• In English
 • Інтерв'ю Міністра економічного розвитку і торгівлі Павла Шеремети телеканалу "І+1", 20 квітня 2013 року
  опубліковано 22 квітня 2014 року о 15:00

  Чого чекати найближчим часом від курсу гривні?

   

  Алла МАЗУР, ведуча: Помогти українській владі розшукати рахунки клану Януковича до Києва вже прибули фахівці іноземні із фінансової розвідки. Бо факти і колишні соратники екс-Президента свідчать – гроші, як і досі забирають з наших кишень через усі ці схеми, ідуть на підбурювання протестів на сході. Чи ж можливо розплутати всі ці хитромудрі схеми і перенацілити потоки грошей на користь країни, а не окремої сім'ї, а також чого чекати найближчим часом від курсу гривні погодився розказати нам нинішній Міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета, відомий український економіст, випускник Львівського держуніверситету і Гарварду, який свого часу радив як підняти країну прем'єру Малайзії, а в Києві заснував Могилянську бізнес-школу, зараз на рідній Львівщині і на зв'язку з нами. Пане Шеремете, вітаю вас. І спочатку будь-ласка про кредит МВФ, програма співробітництва на 18 млрд. доларів. Ще минулого тижня йшлося, що всі позиції погоджені, ніяких претензій з боку МВФ немає. Цього тижня заявили рішення ради директорів очікується 25-26 квітня. Що стримує це рішення? І чи можливо є якісь позиції на які Київ вперто не погоджується?

  Павло ШЕРЕМЕТА, Міністр економічного розвитку і торгівлі України: Ні, таких позицій немає, хоча ідуть постійно професійні переговори економістів щодо умов і щодо загальної політики, економічної політики Уряду. Стримує лише просто процедура зібрання і прийняття рішень радою МВФ, вона зустрічається раз наскільки в місяць чи раз в два тижні, відповідно, що нам треба дочекатися цього періоду.

  Алла МАЗУР, ведуча: Отже, таким чином рішення щодо кредиту ми дізнаємося так як ви сказали 26 числа, так?

  Павло ШЕРЕМЕТА, Міністр економічного розвитку і торгівлі України: Наступного тижня, так.

  Алла МАЗУР, ведуча: Добре. Долар на початку тижня в Україні побив рекорд до 14 гривень, під кінець тижня трохи впав. Ваші колеги фінансисти кажуть, це пов'язано саме з очікування кредиту, але чи піде він за зміцнення національної валюти? Чи є у нас шанс побачити долар по 10 гривень скажімо?

  Павло ШЕРЕМЕТА, Міністр економічного розвитку і торгівлі України: Я не раджу міністрам і в тому числі собі давати прогнози, але мені подобається нинішня тенденція протягом останнього тижня валюти, я вважаю, що вона є правильна. Курс долара на початок тижня 13-14 гривень не виправданий економічно. Ринки мають тенденцію, як кажуть, перереагувати. Ринки нервуються, нервуються навіть не стільки з приводу можливого рішення МВФ, скільки подій на сході України і з приводу можливої військової загрози. Очевидно жодному фінансовому ринку, в тому числі валютному, такі речі не подобаються.

  Алла МАЗУР, ведуча: Так, пане Павле, але є думки, що навіть як гривня зміцниться, ціни уже не впадуть, вони традиційно залишаться на тому ж рівні. Що ви скажете на закиди, що саме своїм невтручанням у валютний ринок Уряд фактично спровокував такий спекулятивний курс валюти?

  Павло ШЕРЕМЕТА, Міністр економічного розвитку і торгівлі України: Перш за все, тут треба зауважити, що валютний курс втручається не Уряд, а Національний банк, це по-перше. По-друге, по-чесному, я навіть буду захищати Національний банк в даному випадку, бо там просто не було чим втручатися, тобто ми стикнулися з валютним резервом, який складав по суті критичний рівень. Тобто не було валюти і не має валюти чим втручатися і робити було інтервенцію. Частина позики МВФ піде в цей резерв, відповідно, що далі такі речі буде робити легше. Більшість економістів сходиться на тому, що курс повинен бути 10,5 гривні. Власне кажучи, курс прямує зараз туди, тому я кажу, мені ця тенденція подобається.

