• In English
 • Державна прикордонна служба України підтримує ініціативу криміналізації контрабанди товарів, особливо підакцизної групи
  Адміністрація Державної прикордонної служби України, опубліковано 17 травня 2021 року о 10:31

  Голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко вважає необхідність криміналізації відповідальності за контрабанду важливим питанням, пов’язаним з прикордонною безпекою. «На сьогодні Україна залишається чи не єдиною країною в Європі, де відповідальність за це не криміналізована. На цьому європейські партнери неодноразово наголошували. Тому маємо надію, що найближчим часом законопроект, внесений Президентом України, буде прийнято Верховною Радою», – заявив Сергій Дейнеко днями на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Безпека країни».

  Необхідність криміналізації контрабанди цього тижня також обговорювалася під час круглого столу «Президентський законопроект № 5420. Криміналізація відповідальності за контрабанду: аргументи за чи проти». Круглий стіл був ініційований Комітетом з питань захисту бізнесу та інвесторів, що діє в складі Національної асоціації адвокатів України (НААУ).

  У ньому в режимі відеоконференції взяли участь представники Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України, правники та члени НААУ.

  Під час круглого столу обговорювались не лише законодавчі ініціативи, а й реальний стан справ щодо переміщення товарів через український кордон, можливі економічні та безпекові плюси і мінуси від криміналізації відповідальності за переміщення товарів через митний кордон України. Також експерти озвучували альтернативні пропозиції з метою подолання контрабанди в Україні.

  Співробітники Державної прикордонної служби України, зокрема, зазначили, що прийняття змін щодо криміналізації контрабанди товарів, особливо підакцизної групи, є актуальним та вимушеним заходом з урахуванням масштабу зазначеного виду незаконної діяльності.

  Так, лише з початку 2021 року підрозділами Державної прикордонної служби України затримано у 243 випадках майже 9 млн 423 тис. пачок цигарок, що за попередньою оцінкою становить понад 210 млн грн.

  Разом з тим, прикордонники зауважили, що з урахуванням тактики дій правопорушників, досить часто переміщення цигарок здійснюється здебільшого по 2 ящики (1000 пачок) на одну особу. Це мінімальна рентабельність при участі осіб та максимальна вага (орієнтовно 32 кілограми) для середньостатистичної людини з урахуванням необхідності руху по пересіченій місцевості, подолання загороджень та відстаней.

  Також відмічалося, що нерентабельність малих об’ємів контрабанди цигарок з одного боку та відповідні покарання за значні обсяги, очікувано суттєво вплине на масштаби участі в цій протиправній діяльності жителів прикордоння і знизить привабливість цього виду незаконної діяльності.

  До того ж, якщо товарну контрабанду криміналізують, прикордонники отримають можливість вести за дорученням процесуального керівника досудові розслідування в рамках кримінальних проваджень. А це сприятиме виявленню та затриманню не лише виконавців, а й організаторів та інших функціонерів кримінальних схем.

  Нагадаємо, проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів у квітні цього року було внесено Президентом України на розгляд Верховною Радою України і визначено цей законопроект як невідкладний для позачергового розгляду (реєстраційний номер 5420).

  Серед іншого, вказаний законопроект передбачає доповнити Кримінальний кодекс України статтями: «Контрабанда товарів», «Контрабанда підакцизних товарів» та «Недостовірне декларування товарів». За незаконне переміщення через кордон підакцизних товарів (крім електроенергії) у значному розмірі законопроект передбачає штраф до сорока тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк до шести років. А за великий розмір чи вчинення злочину певними особами, в тому числі посадовими, пропонується штраф до ста двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк до одинадцяти років та конфіскація майна.

  Варто зауважити, що 12 травня законопроект № 5420 розглянув Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності та ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти цей законопроект у першому читанні за основу.