У період з травня 2014 по березень 2018 року від мін та вибухонебезпечних залишків війни (ВЗВ) на підконтрольній Україні території Донбасу загинули щонайменше 355 цивільних осіб, 1456 – отримали порання. Про це свідчать зібрані Секторами МТОТ у Донецькій та Луганській областях та підтверджені дані від органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.
Згідно з отриманими МТОТ даними, в Донецькій області зафіксовано 178 загиблих та 1108 – поранених, в Луганській області кількість загиблих сягнула 177 осіб, поранених – 348.
Одним з найважливіших заходів протимінної діяльності (ПМД) є надання допомоги постраждалим від мін та ВЗВ, включаючи реабілітацію та відновлення. Для цього вкрай необхідно мати точні узагальненні дані про постраждалих. Однак до сьогодні в Україні не існує офіційної єдиної статистики щодо цивільного населення, яке отримало поранення або загинуло внаслідок вибуху мін та вибухонебезпечних предметів (ВНП). Враховуючи потребу у таких даних, МТОТ було здійснено збір інформації, за весь період конфлікту на Сході України, починаючи з травня 2014 року, до березня 2018 року.
Так, зусиллями МТОТ вперше з 2014 року було зібрано та систематизовано інформацію від усіх дотичних до проблеми установ та відомств (ДСНС, Національна поліція, лікарні, місцеві управління охорони здоров’я тощо), центральних та місцевих органів влади. В результаті вдалося зібрати об’єктивні факти загибелі та поранення цивільних громадян від мін або ВНП. Слід зазначити, що дані не є вичерпними, оскільки враховують лише підтверджені випадки нанесення шкоди здоров’ю чи життю громадян і можуть бути переглянуті у бік збільшення у разі надходження нової інформації.
Для обробки та подальшого використання цих даних в МТОТ триває робота зі створення геоінформаційної платформи з відкритим доступом. Ця система дасть можливість отримати всю наявну інформацію щодо небезпечних зон, зон, які потребують першочергового очищення, інших заходів з ПМД, що мають проводитися чи вже проведені на визначених територіях для безпеки життєдіяльності населення в конкретній громаді.
Крім того, МТОТ продовжує роботу щодо розробки необхідних нормативних документів, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права, для сприяння здійснення комплексу заходів, спрямованих на зменшення соціального, економічного та екологічного впливу ВНП на життя та діяльність населення.
Наступним кроком, для підвищення спроможності щодо здійснення координації програм з протимінної діяльності та розвитку місцевого потенціалу з планування, управління та реалізації проектів з гуманітарного розмінування, МТОТ розпочато реалізацію пілотного проекту, що буде здійснюватися за підтримки Уряду Швейцарії.
Крім того, з метою скорочення кількості цивільних жертв мін та ВЗВ раніше МТОТ було розпочато реалізацію низки заходів з протимінної діяльності безпосередньо у громадах та у співпраці з іншими центральними та місцевими органами влади.
Для реалізації цих заходів МТОТ було розроблено стандарт «Навчання ризикам від мін та ВЗВ під час реалізації проектів та програм у громадах», з урахуванням положень та вимог міжнародних стандартів протимінної діяльності.
Також для належної реалізації заходів з інформування населення про ризики від мін та ВНП, МТОТ разом з ДСНС та за підтримки посольства Швейцарської Конфедерації в Україні, розроблено комплект наочних стендів «Міни та вибухонебезпечні предмети», на яких позначено найпоширеніші ВНП на території проведення Антитерористичної операції.
Зазначений комплект стендів було схвалено комісією із захисту Вітчизни Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України для їх використання в загальноосвітніх навчальних закладах. 12-13 квітня цього року у м. Покровськ Донецької області та в м. Сєвєродонецьк Луганської області МТОТ було проведено семінари з підвищення рівня кваліфікації вчителів шкіл, які проводять навчання з мінної небезпеки.
У семінарах взяли участь до двох сотень представників освітніх закладів з різних районів двох областей. Також до участі в семінарах були залучені фахівці Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ), Луганського та Донецького Інститутів післядипломної педагогічної освіти, Інституту модернізації змісту освіти МОН України.
Після проведеного заходу представники МТОТ передали навчальним закладам 24 комплекти макетів мін та вибухонебезпечних предметів для наочного навчання безпечній поведінці дітей і дорослих в громадах.