЙСМАНА

  ВІДПОВІДІ НА ГОЛОВНІ ЗАПИТАННЯ ПРО ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ

  Минулого року Уряд розпочав одну з найважливіших реформ останніх років – пенсійну. Важливою складовою пенсійної реформи є осучаснення пенсій, тобто їх обов’язковийавтоматичний перерахунок відповідно до інфляції і зростання зарплат в країні. В 2019 році автоматичний перерахунок відбудеться уперше. Тому у людей, які вже перебувають на пенсії, та у тих, хто буде виходити на пенсію в наступному році, виникає багато запитань, як саме зростатимуть пенсії. Пропонуємо відповіді, на запитання, які задають найчастіше.

  1. Коли пенсії будуть переглянуті наступного разу?

  Вперше пенсії автоматично перерахують з 1 березня 2019 року. Це означає, що для перерахунку пенсій не потрібно приймати окремих рішень Уряду чи парламенту. Кошти на такий перерахунок Уряд вже передбачив в державному бюджеті на наступний рік. Автоматичний перерахунок пенсій відбуватиметься щорічно. Тобто, наступного разу пенсії осучаснять з 1 березня 2020 року.

  2. Як перераховуватимуть пенсії та наскільки вони зростуть?

  Формула перерахунку залишається незмінною. Вона застосовувалася для осучаснення пенсій в жовтні 2017 року, за нею розраховуються новопризначені пенсії. За нею будуть автоматично переглядатися пенсії кожного року. Ця формула враховує стаж (роки сплати соціальних внесків), рівень заробітної плати, яку отримував пенсіонер, і рівень середньої заробітної плати по країні – спеціальний показник для розрахунку пенсійних виплат. І саме цей показник буде тепер щорічно збільшуватись, а отже і збільшуватиметься загальний розмір пенсії.

  Показник середньої заробітної плати збільшуватиметься на 50% зростання середньої заробітної плати по країні «плюс» 50% інфляції. Поки не закінчився рік, ми можемо відштовхуватись тільки від прогнозованих показників зростання середньої заробітної плати та інфляції. Так, за даними Держстату, за третій квартал цього рокусередня зарплата зросла на 24,7%. За попередніми прогнозами, на кінець року інфляція складе 9,9%. Тобто, виходячи із цих даних, показник середньої заробітної плати, який враховується у формулі, має зрости на 17,3% (50% від 24,7% - 12,35%, 50% від 9,9% - 4,95%, тобто 12,35% + 4,95%= 17,3%). На стільки ж зросте і основна, базова частина пенсії. Але зазвичай пенсії мають й інші складові, наприклад, доплата за понаднормовий стаж. Ці інші складові пенсії не індексуються, тому розмір збільшення буде у кожного пенсіонера індивідуальний.

  3. Як будуть в наступному році зростати мінімальні пенсії?

  Мінімальні пенсії будуть перераховані у зв’язку зі зростанням в наступному році прожиткового мінімуму – від 1 липня (з 1 497 грндо 1 564 грн) та 1 грудня (з 1 564 грн до 1 638 грн). Відповідно від липня мінімальні пенсії зростуть з 1473 грн до 1 564 грн, з грудня – до 1638 грн. В тому числі це стосується і мінімальних пенсій осіб, які вже перебувають на пенсії, але ще не досягли 65-річного віку.

  Для пенсіонерів, які досягли 65-річного віку, та жінок, які мають страховий стаж 30 років, і чоловіків – 35 років, від 2018 року запроваджено мінімальний розмір пенсії на рівні 40% мінімальної зарплати. Така прив’язка означає, що пенсії цієї категорії пенсіонерів зростатимуть одночасно зі зростанням мінімальної заробітної плати. Відтак від 1 січня 2019 року вони отримуватимуть мінімальну пенсію на рівні 1669,2 грн.

  Для пенсіонерів, які після призначення пенсії відпрацювали два роки, від 1 квітня буде проведено автоматичний перерахунок пенсії з урахуванням додаткового страхового стажу. Якщо це буде вигідно для пенсіонера, перерахунок також може бути проведений з урахуванням їхнього нинішнього розміру заробітної плати, що також збільшить розмір пенсії. Для проведення такого перерахунку пенсіонеру не потрібно спеціально звертатися до Пенсійного фонду.

  4. Чи перераховуватимуть пенсії тим, хто вийде на пенсію у період з 1 січня по березня 2019 року?

  1 березня 2019 року автоматично будуть переглянуті пенсії, призначені до 1 січня 2019 року. Пенсії, які будуть призначатися з 1 січня 2019 року, вже будуть розраховуватися з новим показником середньої заробітної плати, який враховує зростання зарплати в країні і інфляцію.

  5. Як перераховують пенсії військовим?

  В 2018 році розпочалося поетапне підвищення пенсій військовим.Починаючи з 1 січня цього року військовим пенсіонерам було виплачено 50 % суми підвищення пенсії. З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року буде виплачуватися 75 % від суми підвищення; з 1 січня 2020 року – 100 %.

  Пенсії перераховуються за довідками уповноважених структур, в яких особи проходили службу (Міноборони, МВС, та інші) - пенсіонерам не потрібно окремо звертатися до Пенсійного фонду.

  Перерахунок пенсій військовослужбовцям проводиться з урахуванням 3 складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладів за посадою та військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

  При перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції враховується грошове забезпечення для посад поліцейських за січень 2016 року. Перерахунок пенсій для них також розпочався 1 січня цього року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року виплачуватиметься в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром пенсії до підвищення; з 1 січня 2020 року – 100 % різниці.

  У 2018 році середній розмір підвищення складе 1476 грн. Підвищені пенсії отримають майже 498 тис. колишніх військовослужбовців і міліціонерів.

  З 1 січня 2019 року військові пенсії зростуть в середньому ще на 738 гривень.