• In English
 • Уряд забезпечить організацію на належному рівні увічнення пам'яті жертв Великого терору - масових політичних репресій 1937-1938 років
  опубліковано 15 листопада 2017 року о 13:49

  З метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій 1937-1938 років, поширення інформації у суспільстві про злочини радянського тоталітарного режиму та об’єктивні дані про наслідки Великого терору, а також забезпечення організації та проведення заходів у зв’язку з 80-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років – затверджено План заходів. Відповідний проект розпорядження ухвалено на засіданні Уряду 15 листопада.

  Планом заходів передбачено забезпечити проведення у листопаді 2017 року  меморіальних заходів у зв’язку з 80-ми роковинами Великого терору за участю  представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадськості, духовенства та іноземних гостей.

  Впродовж 2017-2018 років буде організовано проведення тематичних наукових, науково-практичних конференцій, лекцій, засідань за круглим столом, семінарів та інших інформаційно-просвітницьких заходів у навчальних закладах, закладах культури та військових частинах Збройних Сил, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки, управління державної охорони з метою донесення до молоді, студентів та військовослужбовців об’єктивної  інформації про передумови, перебіг і наслідки Великого терору.

  Також заплановано проведення тематичних виставок архівних документів та фотовиставок, показ художніх та документальних кінофільмів, присвячених подіям Великого терору, іншим злочинам комуністичного тоталітарного режиму, вчинених протягом 1917-1991 років.

  Крім того, буде  забезпечено продовження робіт з пошуку та впорядкування місць поховання жертв політичних репресій, встановлення пам'ятників і пам'ятних знаків, проведення робіт з благоустрою та забезпечення підтримання у належному стані меморіалів, пам'ятників, пам'ятних знаків жертвам Великого терору.

  Передбачено подальший розвиток музейного комплексу в Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили». Зокрема, завершення української частини Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років (нанесення на меморіальні стіни Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років списку осіб, розстріляних органами НКВС УРСР у м. Києві та похованих на території спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі); створення меморіального музейного комплексу для розміщення постійної експозиції та тимчасових виставок, проведення пошукових археологічних досліджень на території Заповідника, вирішення питання кадрового та матеріально-технічного забезпечення закладу тощо.

  Окрім того, планується проведення закордонними дипломатичними установами України меморіальних заходів у зв'язку з 80-ми роковинами Великого терору – тематичних  виставок, робіт з поширення у світі інформації про політичні репресії в Україні, інші злочини, що здійснювалися протягом 1917-1991 років комуністичним тоталітарним режимом проти Українського народу.

   

  Довідково

  «Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937-1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація. В Україні було заарештовано 265 669 осіб,  з них 123 421 були розстріляні, 68 823 – відправлені у виправно-трудові табори, 4124 ув'язнені в тюрмах, 1067 – засуджені до заслання. На Україну припала приблизно п'ята частина загальносоюзних арештів і розстрілів.