• In English
 • Кошти місцевих бюджетів мають працювати на громади, а не на банківські відсотки, - Геннадій Зубко
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 20 лютого 2019 року о 15:28

  У 2018 році доходи місцевих бюджетів встановили абсолютний рекорд – 234 млрд грн. І це є результатом фінансової децентралізації, яку Уряд проводить з 2015 року. На цьому в інтерв’ю ІА «Інтерфакс-Україна» наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

  «На початку 2018 року ми ставили амбітну планку у 230 млрд грн, а закінчили з ще вищим показником. У 2014 році, коли ми починали реформу децентралізації, регіони вийшли з показником 68 млрд грн, у 2015 році – 98 млрд грн, у 2016 році – 147 млрд грн, у 2017 році – 193 млрд грн, і ось ми вже отримали 234 млрд грн. Так, у перші роки зростали обсяги коштів на депозитних рахунках місцевих бюджетів та залишки на казначейських рахунках на кінець року. Але останнім часом бачимо покращення ситуації: обсяги залишків – на рівні 2016 року, хоча доходи значно зросли. Це означає, що муніципалітети вже почали планувати і проектувати. Вони відчули, що кошти на проекти будуть», – зазначив Геннадій Зубко.

  Віце-прем’єр-міністр також прокоментував рішення Міністерства фінансів України щодо заборони місцевому самоврядуванню розміщувати тимчасово вільні кошти загального фонду на депозитних рахунках. «Цим рішенням ми дали можливість місцевому самоврядуванню, яке хоче отримати фінансовий результат на залишках коштів, купити цінні папери, а не годувати банківську систему. У 2017 році місцеве самоврядування заробило на депозитних рахунках 1,9 млрд грн, минулого року – 1,3 млрд. Деякі мери міст сприйняли заборону як наступ на самоврядування, але кошти місцевих бюджетів мають працювати на громади», – підкреслив урядовець.

  Він зазначив, що сьогодні Уряд через облігації внутрішнього державного займу (ОВДЗ) пропонує порівняно з банками найбільшу фінансову ставку – 18%. Ставка ж по депозитах муніципалітетів у банках у середньому становить 10,5%. Найбільша ставка, на яку був розміщений депозит – 14%. Це завеликі люфти. Держава ж хоче залучити ці кошти для ефективного використання і готова заплатити більше.

  «Цього року Уряд перейшов на середньострокове планування і вже готує Бюджетну резолюцію на три роки. Місцеве самоврядування взагалі не обмежене в питанні бюджетування – вони можуть бачити горизонт 3-5-10 років. Їхні доходи можуть зростати за рахунок аналізу земельного ресурсу та земельних податків, податків на нерухомість. Також ми дозволили муніципалітетам запозичувати кошти від міжнародних фінансових інституцій напряму на розбудову інфраструктури, планування територій тощо», – заявив Геннадій Зубко.