• In English
 • Верховна Рада підтримала законопроект про реабілітацію жертв комуністичного тоталітарного режиму
  Український інститут національної пам'яті, опубліковано 13 березня 2018 року о 17:52

  Народні депутати підтримали законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (№ 6574 від 09.06.2017). Ухвалення цього законопроекту знімає тавро з борців за незалежність України, які до сьогодні вважались злочинцями. Окрім того, прийнятий Закон очищує імена від нашарувань радянської пропаганди.

  За це проголосували 237 народних обранців.

  «Ухвалення цього законопроекту відновлює справедливість – адже він знімає тавро «ворогів народу», «вбивць», «шпигунів», «диверсантів» з тих людей, які боролись за незалежність України. Цими змінами Україна нарешті дає можливість відновити справедливість морального характеру перед тими, хто боровся за незалежність. Законопроект про реабілітацію жертв комуністичного тоталітарного режиму є логічним продовженням декомунізації та переосмисленням нашого минулого. Це важливі висновки, які ми усі маємо зробити для того, щоб будувати нове майбутнє України – з власною історією та героями», - коментує рішення народних обранців перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Аліна Шпак.

  Зокрема, Аліна Шпак акцентувала, що вводиться категорія потерпілих від репресій – родичів людини, яка була репресована комуністичним режимом. Також запропонована нова процедура реабілітації, що максимально враховуватиме усі обставини здійснення репресії проти конкретної особи – це регіональні комісії з реабілітації при обласних державних адміністраціях, які збиратимуть документи. Відбуватиметься попередній розгляд та передача пакета документів та пропозицій до Національної комісії з реабілітації при Українському інституті національної пам’яті, де розглядатимуться отримані матеріали та прийматимуться рішення про реабілітацію.

  Проект закону розроблено Українським інститутом національної пам’яті, народними депутатами України та громадськістю.

  Довідково

  Проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» 11 липня 2017 р. був прийнятий Верховною Радою України у першому читанні. 26 лютого 2018 року Комітет Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю за результатами розгляду та опрацювання правок народних депутатів України рекомендував ухвалити законопроект у другому читанні та в цілому.