• In English
  • Андрій Сибіга та Івая Такеші обговорили шляхи протидії російській агресії та залученню до неї Північної Кореї
    Міністерство закордонних справ України, опубліковано 16 листопада 2024 року о 19:07

    У суботу, 16 листопада, Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга привітав у Києві свого японського колегу Івая Такеші та провів із ним переговори щодо широкого спектру питань українсько-японської співпраці, а також глобальних безпекових викликів.

    Глава МЗС висловив подяку своєму японському колезі за вибір Києва як одного з перших напрямків закордонних візитів після формування нового Уряду Японії. Він підкреслив, що це є важливим знаком солідарності та політичним сигналом, особливо в цей складний для України час.

    Андрій Сибіга наголосив, що Україна високо цінує українсько-японське глобальне партнерство та вважає Японію ключовим союзником в Азії та Індо-Тихоокеанському регіоні. Він додав, що попри відстань у вісім тисяч кілометрів, Україна та Японія є справді близькими державами за своїми цінностями.

    Міністр зазначив, що українська сторона вдячна Уряду Японії за підтримку та кожному японцю, який щиро підтримує Україну на тлі російської агресії.

    У цьому контексті глава МЗС нагадав, що з початку повномасштабного вторгнення Уряд Японії надав Україні допомогу на загальну суму понад 12 мільярдів доларів. Андрій Сибіга також окремо відзначив нещодавнє рішення Японії виділити ще понад 3 мільярди доларів за рахунок заморожених російських активів, наголосивши, що український народ глибоко цінує таку підтримку.

    У ході дружніх переговорів глави української та японської дипломатій обговорили безпекову ситуацію в Україні та світі, зокрема фактичний вступ у російську війну Північної Кореї. За словами Андрія Сибіги, це є свідченням того, що в Україні вирішується майбутнє не лише європейської, а і глобальної архітектури безпеки.

    “Поглиблена військово-технічна співпраця росії з Північною Кореєю та Іраном становить пряму загрозу не лише для Європи, але і для Південно-Східної Азії та Близького Сходу. Не лише росія отримує дрони, ракети, солдат. Москва взамін посилює Тегеран і Пхеньян”, — наголосив він.

    Міністр також заявив, що за даними української розвідки, Пхеньян прагне обміняти свою участь в агресії проти України на доступ до російських технологій у ракетній, ядерній та інших військових програмах.

    “Це надзвичайно загрозливо. Все це не може не турбувати наших партнерів. Тому і протидіяти таким глобальним загрозам ми маємо разом”, — зазначив глава МЗС.

    У цьому контексті Андрій Сибіга підкреслив, що тільки потужна і системна підтримка України може зупинити росію та принести всеосяжний, справедливий та сталий мир. За його словами, поразка росії в Україні зупинить інших агресорів від загарбницьких планів.

    Дипломати детально обговорили модальності залучення Японії до практичної реалізації Плану Перемоги та Формули миру, імплементацію Угоди про підтримку України та співробітництво, підписану цьогоріч двома лідерами країни. Андрій Сибіга зазначив, що мова йде про посилення діалогу з питань безпеки на найвищому рівні між Україною та Японією.

    Міністри також домовилися нарощувати санкційний тиск на державу-агресора. У цьому контексті глава МЗС України нагадав, що з початку вторгнення Японія запровадила 26 пакетів санкцій проти фізичних і юридичних осіб росії та білорусі. Він заявив, що партнери будуть і надалі працювати для закриття шляхів обходу таких обмежень.

    Андрій Сибіга висловив окрему вдячність Японії за співпрацю в гуманітарному розмінуванні та готовність прийняти наступного року відповідну міжнародну конференцію. Він додав також, що сьогодні відбудеться передача чергової партії потужних генераторів, і зазначив, що загалом цьогоріч Україна отримає 100 генераторів від Японії. Міністр назвав це важливою і своєчасною допомогою.

    Глава українського зовнішньополітичного відомства привітав участь Японії та японського бізнесу у відбудові України. У цьому контексті Міністр наголосив на важливості Конференції з відбудови України в Токіо, яка проходила у лютому 2024 року. Дипломати домовилися рухатися згідно з окресленою на Конференції «дорожною картою» співпраці, а також обговорили наступні кроки щодо подальшої лібералізації візового режиму.

    Андрій Сибіга констатував, що українсько-японська двостороння співпраця за останні роки досягла характеру стратегічного партнерства, та заявив, що українська сторона і надалі буде розвивати двосторонні взаємовигідні відносини між двома країнами.

    Особливим елементом візиту стала презентація в МЗС України спеціально відібраних архівних дипломатичних документів часів Української Народної Республіки, УРСР та перших років новітньої історії України. Представлені історичні пам’ятки відображають дружній характер українсько-японських відносин того часу.

    Презентуючи виставку японському колезі, Міністр закордонних справ України підкреслив, що пам’ятки свідчать про регулярні дипломатичні звʼязки між Україною та Японією протягом десятиліть.

    МЗС України вдячне за пошук та підготовку матеріалів презентації голові Державної архівної служби Анатолію Хромову та директорці Центрального державного архіву вищих органів влади та управління Ларисі Левченко.