• In English
 • Олег Мусій: Акцизи на тютюнові вироби мають сягати 100%
  опубліковано 30 травня 2014 року о 15:05

  Міністр охорони здоров’я Олег Мусій підтримує позицію громадських організацій, які виступають за суттєве збільшення акцизів на тютюн. Про це він сказав під час спільної акції Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» та Громадської Ради при МОЗ під назвою «Високі тютюнові акцизи рятують життя».

  Акція пройшла 30 травня 2014 року, напередодні Всесвітнього дня без тютюну перед будівлею Міністерства.

  «Дякую, за те, що ви привертаєте увагу до надзвичайно важливого питання – боротьби зі зловживання тютюном, алкогольними напоями. Це зло має бути викоренено з території України. Збереження здоров’я є головним пріоритетом в діяльності МОЗ України. В цьому руслі я підтримую позицію громадських організацій, які виступають за суттєве збільшення розміру акцизів на тютюн. Я вважаю, що акцизи мають бути збільшені не на 25%, як це відбудеться з 1 липня 2014 року, а мінімум на 100%. За рахунок поступового підвищення акцизів, вартість пачки цигарок без фільтра має складати мінімум 1 євро, а з фільтром – 2 євро, тобто зрости до європейського рівня. Якщо громадськість вийде з такою ініціативою, Міністерство її підтримає», - сказав він.

  Олег Мусій також нагадав, що МОЗ підтримує створення у державному бюджеті спеціального фонду охорони здоров’я, де накопичуватимуться надходження від акцизних зборів та 7% податку на додану вартість на ліки і витрачатимуться виключно на потреби медицини – на дофінансування державних програм. Також МОЗ підтримає програму підтримки тих, хто кидає палити.

  «В Концепції нової системи охорони здоров’я суттєвий акцент зроблено на профілактику і перетворення Міністерства охорони здоров’я на Міністерство здоров’я. Перш за все, це побудова системи громадського здоров’я шляхом створення інституції, у якій будуть об’єднані всі дотичні до охорони здоров’я структури», - зазначив Міністр.

  Він наголосив, що центри здоров’я та громадські організації відіграватимуть вирішальну роль у формуванні здорового способу життя українців.

  Керівник Київського міського центру здоров’я Отто Стойка зазначив, що відмова від куріння дозволила зменшити кількість серцево-судинних захворювань.

  Громадські експерти відзначили успіхи України в політиці оподаткування тютюнових виробів. Так, 31 березня цього року набув чинності Закон України № 4576 («Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»), яким передбачається 25% підвищення акцизів на тютюнові вироби вже з 1 липня цього року.

  Голова Центру громадянського представництва «Життя», експерт Альянсу з виконання Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну Андрій Скіпальський зазначив, що дослідження свідчать про те, що більш високі податки є найбільш ефективним інструментом для скорочення споживання тютюну серед груп населення з низьким рівнем доходів. «Наприклад, підвищення тютюнових акцизів, що має наслідком збільшення ціни на тютюнові вироби на 10% зменшує споживання тютюну приблизно на 4% в країнах з високим рівнем доходу та до 8% у більшості країн з низьким і середнім рівнем доходу. Отже, підвищення акцизів на тютюнові вироби вважається одним з найбільш економічно ефективних заходів боротьби з тютюновою епідемією у всьому світі», - сказав він.

  «Завдяки підвищенню ставок тютюнових акцизів у 2008-2013 рр., доходи Державного бюджету України від акцизів на тютюнові вироби зросли в сім разів – з 2,44 млрд. грн. 2007 р. до 17,9 млрд. грн. 2013 р. - при скороченні реалізації за ці роки з 124 млрд. до 75 млрд. сигарет. При цьому кількість курців в Україні знизилася з 10,1 млн. до 8,1 млн. осіб», – сказав завідувач відділом контролю над тютюном інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський.

  Курс країни на повноцінну інтеграцію до Європейського Союзу, також передбачає підвищення акцизів на тютюнові вироби. Наразі з 1 липня цього року мінімальна ставка акцизу в Україні буде дорівнювати лише 290 гривень на 1000 сигарет з фільтром, або 18 євро, але Угода про Асоціацію між Україною та ЄС (стаття 352) передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби. Зараз мінімальна ставка на сигарети в ЄС дорівнює 64 євро – і протягом 2014-2018 рр. в усіх країнах Євросоюзу вона буде підвищена до 90 євро. Отже, щоб досягти рівня ЄС хоча б у 2020 р, Україні потрібно щорічно підвищувати ставку акцизу на сигарети не менше, ніж на 30%.

  В якості подяки за активну позицію в контролі над тютюном та нагадування про місію Міністерства й надалі сприяти зменшенню поширеності паління активісти урочисто презентували «акцизний щит» Міністру охорони здоров’я України Олегу Мусію та висловили надію на подальшу ефективну співпрацю.