• In English
 • Виступ в. о. Міністра закордонних справ України Андрія Дещиці на засіданні Уряду 1 березня 2014 року
  опубліковано 01 березня 2014 року о 11:00

  Аналіз договірно-правової бази українсько-російських двосторонніх відносин, зокрема в частині, яка стосується перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, дає підстави стверджувати, що відбувається порушення Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України.

  Зокрема, йдеться про порушення статті 6 цієї угоди, яка передбачає дотримання законодавства України військовими частинами, які дислокуються на території України в Криму. Під законодавством України мається на увазі рішення РНБО від 13 серпня 2008 року, які були введені в дію указами Президента України № 705 і № 706, які регулюють відповідні умови перебування російського Чорноморського флоту і передбачають завчасне (за 72 години) інформування російською стороною української сторони щодо перетинання державного кордону будь-якими військовими підрозділами, які направляються до баз дислокації Чорноморського флоту, а також надання повної інформації про кількість військовослужбовців, озброєння, типи озброєння, які перевозяться.

  Друге, що передбачають ці рішення РНБО, – це порядок узгодження з компетентними органами України пересувань поза місцями дислокації військових частин російського Чорноморського флоту на території Криму. Знову ж таки необхідний завчасний запит до українських компетентних органів за 10 днів. Таких запитів ми від російської сторони не отримували.

  Відповідно, була вчора з цього приводу направлена нота Російській Федерації, і ми висловили в ній протест проти таких дій Російської Федерації, які й порушують ці угоди.

  Я би також хотів поінформувати про те, що, як Ви вже сказали, відбулося засідання Ради безпеки ООН. Також були ініційовані можливості включення ще одного механізму консультацій Будапештського меморандуму – можливості проведення консультацій гарантів України, які передбачені Будапештським меморандумом, країн-гарантів (США, Великобританії та Росії). Попередні домовленості щодо проведення таких консультацій між США і Великобританією досягнуті на понеділок. Ми очікуємо відповіді від російської сторони.

  Також відбулися консультації з діючим головуванням в ОБСЄ, зокрема, швейцарським головуванням в ОБСЄ, і діючий голова ОБСЄ направляє свого спеціального представника в Крим у вівторок. Також буде разом з ним направлений комісар з питань національних меншин.

  Вчора я провів зустрічі з міністрами закордонних справ Вишеградської четвірки, Міністром закордонних справ Канади, Міністром закордонних справ Латвії. Провів телефонні розмови з міністрами закордонних справ Молдови і Туреччини. Сьогодні Міністр закордонних справ Туреччини прибуває в Україну, і ми будемо обговорювати з ним питання про деескалацію ситуації в регіоні, в чому також зацікавлена і Туреччина.

  Я вважаю, що в цій ситуації дуже важливо зберігати спокій і використовувати всі можливі методи, дипломатичні методи, щоб не допустити до ескалації ситуації, щоб не допустити до провокацій.