  Алла МАЗУР, ведуча: А коли вона може дійти до цієї чудової точки, принаймні 10,5 гривні, можете дати прогноз зараз?

  Павло ШЕРЕМЕТА, Міністр економічного розвитку і торгівлі України: Ну, там ще недалеко залишилося. Дивіться, наступного тижня ми очікуємо рішення, як ви сказали, також Ради МВФ, але я ще раз наголошую на тому, що події на сході країни є поки що загрозливими. І відповідно, що це впливає на валютний ринок також. Відповідно, ми підтримуємо ті рішення, які були прийняті і ті розмови, які були в Женеві на деескалацію ситуації на сході України.

  Алла МАЗУР, ведуча: І про схеми обкрадання держави, розроблені кланом Януковича. Чи може ваше міністерство Мінекономіки докласти своїх рук і розуму для того, щоб ті схеми розвалити і допомогти, власне, правоохоронцям відновити справедливість? Чи є у вас в цьому напрямку співпраця?

  Павло ШЕРЕМЕТА, Міністр економічного розвитку і торгівлі України: Так, у нас є співпраця, хоча ви абсолютно точно зауважили, що ми не є правоохоронний орган, але ми долучилися до розробки нового закону про державні закупівлі. Ви згадали в своєму сюжеті те, що державні закупівлі були одним з основних корупційних каналів. Уряд подав у Верховну Раду закон, який і Європейський Союз, і Світовий банк і..., тобто антикорупційні недержавні організації визнали як безкорупційний. Цей закон особисто представляв Прем'єр-міністр Яценюк в Верховній Раді. Ми дякуємо Верховній Раді за схвалення цього закону. Як мінімум, одна схема, можливо одна з ключових схем, на сьогодні закрита.

  Алла МАЗУР, ведуча: Пане Павле, і останнє запитання, воно можливо прозвучить дуже просто і до певної міри навіть наївно, але воно на вустах усіх наших глядачів і звучить воно так. Коли власне стане жити легше? Оскільки зараз економічних проблем надзвичайно багато і ми свідомі того, що Уряду не так просто їх розгребти. Ви радили колись Прем'єру Малайзії. Що зараз ви могли б порадити уже як член цього Уряду?

  Павло ШЕРЕМЕТА, Міністр економічного розвитку і торгівлі України: Ну, в Уряді України ми вже не просто радимо, а й приймаємо рішення. Перш за все я хочу подякувати вам за увагу до тих колишніх корупційних схем, які ви підняли в попередньому сюжеті. Будь-ласка, піднімайте ці теми далі, тому що нам потрібно прискіплива увага медіа для того, щоб повністю розчистити ці речі і ці, якщо я можу сказати, стайні. Коли буде легше, я надіюся, що ближче до кінця року буде створена правильна, хороша платформа, хороший фундамент для економічного зростання. Цей рік ще буде важкий. Я хочу подякувати українцям, які розуміють нас, які розуміють цю ситуацію в яку країна потрапила, яку розуміють хворобу, на яку, на жаль, країна хвора. І це є залежність від дефіциту, потужного дефіциту державного бюджету. Ми жили в борг занадто довго. Цей борг виріс до суттєвих розмірів. Зараз потрібно вилікувати цю хворобу, ми вдячні міжнародним фінансовим організаціям, які вірять в те, що ті дії, які Уряд приймає, вони є правильні дії, готові підтримати нас у цьому напрямі. Але понад усе ми дякуємо українцям за розуміння і підтримку, і закликаємо їх до того, щоб закачавши рукава ми могли створити такі продукти, такі послуги, які можуть перемогти, зокрема на європейському ринку, який через 5 днів відкривається для українських товарів і послуг. Тобто ми відкриваємо нові ринки для українських товаровиробників. Критично важливо ці можливості використати, вони і створять для України можливості, потенціал зростання в 2015 році.

  Алла МАЗУР, ведуча: Дякую, пане Павле, за розмову і будемо власне разом створювати це краще майбутнє для України. спасибі, що ви знайшли час у святковий день. Міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета і його прогноз нашого фінансового майбутнього.