• In English
 • Повноцінна реабілітація відбувається тоді, коли людина повертається в соціум, - Оксана Жолнович
  Міністерство соціальної політики України, опубліковано 22 листопада 2023 року о 16:49

  Реабілітація є комплексним поняття і вона торкається не лише відновлення біологічних функцій організму. Повноцінна реабілітація настає тоді, коли людина повертається в соціум, вільно там пересувається, реалізовує себе. Очевидно, що медичної реабілітації в цьому процесі замало. Про це Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович наголосила на  Всеукраїнській конференції “Розвиток реабілітації в Україні: діалог про виклики та інновації під час війни”. 

  “Сьогодні ми маємо суттєві зрушення в процесі ранньої реабілітації та розуміння того, що потрібно реабілітувати людей з першого дня захворювання чи травми. Тому у складі мультидисциплінарних команд з'явилися соціальні працівники. Їхнє завдання - якомога раніше надати людині інформацію про всі можливості соціальної сфери, які виникають через її травму чи захворювання”, - розповіла Оксана Жолнович. 

  На відкритті конференції Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє підкреслив важливість надання реабілітаційних послуг у зв’язку з наслідками війни в Україні. 

  “ПРООН активно підтримує зусилля з реабілітації в Україні. Ми виступаємо за інклюзивну політику, співпрацюємо з Урядом, громадянським суспільством та приватним сектором, аби  покращити доступність та допомогти людям з інвалідністю. Таким чином прагнемо створити суспільство, де ніхто не залишиться без підпримки та уваги”, - зазначив Яко Сільє.

  Очільниця Міністерства соціальної політики в свою чергу поділилася напрямками роботи в сфері реабілітації.

  Серед них - допоміжні засоби реабілітації. Їх забезпечують не тільки персонально для людини (протези, ортези, крісла колісні, палиці чи милиці), серед переліку є засоби для облаштування дому. Сьогодні Міністерство працюємо над стандартом соціальної послуги консультування з облаштування житла для людини, яка зазнала травми. 

  Дуже важливо для повної соціалізації людини забезпечити її адаптацію місця роботи. Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю має можливість фінансувати облаштування робочих місць для людей з інвалідністю.  За словами Оксани Жолнович, Міністерство працюємо з Верховною Радою над Законом України “Про соціальний захист осіб з інвалідністю” в частині покращення працевлаштування. 

  Реабілітація в медичному закладі не може тривати довго. Решту послуг людина має отримувати в громаді. Йдеться про соціальний супровід, догляд вдома чи денний догляд, за потреби. 

  “Ми лише на початку цього шляху і  спрямовуємо свої зусилля на закупівлю послуг у різних надавачів, в тому числі громадських організацій. І для цього створюємо національного закупівельника соціальних послуг”, - додала Оксана Жолнович

  Ще один важливий напрям - обмін інформацією. Без нього не буде якісної картини усіх потреб людини, а люди будуть змушені бігати з довідками до різних установ. Тому Міністерство будує активні обміни між єдиною інформаційною системою соціальної сфери та електронною системою охорони здоров'я. Також даними обмінюються із Державною службою зайнятості.