• In English
 • 2,5 млн гривень на розвиток ІТ-проектів на основі відкритих даних

  15 лютого у Києві розпочався третій цикл національного конкурсу інноваційних ідей та проектів на основі відкритих даних Open Data Challenge. Конкурс покликаний популяризувати створення сервісів на основі відкритих даних, які сприятимуть боротьбі з корупцією та вирішенню викликів у сфері будівництва, інфраструктури, юриспруденції, захисту довкілля, бізнесі тощо. До участі запрошуються розробники, підприємці, громадські активісти та інші прихильники відкритих даних.

  «Cвітова практика доводить: створення продуктів та сервісів на основі відкритих даних має потужний економічний ефект для держави і допомагає знаходити інноваційні рішення важливих суспільних проблем. Відкриті дані вже принесли понад 700 млн доларів до економіки України у 2017 році. А до 2025 року ця сума може зрости до 1,4 млрд доларів або 0,92% ВВП країни, в тому числі, завдяки антикорупційному впливу відкритих даних, адже вони гарантують рівний доступ усіх до інформації та прозорість влади, - зазначила Катерина Оніліогву, керівниця напрямку відкритих даних USAID/UK aid проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

  Сфера відкритих даних розвивається в Україні вже чотири роки, але саме минулий рік був настільки насичений подіями, що його вже охрестили роком відкритих даних. «Зроблено чимало важливих кроків, наприклад, ми модернізували державний портал відкритих даних та встановили якісно нові вимоги до наборів, що публікуються. Крім того, українські державні дані почали републікуватися на Європейському порталі відкритих даних, що однозначно сприяє іміджу країни на міжнародній арені та залученню інвесторів. Знаково також, що Україна посіла друге місце серед країн, що досягли найбільшого прогресу за рівнем публікації та використання відкритих даних для підзвітності влади, розвитку інновацій і соціального впливу впродовж останніх чотирьох років. Тож можна сказати, що сфера відкритих даних є однією з пріоритетних в Україні», - зауважив голова Державного агентства з питань електронного урядування Олександр Риженко.

  Серед інших перемог у сфері відкритих даних у 2018 році, які відзначають українці: зростання інтересу та знань про цю сферу у громадськості та бізнесу (35% опитаних), а також збільшення кількості проектів на основі відкритих даних (31%). **

  За словами Олександра Риженка, 2019 рік буде не менш насиченим і вже ведеться робота над розширенням переліку пріоритетних наборів даних, що будуть обов'язковими до публікації органами влади. «Ми очікуємо, що цьогоріч кількість наборів даних, обов’язкових до публікації, буде розширена до 900. Зараз їх є 600. Існуючі набори доповняться даними зі сфери екології, охорони здоров’я та фіскальної служби. Оскільки зараз ми спостерігаємо високий попит на цю інформацію з боку громадськості», - резюмував Олександр Риженко. 

  Open Data Challenge в Україні відбувається втретє і проходитиме у кілька етапів, включаючи прийом заявок, інтерв’ю з кандидатами, 4-місячну інкубаційну програму та визначення переможців, які розділять 2,5 млн гривень на розвиток своїх проектів. Водночас конкурс - це не лише шанс виграти призовий фонд, але й можливість розвинути свою ідею, отримати нові знання, налагодити контакти з однодумцями під час інкубаційної програми. Open Data Challenge має на меті мотивувати використовувати відкриті дані для створення суспільно важливих сервісів та продуктів. Одним із критеріїв відбору буде антикорупційний вплив проекту, а також інноваційна ідея та її бізнес-потенціал.

  Конкурс проводиться в рамках проекту міжнародної технічної допомоги «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування України та в партнерстві з Фондом Східна Європа, 1991 Open Data Incubator. Проект TAPAS реалізується Фондом «Євразія» та фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та за фінансової підтримки уряду Великобританії (UK aid).

  У 2018 року на конкурс було подано 190 заявок з 27 міст України. Більшість проектів стосувалися сфер lega ltech, агропромисловості, закупівель, екології, інфраструктури та digital health. 48% учасників конкурсу представили ідеї, 32% мали готовий прототип, 12% знаходились на етапі тестування ринку, а решта - 8% - мали уже перші продажі. Загалом за час існування конкурсу було подано 360 проектів, 30 команд пройшли інкубацію, було обрано 9 переможців, що отримали сумарно 4 000 000 гривень та успішно продовжують розвиток своїх проектів. Зокрема, Monitor.Estate - cервіс, що шукає та аналізує юридичні ризики на первинному ринку нерухомості, LvivCityHelper - чат-бот міської ради Львова, що швидко та легко надає доступ до публічної інформації міста у режимі 24/7, «Суд на долоні» - аналітичний інструмент для пошуку, дослідження та візуалізації судових рішень, та інші.

  Прийом заявок на конкурс триває з 14 лютого до 25 березня 2019 року.

  Детальна інформація про умови участі та критерії відбору, особливості третього циклу конкурсу - на www.odc.in.ua.

  * Дослідження «Економічний потенціал відкритих даних для України», 2018 

  ** За результатами бліц-опитування, в якому взяло участь 97 респондентів.

  Довідково

  Open Data Challenge - це міжнародний формат конкурсу для проектів на основі відкритих даних, створений Open Data Institute, провідною міжнародною інституцією, що займається пропагуванням відкритих даних у світі. Open Data Challenge вперше стартував в Україні у 2017 році. Конкурс в Україні проводиться в рамках проекту міжнародної технічної допомоги «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування України та в партнерстві з Фондом Східна Європа, 1991 Open Data Incubator. Проект TAPAS реалізується Фондом «Євразія» та фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та за фінансової підтримки уряду Великобританії (UK aid).