• In English
 • Спільна заява за результатами зустрічі Прем'єр-міністра Латвії Лаймдоти Страуюми, Прем'єр-міністра Естонії Тааві Рийваса, Прем'єр-міністра Литви Альгірдаса Буткявічюса і Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка
  опубліковано 06 листопада 2015 року о 09:55

  (5 листопада 2015 р., м. Рига)

  Ми, Прем'єр-міністри країн Балтії та Прем'єр-міністр України, раді з того, що сьогодні в Ризі мали можливість обмінятися думками про поточні події в Україні, а також продемонструвати солідарність з Україною та українським народом.

  Незважаючи на численні виклики, на які в даний час Європа і міжнародне співтовариство повинні реагувати, надзвичайно важливо продовжувати приділяти нашу увагу Україні з метою стабілізації ситуації в регіоні та сприяння встановленню тривалого миру.

  Ми засуджуємо незаконну і нелегітимну анексію та окупацію Росією Кримського півострова. Це змінило безпекову ситуацію в Європі. Ми підтверджуємо суверенітет і територіальну цілісність України та нагадуємо про важливість політики невизнання незаконної анексії.

  Ми констатуємо, що політика Європейського Союзу у відповідь на дії Росії в Україні була ефективною. Поточна ситуація дає нам обережний оптимізм щодо того, що активні бойові дії не будуть поновлені. Ми цінуємо внесок українського Уряду в реалізацію Мінських домовленостей. Водночас ми б хотіли бачити більш рішучі дії з боку Росії та підтримуваних нею сепаратистів у виконанні своєї частини Мінських зобов’язань. Санкції повинні залишатися до моменту повного виконання Мінських домовленостей. При цьому повна реалізація, безперечно, повинна включати виведення всіх іноземних військових формувань, військової техніки та найманців з території України, відновлення повного та ефективного контролю над міжнародним кордоном та звільнення всіх незаконно затриманих громадян України. Ми вимагаємо негайного звільнення Надії Савченко, Олега Сенцова та Олександра Кольченка.

  Ми вважаємо, що активна та консолідуюча політика ЄС, направлена на підтримку реалізації реформ в Україні, повинна бути продовжена. Сьогодні під час зустрічі Прем'єр-міністр України поінформував нас про досягнення свого Уряду в процесі реформ. Зі свого боку ми високо оцінили отримані результати, у тому числі у сфері забезпечення макроекономічної стабілізації, фінансової децентралізації, дерегулювання, реформування енергетики, сільського господарства, транспортної галузі та поліції, а також поліпшення інвестиційного клімату.

  Разом з тим, ми усвідомлюємо необхідність подальших зусиль України, направлених на реалізацію реформ, особливо в питанні запобігання корупції та удосконалення судової системи. Ці реформи також мають вирішальне значення для реалізації рекомендацій Європейської комісії в частині завершення виконання Плану дій щодо лібералізації візового режиму. У цьому контексті ми вітаємо сьогоднішнє прийняття Верховною Радою низки законів, пов'язаних з виконанням Плану дій щодо лібералізації візового режиму, та висловлюємо сподівання на якнайшвидше прийняття решти законів. Ми з нетерпінням очікуємо на звіт Європейської комісії щодо прогресу, досягнутого Україною,  та сподіваємося, що це дозволить державам-членам ЄС вже найближчим часом ухвалити рішення про скасування візового режиму для українських громадян, які подорожують до ЄС.

  Три Балтійські країни рішуче підтримують європейський вибір та європейські прагнення України і українського народу. Східне партнерство є важливим інструментом для більш тісної інтеграції України з ЄС. В цьому контексті необхідно забезпечити практичну реалізацію рішень Ризького саміту, у тому числі продовжити роботу з імплементації Угоди про асоціацію. Вже з 1 січня 2016 р. запрацює Всеохоплююча та поглиблена зона вільної торгівлі, яка є складовою Угоди про асоціацію з ЄС. Ми сподіваємося, що більш тісне співробітництво в рамках цієї Угоди відкриє нові можливості для української економіки. Ми закликаємо держави-члени ЄС, які ще не завершили процедуру ратифікації Угоди про асоціацію, прискорити цей процес, щоб вона якнайшвидше набула чинності.

  Три Балтійські країни не лише політично підтримують більш тісну інтеграцію України з ЄС, але й надають практичну допомогу Україні шляхом обміну досвідом з реалізації реформ у галузі державного управління, регіональної політики, сільського господарства,  боротьби з корупцією та освіти. В ході зустрічі ми підтвердили, що Балтійські країни й надалі підтримуватимуть Україну, оскільки ми всі погоджуємося з тим, що безпечна, демократична та економічно сильна Україна відповідає не лише нашим інтересам, але й інтересам усіх її сусідів та Європи в цілому.