• In English
 • Завдяки інструментам ЕКА експорт протягом 5 років може додатково вирости на 100 млрд грн та створити 26 тисяч робочих місць, - Юлія Свириденко
  Міністерство економіки України, опубліковано 08 грудня 2022 року о 12:37

  В умовах обмеженості логістичних ресурсів інструменти Експортно-кредитного агентства (ЕКА) будуть стимулювати експорт товарів з високою доданою вартістю. Про це заявила Перший віце-прем'єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко під час форуму, присвяченого фінансовим інструментам підтримки експорту в Україні, Export Credit Forum-2022.

  За словами Юлії Свириденко, Уряд робить ставку на розвиток експортних галузей економіки. Адже в поточній ситуації, коли частина експортних шляхів заблокована через війну, Україні треба нарощувати глибину переробки своєї продукції.

  «В умовах обмеженості логістичних ресурсів ми повинні нарощувати несировинний експорт. Перероблена продукція коштує вдвічі-втричі більше, ніж сировина. До того ж такий експорт дає приріст робочих місць всередині країни.

  Спільно з Національним банком України та Парламентом нам вдалося оперативно напрацювати механізм, який дозволив перезапустити Експортно-кредитне агентство України, створене державою для стимулювання масштабної експансії українського несировинного експорту на світові ринки, у дієвий інструмент підтримки економіки під час війни. Ми розширили перелік товарів, експорт яких може бути підтриманий ЕКА - з 16% товарного експорту за номенклатурою до 41%», - заявила Юлія Свириденко.

  За словами Міністра економіки України, страховий поліс ЕКА був внесений до переліку прийнятного забезпечення для банків за виданими кредитами. Було розширено програму підтримки бізнесу “Доступні кредити під 5-7-9%” на кредити, видані експортерам, на виконання зовнішньоекономічних угод.

  «Все це дозволило за ці 10 місяців війни через інструмент ЕКА підтримати нового експорту на 3,06 мільярда гривень. Нагадую, що йдеться про експорт товарів з високою доданою вартістю, виробництво яких створює робочі місця та приносить дохід не лише у державний, але й у місцеві бюджети. 

  Ми можемо змінити структуру нашого експорту. Ми вже її змінюємо. Для того, щоб протягом 5 років через інструменти ЕКА збільшити обсяги експорту на 100 мільярдів гривень та створити 26 тисяч робочих місць. Для цього нам знадобляться нові рішення та нові інструменти», - заявила Юлія Свириденко.

  За її словами, Уряд планує протягом лише 10 років трансформувати перехідну економіку України в економіку розвинену. Для цього показник українського ВВП має вирости з $4 тис. на душу населення на рік до суми, втричі більшої — $12 тис.

  Для цього Уряд буде проводити дерегуляцію, залучати інвестиції та підтримувати несировинний експорт.

  Також у заході взяли участь:

  Перший заступник Голови Національного банку України Катерина Рожкова,

  Директор Офісу економічного зростання Місії USAID в Україні Крістофер Абрамс,

  в.о. Голови правління ПрАТ “Експортно-кредитне агентство” Руслан Гашев.

  Керівник ЕКА Руслан Гашев зауважив, що 8 з 10 експортерів ще до повномасштабної війни зверталися до Експортно-кредитного агентства саме за фінансуванням. Бізнеси мали продукт, готовий для світового ринку, мали клієнта, але у них не було грошей, щоби виконати експортну угоду без 100% передоплати. В умовах війни ця проблема ще більше загострилась.

  «Для банків суттєво зросли ризики такого кредитування. І цей ризик вони мали би закладати у вартість позики, а це автоматично робило би продукцію українського експортера неконкурентоздатною на світовому ринку. Страховий поліс агентства, який у цьому році став визнаватися банками як прийнятне забезпечення, вирішив цю проблему. Експортно-кредитне агентство під час війни стало містком між банками та експортерами. І ми не плануємо на цьому зупинятися», — зазначив Руслан Гашев.

  Довідково

  ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» — уповноважене урядом агентство, метою якого є підтримка і стимулювання масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження.

  Засновано у 2018 році. Єдиним засновником та акціонером ЕКА є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі ЕКА, здійснює КМУ через Міністерство економіки України.

  ЕКА захищає українських експортерів від ризику неплатежів та фінансових втрат, пов'язаних з виконанням контрактів ЗЕД, а також надає широкий спектр послуг, що дозволяють посилити кредитну політику українських експортерів та ефективно управляти своїми фінансовими потоками.

  Станом на 6 грудня 2022 року страхова відповідальність ЕКА складає 235,498 млн грн (в тому числі 220,9 млн грн на страхування банків-партнерів), сума підписаних кредитних договорів майже досягла 260 млн грн, а обсяг підтриманого експорту перевищив 3 млрд грн.