• In English
 • Олександр Сич: Порятунок українського книговидання потребує ефективної міжвідомчої координації
  опубліковано 11 квітня 2014 року о 12:14

  «Катастрофічну ситуацію в українському книговиданні зазвичай пояснюють браком коштів і неочевидністю економічних ефектів від інвестування. Однак логіка, застосовувана до інших галузей, тут недоречна. Книги є не лише соціальним продуктом, але й інструментом творення нації. Економія на них сьогодні призводить до непоправних втрат людського потенціалу завтра». Про це заявив Віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич на нараді з питань книговидання, у якій взяли участь представники провідних видавництв, профільних міністерств та відомств, бібліотек тощо.

  Учасники наради одностайно дійшли згоди, що нинішню ситуацію в галузі зумовлено відсутністю послідовної гуманітарної політики, системного бачення книжкового ринку та нехтуванням виховної ролі книги. «Горезвісні «тітушки» є  наслідком відсутності вибору між книжкою та пляшкою. Задля його відновлення ми маємо вжити низку заходів із запровадження податкових пільг для видавництв, обмеження імпорту, особливо російської книжки, відведення 50% площ книгарень під українську книгу тощо. Утім, головне – щоб робота велася за всіма напрямками одночасно, логічно взаємопов’язано і з розумінням її надважливості», – запропонував директор видавництва «Зелений пес» Дмитро Капранов.

  У свою чергу президент Української асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін закликав до координації зусиль вітчизняних суб’єктів господарювання у цій галузі. «Наразі навіть немає дієвого об’єднання книговидавців. Тим часом як вони мають стати нарешті справжньою, впливовою спільнотою. Для активізації цього процесу пропоную найближчим часом зібрати конгрес суб’єктів видавничої справи, який мобілізуватиме наші зусилля з реанімації галузі. Ми навіть готові сьогодні продавати україномовні книжки бібліотекам за собівартістю згідно з відповідним електронним каталогом», - наголосив Олександр Афонін.

  За результатами наради Олександр Сич доручив у найкоротший термін відновити діяльність Міжвідомчої комісії з питань сприяння розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження під головуванням Віце-прем’єр-міністра. «Ефективна координація зусиль забезпечить взаємодію книговидавців з усіма центральними органами виконавчої влади. Ми маємо віднайти механізми стимулювання книговидавництва, міжнародного просування української книжки, розвитку мережі книгорозповсюдження, відновлення інтересу до книг і обмеження імпорту, який душить українську книгу», - підсумував урядовець.