• In English
 • Результати першого Дня економічного розвитку та дерегуляції
  опубліковано 13 листопада 2015 року о 17:46

  Вчора у Верховній Раді України відбувся перший День «Економічного розвитку та дерегуляції». Разом із народними депутатами, в обговоренні законопроектів брала участь команда Мінекономрозвитку, на чолі з Міністром економічного розвитку та торгівлі України Айварасом Абромавичусом.

  «Цей день став результатом командної роботи Уряду, депутатського корпусу та громадськості. Більш ніж 70% запропонованих Міністерством законопроектів, було ініційовано народними депутатами та недержавними організаціями», — підкреслив Міністр.

  Парламентарі встигли проголосувати 9 економічних ініціатив. Так, Рада прийняла 2 проекти з антимонопольного пакету в цілому і 1 — за основу. В інших блоках — 6 законопроектів депутати затвердили в першому читанні.

  Депутати почали день з голосування за законопроекти, які стосуються антимонопольно-конкурентного законодавства: №2431, 2102 та 2168а.

  Перший із них — №2431 (пройшов перше читання), встановить чітку й зрозумілу методику визначення розмірів штрафів за порушення законодавства. Сьогодні АМКУ може призначити штраф до 10% від річного обороту компанії. При цьому чіткі критерії розміру штрафу не визначено, що створює умови для корупції. Проект враховує практику Європейського суду з прав людини та судову практику Європейського суду справедливості. Суд чи інша незалежна установа зможуть оскаржити та зменшити розмір штрафу, визначеного АМКУ. Аналогічна норма діє в Європі.

  Другий законопроект — №2102 (прийнятий в цілому), стосується прозорості рішень Антимонопольного комітету. Наразі частину прийнятих рішень вже відкрито, але це скоріше добра воля керівництва АМКУ. Проект трансформує цю добру волю у звичайну практику. Адже публікація рішень широко застосовується в роботі більшості конкурентних відомств у всьому світі.

  Третій антимонопольний проект — 2168а (пройшов перше читання) підвищує поріг для обов’язкового отримання дозволу на концентрацію. Сьогодні для багатьох угод M&A бізнесмени змушені отримувати формальні дозволи АМКУ. Це купа паперової роботи та строки, які можуть затягнутися до 30 днів. Звісно, що це створює додаткові адміністративні перешкоди та обтяжує бізнес. Підприємства із вартістю активів у 8 млн. євро, адміністративного контролю не потребуватимуть. Тепер, перед поглинаннями, перевірятимуть тільки великі концентрації між компаніями з оборотом понад 100 млн. євро.

  Всі законопроекти Реформи держконтролю та нагляду — 2531а, 2418а, 3153 та 2422а пройшли перше читання. Одна з найважливіших ініціатив для малого та середнього бізнесу, завдяки Верховній Раді, нарешті стає реальною.

  2531а (пройшов перше читання) — Створює єдину автоматизовану систему держнагляду в якій можна буде простежити всі заплановані для підприємства перевірки. Також законопроект впроваджує не тільки адміністративну, але й персональну фінансову відповідальність контролерів за необґрунтовані перевірки та недостовірні дані.

  2418а та 2422а (пройшли перше читання) — встановлюють жорсткі обмеження на періодичність та строки перевірок, конкретизують підстави для позапланових перевірок, звужують обсяг повноважень органів держконтролю та впроваджують додаткові правові гарантії проти незаконного чи надмірного втручання органів держконтролю у діяльність бізнесу.

  3153 (пройшов перше читання) — продовжить мораторій до 30 червня 2016 року, з деякими винятками для Державної ветеринарної та фітосанітарної служб. Мораторій має значно знизити адміністративний тиск на бізнес та поліпшити бізнес-клімат в Україні.

  Депутати встигли розглянути один з дерегуляційних проектів. А саме — 2498а (пройшов перше читання), що скасовує 6 зайвих ліцензій на експорт та імпорт спирту та алкогольних напоїв, тютюнових виробів, а також фінансові санкції за неподання звітів у цій сфері. «За нашими даними, за ці ліцензії держава у 2014 році отримала 229 тис. грн., у той час, коли зарплати в департаменті, який видає ці ліцензії перевищили 200 тис. грн. Тож очевидно, що вони зайві», — наголосив Міністр Айварас Абрмавичус.

  Також, пройшов перше читання і законопроект 3062, що впроваджує міжнародні стандарти в управлінні на унітарних держпідприємствах. Тепер там з’являться спостережні ради із незалежними директорами. Роботу держкомпаній будуть контролювати професійні менеджери, а не політики або чиновники. Крім того, законопроект підсилює вимоги до аудиту та розкриття інформації.

  «Дякуємо Верховній Раді, за результати першого Дня економічного розвитку та дерегуляції. Чекаємо наступного — у грудні!», — підсумував Айварас Абромавичус.