Уряд України не припиняє роботу з удосконалення законодавства у сфері протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму попри труднощі повномасштабної війни. Про посилення такої боротьби свідчать впровадження реформ і поглиблення співпраці з міжнародними партнерами, які вже розробили дієві механізми запобігання фінансовим злочинам і успішно впроваджують методи такої боротьби.
Запозичення сучасних напрацювань у країнах, що є лідерами у боротьбі з фінансовою злочинністю, та їх адаптація під українські реалії – один з ключових векторів роботи Міністерства фінансів України та Державної служби фінансового моніторингу України на міжнародній арені. Щоб якісно доповнювати українське законодавство у галузі боротьби з фінансовою злочинністю, представники Мінфіну і Держфінмоніторингу регулярно відвідують профільні конференції і мітапи як в Україні, так і за кордоном, вивчаючи досвід іноземних фінансових розвідок і отримуючи від них консультаційну підтримку.
Посилення боротьби з фінансуванням тероризму та економічною злочинністю: відмиванням коштів, грошовими мулами та міскодингом – важливе для України на шляху до Європейського Союзу. Імплементація Директив та Регламентів ЄС показує відповідність України кращим світовим стандартам і готовність стати частиною Євросоюзу. Багато завдань уже виконано, та робота Мінфіну і Держфінмоніторингу триває. Щоб посилити співпрацю у галузі протидії відмиванню коштів та вивчити досвід однієї з кращих фінансових розвідок світу, українська делегація за участю представників Мінфіну та Держфінмоніторингу 25 листопада прибула до м. Оттава (Канада) з п’ятиденним візитом.
Українську делегацію, до складу якої увійшли представники Міністерства фінансів, Державної служби фінансового моніторингу і Служби безпеки України, очолив перший заступник Міністра фінансів України Денис Улютін. У рамках поїздки заплановано зустрічі української делегації з фахівцями Підрозділу фінансової розвідки Канади FINTRAC* і Егмонтської групи**.
Мета візиту – обговорення проблематики у галузі протидії відмиванню коштів та вивчення механізмів нагляду за суб’єктами звітності, що працюють у галузях азартних ігор і віртуальних активів. У процесі комунікації українська сторона проаналізує канадський досвід фінансових розслідувань, зокрема, проведених з використанням штучного інтелекту, що може бути імплементовано в Україні. Це вкрай важливо для приведення системи фінансового моніторингу України у відповідність до кращих світових стандартів у цій сфері. Тож візит до Канади і ознайомлення з досвідом канадських колег пришвидшать адаптацію українського законодавства щодо боротьби з відмиванням коштів до кращих західних практик.
Виступаючи зі вступною промовою, Денис Улютін подякував Канаді за військову допомогу, навчання українських військових і готовність серед перших надати Україні нові види озброєння, за фінансову підтримку і санкційні зусилля, як-от обмеження імпорту російських товарів і контроль за фінансовими операціями, пов'язаними з рф. Варто зазначити, що з початку 2022 року Канада надала Україні 5,4 млрд доларів прямої бюджетної допомоги. Зокрема, з початку поточного року Уряд Канади виділив Україні 1,7 млрд доларів.
Також Денис Улютін поінформував канадських колег про роботу України з посилення протидії відмиванню коштів.
«Попри повномасштабну війну Україна удосконалює законодавчу базу, що регулює питання боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму. Ми робимо це з урахуванням Стандартів FATF***, Директив та Регламентів ЄС, оскільки прагнемо стати в ряд з лідерами у цій галузі та виконати вимоги для вступу до Європейського Союзу. Уряд України, зокрема Міністерство фінансів, що формує державну політику у сфері протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму, посилює боротьбу з економічними злочинами, співпрацюючи з Підрозділом фінансової розвідки, з правоохоронними, розвідувальними і судовими органами України. Для відповідності критеріям членства у Євросоюзі Уряд України утворив Міжвідомчу робочу групу з приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA). Крім того, Мінфін у співпраці з іншими органами влади готує законопроекти, що вдосконалюють систему фінмоніторингу: зараз працюємо над законопроектом щодо впровадження Єдиного реєстру рахунків і законодавчою ініціативою з покращення режиму цільових фінансових санкцій відповідно до Стандартів FATF. Також Мінфін налагоджує Державно-приватне партнерство – стратегічні домовленості щодо фінмоніторингу, укладені між приватним і державним сектором для ефективного розслідування фінансових злочинів», – зазначив Денис Улютін.
Україна є членом Комітету Ради Європи MONEYVAL****, тож дотримується зобов’язань перед міжнародними партнерами, зокрема, щодо підготовки до раунду взаємної оцінки, запланованого на 2027 рік.
З огляду на те, що Європейська комісія у 2022 році визначила гральний бізнес як сектор з високим рівнем ризику відмивання коштів та фінансування тероризму, Мінфін посилює вимоги з перевірки клієнтів гральних закладів і онлайн-ресурсів. Так, уже затверджено Положення про здійснення фінансового моніторингу суб’єктами господарювання, зокрема, які проводять азартні ігри. Це дозволить гральному бізнесу виявити й об’єктивно оцінити власні ризики та ризики своїх клієнтів і підвищити безпеку платформ для азартних ігор.
Крім того, триває тестування обміну даними з суб’єктами первинного фінансового моніторингу в межах системи «Електронний кабінет системи фінансового моніторингу». Розвивається співпраця з FATF, MONEYVAL та Егмонтською групою підрозділів фінансової розвідки: у 2024 році Держфінмоніторинг взяв участь у понад 80 міжнародних заходах, які стосувалися протидії відмиванню коштів і корупції, попрацювавши з 78 фінансовими розвідками іноземних держав. Також Мінфін і Держфінмоніторинг продовжують наполягати на включенні рф до чорного списку FATF і регулярно звертаються до Групи з відповідними меседжами.
Довідково
Канада – країна, яка завдяки роботі фахівців FINTRAC демонструє одну з кращих у світі практик у царині протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму. Одна з останніх ініціатив FINTRAC – посилення контролю за фінансовими операціями, пов'язаними з росією. Цьогоріч у лютому Віце-прем’єр-міністр, Міністр фінансів Канади Христя Фріланд видала відповідну Директиву щодо фінансових транзакцій, пов’язаних з росією.
* FINTRAC (The Financial Transactions and Reports Analysis Centre of Canada) – Канадський центр аналізу фінансових операцій та звітності, що є підрозділом фінансової розвідки. Цілі роботи FINTRAC – здійснення фінансової розвідки і сприяння виявленню, запобіганню і стримуванню діяльності, пов’язаної з незаконним обігом коштів і фінансуванням терористичних операцій.
** Егмонтська група підрозділів фінансової розвідки – міжнародна група, що працює над посиленням боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму.
*** FATF (Financial Action Task Force on Money Laundering) – Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, заснована у 1989 році, що працює над впровадженням на міжнародному рівні стандартів боротьби з відмиванням коштів.
**** MONEYVAL – Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. Мета роботи організації – поширення політики міжнародних стандартів у сфері протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму на країни Європи.