• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Уряду 9 липня 2014 року
  опубліковано 09 липня 2014 року о 15:01

  ЯЦЕНЮК А.П. – Я знаю, що в нас йде прямий ефір, тому, дорогі українці, засідання Уряду я хотів би розпочати, в першу чергу, з політичних речей, а потім ми перейдемо до економіки. В тому числі, хотів би коротко сьогодні обговорити ситуацію, яка в нас відбувається на Сході України, і довести до відома українців те, які рішення будуть прийматися Урядом України.

  Вчора на доручення Кабінету Міністрів України Міністерство юстиції України подало позов про заборону Комуністичної партії України. Це заборона не політичної партії, а заборона тих, хто підриває українську незалежність, хто бореться з українською державою і хто замахнувся на основи конституційного ладу в державі. Будь-хто, хто вчинятиме злочини проти української держави, а саме посягатиме на її територіальну цілісність, суверенітет, недоторканність кордонів, буде переслідуватися по закону.

  На засіданні Уряду присутні перший заступник Генерального прокурора України, представники правоохоронних органів, і я хотів би звернутися до Генеральної прокуратури, СБУ, МВС остаточно провести розслідування діяльності всіх осіб, у тому числі і тих, які мають статус народного депутата України, подати відповідні матеріали до суду і до Парламенту з метою скасування депутатської недоторканності та притягнення до відповідальності всіх тих, які підтримують терористів, сепаратистів та інших бандитів, що посягають на українську незалежність.

  Окремо я буду звертатися до Парламенту з проханням невідкладно розглянути подання про скасування депутатської недоторканності з метою притягнення цих осіб, які не мають ніякого відношення до високого статусу народного обранця, до кримінальної відповідальності.

  Також я прошу Міністерство юстиції України провести перевірку діяльності тих політичних партій і громадських об'єднань, в діяльності і у висловлюваннях яких є ознаки кримінального злочину, а саме: посягання на територіальну цілісність і незалежність української держави. Всі без виключення повинні нести відповідальність.

  Другий блок. Шановні колеги, я хотів би вас поінформувати про економічні аспекти. Міжнародний банк розвитку і реконструкції прийняв рішення про виділення Україні 300 млн. дол. США на програму соціальної підтримки. В першу чергу йдеться про пільги і компенсації, адресні субсидії для громадян України, які пов`язані з ростом цін і тарифів. З цієї суми коштів, Людмило Леонтіївно (Денісова. – ред.), 100 млн. дол. йде безпосередньо на програму підтримки, яку Ви розпочали. І я просив би, щоб до осені, коли громадяни України додатково отримають платіжні доручення з іншими тарифами, ми чітко завершили підготовку до програми компенсації українцям від зростання цін і тарифів.

  Ще раз нагадаю індикатор, який був вами і нами прийнятий, це найбільш амбітна програма компенсації малозабезпеченим верствам громадян України, під яку попадає 30% населення України. Тобто, фактично майже кожен третій з осені повинен отримувати державну підтримку. Це мільярдні кошти з бюджету, але це відповідальність Уряду підтримувати малозабезпечених людей. І тому наша програма з Міжнародним банком реконструкції і розвитку повинна нам допомогти для того, щоб втримати соціальну стабільність, тому що буде складно. І ми будемо робити все для того, щоб створити демпфер для малозабезпечених.

  Також сьогодні ми сподіваємося, що Президентом України будуть підписані додатково два закони стосовно Фонду гарантування вкладів. Це означає, що ми виконали попередні критерії для програми із Світовим банком щодо стабілізації фінансового сектору. Загальний обсяг програми 1 млрд. дол. США. В поточному році ми можемо отримати 500 млн. дол. США і, сподіваюсь, що після прийнятих законів і після виконаної роботи Урядом 31-го числа рада директорів Світового банку підтримає Україну.

  Зараз у Києві знаходиться місія МВФ, вона провела зустрічі з Урядом України, з Нафтогазом, з центральним банком. Сьогодні в мене буде відбуватися друга зустріч з місією МВФ. Йдеться про отримання другого траншу МВС загальною сумою 1,5 млрд. дол. США для стабілізації економічної ситуації в Україні. Сподіваюся, що наші переговори пройдуть успішно. За нашими попередніми оцінками, Україна виконала ті критерії, які були прописані в нашій програмі з МВФ. Ми повинні завершити дискусію і це завершення повинно бути успішне для того, щоб отримати другий транш і далі продовжувати складні, але правильні економічні реформи в Україні.

  Окремо хотів би відзначити участь учора урядової делегації на чолі з Віце-прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом у підготовчому засіданні донорської конференції. Вчора в Брюсселі всі країни-члени ЄС, представники міжнародних фінансових організацій, США, Японія, Канада провели підготовче засідання для того, щоб восени провести велику донорську конференцію для України.

