• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Уряду 1 березня 2014 року
  опубліковано 01 березня 2014 року о 11:07

  У нас сьогодні серйозний порядок денний засідання Уряду.

  Але я хотів би розпочати з найбільш важливого питання, яке сьогодні турбує Україну, яке сьогодні турбує українців на Заході, на Сході, в Криму в першу чергу. Це те питання, яке стало об'єктом уваги всієї міжнародної спільноти. Йдеться про ситуацію в АР Крим і про спроби дестабілізації, які відбуваються на території автономії.

  Вважаємо, що зараз в Криму є неадекватна присутність російських військовослужбовців. Це є не що інше, як порушення базових вимог Угоди про тимчасове перебування Чорноморського флоту на території України.

  Окремо просив би зараз після моєї доповіді Міністра оборони і Міністра закордонних справ України проінформувати про стан виконання угоди і про ті порушення, які Російська Федерація вчинила при виконанні даної угоди.

  Вчора, шановні члени Уряду, я мав тривалі серйозні розмови з віце-президентом США, з президентом Єврокомісії паном Баррозу, з канцлером Німеччини А. Меркель і з низкою міністрів закордонних справ Євросоюзу. Позиція наших країн-партнерів дуже чітка: всі виступили з жорсткими заявами щодо збереження територіальної цілісності України і нікому не дозволено втручатися у внутрішні справи України, зловживаючи своїми правами через Угоду про тимчасове перебування російських військових на території автономії.

  Вчора після того, коли всю ніч фактично проводилися перемовини з нашими західними партнерами, відбувалося засідання Ради безпеки ООН. США порушили це питання в Раді безпеки ООН, і Рада безпеки ООН прийняла два рішення. Перше – запровадження моніторингової групи; друге – створення негайного консультативного механізму.

  Весь світ спостерігає за подіями, і весь світ висловився на підтримку територіальної цілісності і суверенітету української держави.

  Наша поведінка як Уряду України є наступною. Ми вважаємо, що неадекватна російська присутність на території Криму є не що інше, як провокацією. І спроби, щоб Україна прореагувала так само силовими методами, Російській Федерації не вдались. Ми чудово усвідомлюємо про те, що був план створити нову Осетію на території Україниз жертвами, з кровопролиттям, з військовим і громадянським конфліктом.

  Саме тому реакція України і української влади була чіткою: ми не йдемо на провокації, ми не застосовуємо силу, ми вимагаємо  від Уряду Російської Федерації, від керівництва Росії негайно відкликати свої війська і повернути їх в місця постійної дислокації.

  В іншому випадку будь-яке силове протистояння, яке може бути викликано тими радикальними силами, яких фактично підтримують російські військові, відповідальність за таке силове протистояння буде лежати на Російській Федерації і персонально на керівництві Російської Федерації, яке дало вказівку збільшити військову присутність на території України. Є неприйнятним, коли по українській землі, на території Автономної Республіки Крим, в центрі міста ходять російські військові зі зброєю.

  Саме тому ще раз підкреслююнегайне повернення всіх військ Росії в місця постійної дислокації! Російські партнери, перестаньте провокувати громадянське і військове протистояння в Україні і виконуйте базові вимоги угоди між Україною і Російською Федерацією!

  Також вчора мною проводились перемовини з представниками кримськотатарського народу. Я звертаюсь до всіх кримчан: я очень прошу всех успокоиться, не поддаваться на провокации. Украина сделает все для того, чтобы мы были единым государством. Украина сделает все для того, чтобы защитить права всех национальных меньшинств. І всі ті дискусії, що начебто Крим хтось буде захоплювати, виявились брехнею і ще однією спробою для того, щоб спровокувати конфлікт. Я дуже вдячний представникам кримськотатарського народу за той спокій, який вони зберігають. Ще раз звертаюсь до всіх жителів АР Крим: мы едины и мы должны сохранить это единство.

  Що стосується Уряду АР Крим, то ми хочемо чітко зазначити, що новий Уряд АР Крим повинен бути сформований прозоро, законно і з урахуванням інтересів всіх жителів АР Крим.

  Також ми повинні відверто говорити про те, що ця надмірна і неадекватна присутність російських військових на території Криму є ніщо інше, як прямий удар по кримчанах. Підірвана репутація Криму як одного з найкращих курортів. Якщо протягом трьох тижнів Росія далі буде дозволяти своїм військовим гуляти з автоматами по території автономії, то наша відповідь на це наступнаоднією з частин цього плану є те, щоб підірвати курортний сезон в Криму, щоб туди ніхто не поїхав ні з Росії, ні з Європи, ні з Білорусі. Ми усвідомлюємо, що після Сочі, яка вартувала Російській Федерації 48 млрд. дол. США, готелі і курорти Сочі будуть пусті.

