• In English
 • Павло Петренко та єврокомісар Дуня Міятович обговорили успіхи України в сфері виконання рішень ЄСПЛ
  Міністерство юстиції України, опубліковано 12 квітня 2018 року о 15:02

  Міністр юстиції Павло Петренко в рамках робочої поїздки до Копенгагена (Данія) провів зустріч з Комісаром з прав людини Ради Європи Дунею Міятович, в ході якої було обговорено успіхи України у сфері виконання рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). В зустрічі прийняв участь заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

  За словами очільника Мін’юсту, Україна лише після Революції Гідності почала серйозну послідовну роботу, спрямовану на виконання тих судових рішень, які роками виносилися Європейським судом з прав людини на користь українських громадян.

  Він нагадав: у спадок від попередньої влади новій команді Міністерства юстиції залишилося понад 3000 невиконаних рішень Європейського суду з прав людини. Фактично дві третини загальної суми компенсації було присуджено за часів президентства Януковича – з 2010 по 2014 рік. Це пов’язано з надмірним популізмом тодішньої української влади, яка підвищували рівень соціальних виплат, фактично не маючи на це коштів у бюджеті.

  Він наголосив, що станом на кінець 2017 року було повністю погашено заборгованість за тими справами, які вже розглянув ЄСПЛ і присудив виплату громадянам України справедливої сатисфакції.

  «За даними офіційної статистики, з 2006 року до початку 2014 року державою було сплачено 409 млн грн. За останні 3 роки, коли ми почали реалізовувати програму погашення боргів за рішеннями ЄСПЛ, сплачено 1,4 млрд грн», - зазначив Міністр юстиції.

  Більше того, з приходом нової команди до Міністерства юстиції представники нашої держави у ЄСПЛ нарешті почали реально захищати права держави. Адже дуже часто суд виносив рішення на користь позивача лише через те, що держава не була гідно представлена на відповідних засіданнях. Також значної економії коштів та пришвидшення розгляду справ в суді вдалося досягнути завдяки практиці дружніх врегулювань та односторонніх декларацій, які були рекомендовані країнам Ради Європи до активного застосування Інтерлакенською декларацією (2010 року) та Ізмірською декларацією (2011 року).

  «За період з 2014 по кінець 2017 року Європейський суд з прав людини розглянув позовів проти України на суму 2,34 млрд євро. Завдяки послідовній та аргументованій позиції захисників Міністерства юстиції суд зобов’язав Україну виплатити за цими справами усього 48 млн євро. Економія становить 2,29 євро млрд, або понад 98% від заявлених позивачами сум», - заявив Іван Ліщина.

  При цьому держава у особі Мін’юсту почала в судовому порядку стягувати кошти, витрачені на сплату за рішенням ЄСПЛ, з реальних винуватців. Нині вже подано 199 позовів про відшкодування збитків державі до установ та підприємств, які порушили права українських громадян. Загальна сума цих позовів перевищує 1 мільярд гривень.

  «Позови майже на 68 млн грн вже задоволені. Інші перебувають на стадії розгляду», - додали представники Мін’юсту.

  Міністр юстиції зауважив, що нині в Україні тривають реформи, які покликані забезпечити виконання на національному рівні всіх прав та свобод громадянина, які викладені в Конвенції з прав людини та її протоколах.

  «Важливою складовою цього процесу є судова реформа, яка забезпечить громадян справедливими рішеннями, які виносяться у розумні строки. З іншого боку – невід’ємною частиною забезпечення доступу до правосуддя є розвиток нашої системи безоплатної правової допомоги. Вона дає можливість навіть найбільш вразливим соціальним групам захистити свої права у суді як у кримінальних, так і у адміністративних та цивільних справах», - сказав очільник Мін’юсту.

  Учасники зустрічі наголосили на необхідності продовжувати запровадження змін, які дадуть можливість українським громадянам отримувати повну сатисфакцію на національному рівні, не звертаючись за захистом своїх прав до міжнародних інституцій.

  «Маємо багато спільних позицій щодо виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини та подальшого удосконалення процедур в середині держави, які дадуть змогу уникати звернення з боку наших громадян до міжнародних судів», - резюмував Павло Петренко.