  Уряд України вийшов із пропозицією підготовки і реалізації для України плану відбудови. Цей план відбудови розрахований на 2 роки. В Європі були приклади таких планів відбудови, так званий план Маршалла. Це буде план Маршалла для України. Ми розпочали роботу для того, щоб у вересні презентувати план відбудови українському народу. І Уряд розкриє цей план в перші сесійні дні засідання Верховної Ради у вересні. Тобто за 2 місяці я дам відповідні доручення для підготовки і узгодження плану відбудови на найближчі два роки.

  Основні елементи, про які ми говорили вже на минулому засіданні, – це дві базові цілі: продовольство і енергетика. Забезпечення внутрішнього ринку продовольством і його експорт та розвиток аграрного сектору, друге – енергетичний блок: зменшення енергоспоживання, збільшення видобутку і побудова нових електричних мереж і генерацій.

  Це два основних елементи економічного розвитку країни в найближчі два роки.

  Що стосується плану відбудови, пов'язаної з антитерористичною операцією на території сходу, то під час цієї конференції в Брюсселі ми підняли питання і отримали схвальне сприйняття декількох додаткових пунктів, які безпосередньо стосуються сходу.

  Перше – кордон з Росією. Нам необхідні кошти і технічна допомога на облаштування кордону.

  Друге, що стосується загалом відновлення інфраструктури, мені сьогодні міністерства дали приблизний обсяг коштів, так, що я холодним потом вкрився. Загальна сума, за першими підрахунками міністерств, це тільки станом на сьогоднішній день, що нам потрібно буде витратити на інфраструктуру в Донецьку і Луганську, – 8,1 млрд. грн.!

  Зараз будемо думати, де брати ці гроші. Але при цьому ми також будемо звертатися до донорів з тим, щоб отримати допомогу на відновлення інфраструктури в Донецьку і Луганську та розроблення спеціальної постреабілітаційної програми для Донбасу.

  Третій елемент надважливий, який також потрапив до матеріалів підготовчого засідання до донорської конференції, – це те, що наші західні партнери готові розглядати питання страхування українського експорту та страхування українських інвестицій, а точніше - інвестицій в Україну. Це буде реальним кроком того, що інвестори не будуть боятися вкладати гроші в Україну, тому що їхні ризики будуть застраховані, і це буде реальним кроком до того, щоб на відкритий ринок Євросоюзу все-таки пішли українські товари.

  Я категорично незадоволений тим, як ми використовуємо наші можливості щодо експорту українських товарів до країн-членів Євросоюзу. Двері відкриті, а туди майже ніхто не йде. Ну, мед почали постачати. Це важливо, звичайно. Тільки там є інші можливості, які, на жаль, не використані нашими суб’єктами.

  Ще раз звертаюся до профільного Мінекономрозвитку: для нас кожен зароблений долар і євро – це вагома підтримка для української економіки, це створене робоче місце і це завоювання нових ринків. Я подивився статистику – вона поки що дуже й дуже слабка – по тому, які українські компанії і скільки продають на ринку Євросоюзу.

  Максиме Юрійовичу (Бурбак, - ред..), Ви вчора були у Слов'янську, проінформуйте, будь ласка, Уряд, що там відбувається.

  БУРБАК М.Ю. – На Ваше доручення вчора делегація Мінінфраструктури перебувала в м. Слов'янськ, де ми інспектували об'єкти інфраструктури з приводу підрахунку нанесених збитків і щодо впровадження перших кроків по відбудові наших об'єктів.

  Доповідаю, що вчора о 15.30 прибув електропотяг Харків – Лозова – Слов'янськ, тобто вже відновлено сполучення. Останній раз він курсував у травні.

  По-друге, ми подивилися всі мостові переходи, але роботи почнуться одразу після того, як пройде процес розмінування. Для цього було сформовано групу нашої спеціальної служби транспорту, яка буде займатися розмінуванням наших мостових переходів.

  Населення нас вітає, воно просто благає, щоб нарешті розпочали дії. Вчора, ми знаємо, в центрі було вже подано електроживлення, починається процес відбудови.

  Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков залишився на місці.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Ви пустили дослідний потяг, я дивлюся. Так?

   

  БУРБАК М.Ю. – Так, це такий спеціальний потяг, який буде займатися відновленням лінії, бо багато ліній електропередач було демонтовано. По-друге, у нас теж є інформація, що заміновані наші стрілкові переходи.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – За тимчасовою схемою відновили 38 об`єктів інфраструктури.

   

  БУРБАК М.Ю. – Так.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Що у нас по енергетиці?

   

  ПРОДАН Ю.В. – По енергетиці, незважаючи на ті зруйновані лінії електропередач, відновлено енергопостачання, електропостачання центру м. Слов`янська. Це споживче, практично першої категорії електроспоживання. Виконуються інші роботи, пов`язані із повним забезпеченням електричною енергією м. Слов`янськ. Це відновлення підстанції Слов`янська, яка знаходиться в центрі міста, це відновлення відкритого розподільчого устрою на Слов`янській тепловій електричній станції. Ми плануємо, що повне відновлення електропостачання міста буде здійснено протягом 10-ти днів.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую. Людмило Леонтіївно (Денісова, - ред.), по соціальних виплатах.