  Таким чином, здійснюється спроба того, щоб позбавити кримчан роботи, щоб позбавити кримчан зарплати, курортників, знищити курорт, як це було в Абхазії, коли протягом 6 років Абхазія була пуста і туди взагалі ніхто не їздив, підірвати економічні основи розвитку Криму і таким чином перевести всі курортні потоки в Сочі після Олімпіади.

  Вчора також вночі ми з Національним банком України і з Державним казначейством здійснювали відновлення забезпечення Криму фінансовими ресурсами. Протягом певного періоду часу взагалі була відсутня система зв`язку. Невідомі відключили систему зв`язку "Укртелекому", і через резервні канали нам вдалося відновити як банківські розрахунки, так і розрахунки в системі Державного казначейства. Уряд України буде виконувати свої зобов`язання перед всіма громадянами України, ми не покинемо кримчан ні при яких обставинах.

  Також ми надали підтримки банківському сектору, який територіально знаходиться в АР Крим. Близько 400 млн. грн. було відправлено на рефінансування для підтримки банків Криму. Тому у нас є чіткий план. Ми контролюємо ситуацію.

  І ми ще раз звертаємося до керівництва Росії: негайно відвести війська, не провокувати громадянського протистояння, пристати на виконання наших двосторонніх та багатосторонніх угод, і виключно мирним і політичним шляхом вирішити кризу в Криму, яка спровокована неадекватною російською присутністю на території автономії.

  Я просив би зараз Міністра закордонних справ та Міністра оборони поінформувати в першу чергу про стан виконання угод, про те, які додаткові заходи здійснюють підвідомчі вам міністерства, і про наші наступні кроки.

  Окремо хотів би також зазначити про те, що сьогодні в порядку денному засідання Кабінету Міністрів низка проектів постанов, які потребують невідкладного прийняття. В першу чергу це постанови щодо жорсткої економії бюджетних коштів і запровадження найжорсткішого режиму щодо витрачання коштів державного і місцевих бюджетів та прозорості при виконанні державного бюджету.

  Також низка законопроектів, які потрібно прийняти у Верховній Раді України, в першу чергу Закон "Про відновлення довіри до судової системи". Йдеться про фактичне запровадження нових стандартів у судовій системі: переатестація суддів, перевірка суддів на предмет винесення ними рішень не по телефонному праву, а по закону і Конституції, і цей законопроект потребує негайного прийняття у стінах парламенту.

  Також сьогодні Уряд буде приймати рішення про ліквідацію Міністерства доходів і зборів та повернення податкової та митної систем у законне русло і знищення одного з найбільш корупційних анклавів, який існував при попередньому Уряді.

  Також сьогодні ми будемо розглядати питання про засоби щодо виконання "Про відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка" та низку інших актів Верховної Ради, які повинні бути прийняті, і постанов Кабінету Міністрів.

  Ще раз хотів би наголосити на тому, що та кризова ситуація, яка виникла в Криму, і яка спровокована неадекватною і надмірною присутністю російських військових на території України в АР Крим, вирішується політичними і дипломатичними шляхами. Ще раз зазначу, що відповідальність за ескалацію конфлікту в тому випадку, якщо Уряд Росії негайно не виведе війська і не поверне їх у місця постійної дислокації, буде лежати на Російській Федерації.

  Ми, як Уряд України, не робимо жодних кроків, які могли б спровокувати протистояння. І застерігаємо будь-кого, як в Україні, так і в Криму, від силового протистояння. Виключно мирний шлях.

  Ми пройшли жахливі, драматичні події декілька тижнів тому, коли загинули сотні людей, вбитих режимом, і тому новий Український Уряд буде турбуватися про життя кожної людини, буде забезпечувати територіальну цілісність держави, її суверенітет і нікому не дасть можливість відривати шматками від України українську територію.

  Окремо хотів би також звернутися з проханням до Ради Церков. Ми просимо підтримки духовенства, незалежно від того, хто в яку церкву ходить – чи це Київський патріархат, чи це Московський патріархат, чи це греко-, чи це римо-католики, чи це християни, чи це мусульмани, чи це іудеї. Ми всієдина країна, і український Уряд зробить все для того, щоб поважалися конфесійні права кожного громадянина держави.

  Також звертаюся до профільного міністерства: терміново й невідкладно розробити нову редакцію Закону України "Про мови", яка б забезпечувала гарантії всім національним меншинам використовувати власну мову з огляду на статтю 10 Конституції, де зазначено про те, що державна мова в Україні є українська, а російська та інші мови захищаються законом і Конституцією, для того щоб ніколи не дати можливості спекулювати на цих питаннях, сіяти розкол і розбрат у нашій країні. У нас дуже складні часи, і ми ці часи зможемо подолати, коли будемо єдині, згуртовані і мудрі.