20 березня 2024 року в м. Брюссель у змішаному форматі відбулася чергова роз’яснювальна зустріч щодо офіційного скринінгу Європейським Союзом для України та Молдови з переговорного розділу «Юстиція, свобода, безпека», головним координатором якого є Міністерство юстиції України. Водночас цей розділ охоплює значний масив сфер, що належать до компетенції Міністерства внутрішніх справ України, Державної міграційної служби України, Національної поліції України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національного банку України та Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
У вступній заяві глава української делегації, заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак, повідомила, що завдяки узгодженим зусиллям та наполегливим реформам Україна досягла значних успіхів у забезпеченні безпеки і захисту наших громадян, зокрема шляхом реформування органів правопорядку та міжнародно-правового співробітництва в цивільних та кримінальних справах.
Відтак глава української делегації наголосила, що зі сторони України з метою реалізації рекомендацій Європейської Комісії у частині переговорного розділу 24 минулого року було прийнято Закон про криміналізацію контрабанди, а також напрацьовано проект плану практичних заходів з реалізації Комплексного стратегічного плану реформування органів правопорядку. Враховуючи поточні умови, загрози та стандарти ЄС, Урядом України також було прийнято Державну стратегію міграційної політики та Стратегію інтегрованого управління кордонами й забезпечується реалізація Стратегії боротьби з організованою злочинністю.
Заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції також зазначила, що Україна висловила вдячність агентству Євроюст за створення під час повномасштабної війни російської агресії Спільної слідчої групи з розслідування воєнних злочинів, скоєних в Україні, та розміщення Міжнародного центру з переслідування злочину агресії проти України.
Під час вступного слова, представник Директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів з розширення пан Вольфганг Нозар надав коротку оцінку стану справ у контексті розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека». Він зазначив, що незважаючи на надзвичайно складну ситуацію, Україна має успіхи у впровадженні реформ, серед яких, зокрема, ухвалення закону про криміналізацію контрабанди та розробка стратегії міграційної політики.
Також пан Нозар наголосив на необхідності подальшої боротьби з організованою злочинністю та розробки відповідного стратегічного плану, боротьби з контрабандою зброї з України, посиленню інтегрованого управління кордонами тощо. Окремо він наголосив на необхідності продовження інституційного посилення БЕБ, а саме на призначенні нового голови БЕБ, обраного на основі заслуг. На завершення своєї вступної промови пан Нозар підсумував, що Україна вже досягла значних успіхів в контексті розділу 24, однак значна кількість роботи має бути виконана у майбутньому.
Також представники Європейської Комісії відзначили запровадження безпекового діалогу між Україною та ЄС, що є відповіддю на повномасштабне вторгнення росії та відповідні безпекові загрози для ЄС, які виникли в результаті вторгнення. Окремо було наголошено, що належний рівень безпеки є передумовою для гарантування функціонування демократичних інституцій в України.
Під час роз’яснювальної зустрічі представники Європейської Комісії проінформували делегацію української сторони про основні акти та стандарти acquis ЄС, що входять до переговорного розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека», згрупувавши їх за тематичними пунктами порядку денного:
Насамкінець глава делегації ЄС пан Марк Джорна зауважив, що розділ 24 є особливо важливим, адже, наприклад, боротьба з організованої злочинністю немає кордонів.
З огляду на це, від України очікується активна взаємодія та застосування механізмів, передбачених в acquis ЄС у межах зазначеного розділу, ще до повноцінного вступу до Європейського Союзу.
Україні потрібно надати Європейській Комісії презентації за 5 робочих днів та відповіді на опитувальники за 10 робочих днів до початку двосторонньої зустрічі за розділом 24 «Юстиція, свобода, безпека». Після двостороннього етапу офіційного скринінгу, Україна має скласти дорожню карту (roadmap) за цим розділом.
Сторони подякували одна одній за продуктивну зустріч і запевнили у відданості європейським цінностям, однією з яких є забезпечення безпеки і захисту своїх громадян.