   

  ДЕНІСОВА Л.Л. – Ми відновили виплату і пенсій, і соціальних виплат. Все профінансовано вже повністю-  і м. Слов`янськ, і Краматорськ. Зараз ми працюємо разом з "Ощадбанком" і "Укрпоштою", робимо доставку всіх цих пенсійних виплат. Народ сприймає це як позитив.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Я дякую, Людмило Леонтіївно. Я б попросив керівника "Ощадного банку" А.Г. Пишного поїхати в Слов`янськ, він вчора був у Слов`янську і, не дивлячись на складну військову ситуацію, і мілітарну, "Ощадбанк" почав завозити готівку і почали виплачувати людям пенсію. Там близько 250 млн. Олександре Віталійовичу (Шлапак, - ред.), 250 млн. загалом? Десь така цифра.

  ЯЦЕНЮК А.П. – 251 млн. Так що ми почали цей процес. Я хотів би окремо звернутися до жителів тих територій, які звільнені українськими військами: треба разом відбудовувати Україну і ваші рідні міста, повертайтеся назад, повертайтеся в свої міста, центральна влада все, що потрібно, все допомагає, і все робить, що може, незважаючи на неймовірні складнощі в країні.

  Але ми зараз знаходимо ресурс для того, щоб допомагати Донбасу. Повертайтеся у свої рідні домівки, ставайте разом і будемо разом відбудовувати після терористів Луганськ і Донецьк.

  І наостанок сьогодні буде два, як на мене, дуже важливих рішення прийнято. Ви знаєте, що в нас з російським "Газпромом" продовжуються "дружні" стосунки. Варіантів лише два, на яких я неодноразово наголошував: або рішення суду, або в рамках тристоронніх консультацій, які в нас вже неодноразово були, прийняття рішення до моменту того, коли Стокгольмський арбітражний суд винесе відповідний вердикт.

  До речі, по десятках таких справ, коли європейські компанії судились із "Газпромом", він йшов на поступки до моменту судового розгляду тих чи інших справ. Але при цьому нам потрібно займатися питаннями енергоефективності. Сьогодні Уряд прийме два рішення. Ми проводили нараду, коли розглядали фінансовий план українських компаній ДП "Енергоринок" і "Енергоатом" і ми порадилися з НКРЕ, сьогодні буде запропоновано наступне рішення. Всі, хто переходять з газових котлів на електричні, отримують спеціальний тариф на електроенергію. Скажу в цифрах, зараз тариф на електроенергію 1 грн. 19 коп.; якщо ви придбали електричний котел, то нічний тариф на електроенергію, якщо це електроакумулюючий котел, 30 коп., в 4 рази менше, тариф протягом дня - 80 коп.

  Тепер друге рішення. Я дякую, Володимире Борисовичу (Гройсман, - ред.), Вам за те, що Ви займалися цим питанням.

  Друге рішення, яке стосується котелень. Будь-яка котельня, яка переходить з газу на інший вид пального, отримає декілька преференцій.

  Перше – замість 5% рентабельності, які отримають сьогодні газові котельні, котельня на іншому виді пального отримає дозвіл на 21% рентабельності.

  Друге – споживачі, які отримували тепло від газових котелень, отримають знижку на тариф на 10%, якщо котельня переходить з газу на інший вид пального.

  Третє – якщо сьогодні тариф для будь-якої негазової котельні складає 500 грн., то ми дозволяємо для цих котелень встановлювати його плюс 300 грн. Сергію Михайловичу (Тітенко, - ред.), 800 грн.? Це означає, що ми, з одного боку, даємо для населення мінус 10% вартості в тарифі, перейшли з газу на інше пальне – людина платить менше на 10%. І це означає, що для кожної котельні, яка прийняла рішення відмовитися від дорогого російського газу, ми даємо можливість залучити кредит і погашати цей кредит, тому що ресурсу для цього достатньо.

  Це перших два рішення, які треба було реалізовувати ще позавчора. Якщо ми будемо наполегливо, крок за кроком, рухатися в питанні енергоефективності, зменшення споживання газу, збільшення електроенергетичного споживання, інших видів пального і енергетики, якщо ми зреалізуємо той план, який внесений до Парламенту і проголосований в першому читанні, а це спільна модернізація, експлуатація української газотранспортної системи разом з європейцями та США. Якщо ми зреалізуємо, а це є наше завдання, план по збільшенню обсягів електричної генерації, через 10 років Україна буде повністю енергонезалежною державою. У нас є для цього всі можливості.

  Дякую представникам ЗМІ! Переходимо до питань порядку денного.