• In English
 • За спрощеною процедурою отримали свідоцтва 3700 жителів тимчасово окупованих територій, - Павло Петренко
  опубліковано 22 квітня 2016 року о 15:58

  Протягом двох місяців дії спрощеного порядку реєстрації народження і смерті наших громадян, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, відповідні документи отримали понад 3700 українців. Про це сьогодні в ході прес-конференції у Будинку Уряду повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

  «На сьогодні за 2 місяці з моменту вступу в силу відповідного закону понад 3700 мешканців тимчасово окупованих територій отримали відповідні документи за спрощеним порядком. Це трохи більше 1800 свідоцтв про народження і майже 1900 свідоцтв про смерть, які були легалізовані й видані українськими органами влади», - зазначив очільник Мін’юсту.

  За його словами, найбільше звернень зафіксовано у регіонах, які межують з окупованим Кримом та непідконтрольними Україні територіями на Сході України, а саме: Донецькій, Луганській, Херсонській і Харківській областях.

  Міністр юстиції нагадав: раніше ця процедура була не унормованою. Старе законодавство не давало відповіді на те, яким чином громадянам в Криму та на окупованих територіях Луганська й Донецька оформити факти народження і смерті.

  «Мін’юст розробив просту форму заяви до суду, примірники якої є в усіх без виключення РАЦСах. Наші співробітники консультують щодо заповнення заяви і звернення до суду. При цьому громадяни можуть звернутися до будь-якого суду по всій території України. Наразі в більшості випадків суди вирішують ці справи протягом 1-2 діб. Це позитивна тенденція, адже раніше справи могли тривати кілька місяців. Так само закон передбачає можливість звернення з такими заявами близьких родичів. При цьому суди приймають до уваги дуже широке коло доказів», - наголосив Павло Петренко.

  На його переконання, закон є дуже серйозним інструментом для того, щоб українці могли отримувати легальні документи і відчували себе громадянами України навіть у тій складній ситуації, в якій вони опинилися.

  «Коли ми говоримо про деокупацію Криму, Донецька та Луганська, ми передусім маємо на увазі наших громадян, які там перебувають. Коли Україна не втрачає з ними зв’язок і створює можливості, щоб вони відчували себе громадянами України і могли б отримати відповідні документи – це можливо і не публічний, але дуже важливий елемент для подальшої де окупації Криму», - заявив Міністр юстиції.

  За словами правового аналітика благодійного фонду «Право на захист» Ксенії Карагяур, суди в різних регіонах по різному підходять до даного питання. І, хоча статистика свідчить про те, що більшість прийнятих на розгляд заяв розглядаються дуже швидко, є регіони, які не витримують терміновості.

  «Наприклад у Харківські області судові рішення видаються у той самий день, або наступного дня, тож за кілька днів особи отримують свідоцтва про народження або про смерть. Зовсім інша ситуація в Луганській області, де до моменту розгляду може проходити кілька тижнів», - зауважила вона.

  За її словами, у 20% випадків папери повертаються заявнику через відсутність доказів, відсутність документу, який засвідчує сплату судового збору або ж відсутність відповіді з РАЦСу.

  Координатор громадської ініціативи «Крим.SOS» Таміла Ташева у свою чергу зазначила: що в окремих містах розгляд справ може затягуватися на кілька тижнів через надмірне навантаження суддів. Тому потрібно й далі спрощувати процедуру оформлення такого роду паперів.

  «Якби ми запровадили адміністративну процедуру, це б звільнило суддів від такої надмірної кількості заяв до них. Це доволі складний процес, але його треба запровадити, віднайшовши прийнятний для всіх формат», - наголосила вона.