• In English
  • В Україні обов’язково мають створюватись універсальні робочі місця для працездатних людей з інвалідністю

    Сьогодні в Україні понад 3 млн людей з інвалідністю, і близько 80% з них — працездатні. Проте реалізація їх прав, у тому числі, забезпечення права на працю, не виконується, адже не тільки вулиці та транспортна інфраструктура недоступні для них, але й більшість підприємств, в яких вони могли б теоретично працювати, на практиці не мають безбар’єрного простору. Від входу до будівель до облаштування робочих місць. Тому в проекті нових ДБН щодо доступності прописано необхідність та чіткі вимоги до проектування універсальних робочих місць та простору, які враховуватимуть потреби людей з інвалідністю, повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

    Згідно з проектом нових ДБН щодо доступності, при проектуванні установ, організацій і підприємств слід передбачати універсальні робочі місця з урахуванням потреб осіб з інвалідністю. Кількість і види таких робочих місць, їх розміщення в структурі будівлі повинні встановлюватися в завданні на проектування.

    Робочі місця повинні бути безпечні для здоров’я та раціонально організовані. Якщо проектується спеціалізоване робоче місце для конкретної людини з інвалідністю, то воно має включати комплект меблів, обладнання та допоміжні пристрої, пристосовані для конкретного виду інвалідності.

    В офісних та адміністративних приміщеннях робочі місця для осіб з інвалідністю, які користуються колісним кріслом, мають бути площею не менше 5,65 кв. метрів.

    Універсальні або спеціалізовані робочі місця для всіх груп людей з інвалідністю мають бути розташовані на відстані не більше 50 м від вбиралень, пристроїв питної води, розігріву та споживання їжі тощо.

    Крім того, в закладах повинні передбачатись та ідентифікуватись міжнародними символами доступності:

    • доступні паркувальні місця та входи до будівель;
    • доступні ліфти та інші підйомні пристрої;
    • доступні зони безпеки та інші елементи доступності.

    Повинні бути забезпечені покажчики напрямку до найближчого доступного елементу у наступних місцях:

    • недоступних входах в будівлю;
    • недоступних громадських туалетах;
    • ліфтах, не пристосованих для осіб з інвалідністю;
    • виходах і сходах, які не є шляхами евакуації для осіб з інвалідністю.

    Інформування, у тому числі, сигналізація про небезпеку, у цих закладах має передбачати візуальну, звукову тактильну інформацію, а позначення приміщень всередині будівель — дублюватися тактильними знаками та розміщуватися поряд з дверима, з боку дверних ручок.

    За словами Лева Парцхаладзе, такі зміни сприятимуть працевлаштуванню людей з інвалідністю та їх подальшому професійному розвитку, забезпеченню їх права на працю та адаптації у суспільстві.

    Довідково

    Проект нових ДБН розроблений ПАТ «КиївЗНДІЕП» на заміну діючих ДБН В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення». Він адаптований до європейських норм та міститиме наочні приклади того, як це має виконуватися на практиці.

    Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.