• In English
 • Юрій Драганчук: В умовах війни Україна досягла значного прогресу євроінтеграції митниці й сьогодні ми перешли до офіційних переговорів щодо Глави 29: Митний союз
  Міністерство фінансів України, опубліковано 22 квітня 2024 року о 20:47

  Сьогодні, 22 квітня, заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції  Юрій Драганчук як голова української делегації виступив на роз’яснювальній зустрічі Європейської Комісії щодо офіційного скринінгу в рамках переговорів щодо Глави 29: Митний союз.

  Нагадаємо, що у січні 2024 року Європейська Комісія розпочала скринінг законодавства України на відповідність правовим нормам Європейського Союзу, що є обов’язковою процедурою під час входження до ЄС країни-кандидата.

  У своїй вітальній промові до учасників заходу Юрій Драганчук висловив вдячність за послідовну підтримку Європейським Союзом суверенітету та територіальної цілісності України з 2014 року і під час повномасштабного російського вторгнення в Україну, що розпочалося 24 лютого 2022 року. 

  «Україна докладає значних зусиль для гармонізації своєї митної ІТ-системи та митного законодавства з ІТ-системою та законодавством ЄС. Митне законодавство України вже приведено у відповідність до Митного кодексу ЄС та суміжного законодавства ЄС у цілій низці питань, зокрема щодо спільного транзиту, авторизованих економічних операторів, захисту прав інтелектуальної власності та інших», – наголосив Юрій Драганчук.

  У свою чергу Європейська сторона високо оцінила євроінтеграційні зміни у митній сфері, запроваджені Україною. Це знайшло своє відображення в одній з найвищих оцінок в частині "Customs Union" серед країн – претендентів на вступ в ЄС у звіті за 2023 рік.

  Як відомо, 1 жовтня 2022 року Україна стала повноправним членом Конвенції про процедуру спільного транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами й розпочала міжнародне застосування NCTS (так званий «митний безвіз»). За цей час Держмитслужба оформила понад 53 тис. транзитних декларацій та надано понад 300 авторизацій на транзитні спрощення.
  Важливо зазначити, що сьогодні Україна успішно перейшла до Фази 5 NCTS в числі перших 20-ти країн-учасниць Конвенцій.

  «Незважаючи на військову агресію з боку рф, Україна досягла значного прогресу за останні два роки, особливо в частині гармонізації митного законодавства із законодавством ЄС. І від сьогодні ми перешли до офіційних переговорів щодо Глави 29: Митний союз», – повідомив Юрій Драганчук.

  У ході зустрічі українською стороною було висвітлено інформацію про цілу низку інших інструментів та митних практик ЄС, запроваджених українською митницею.

  Зокрема, відзначено прогрес у розвитку програми авторизованих економічних операторів (АЕО). На сьогодні 36 підприємств в Україні отримали 38 авторизацій АЕО: 36 авторизацій  типу «про надання права на застосування спрощень» та 2 авторизації типу «про підтвердження безпеки та надійності».

  Також Україною здійснено низку кроків для уніфікації процедури декларування військової техніки та інших товарів зі стандартами ЄС і НАТО.

  Минулого року Україна приєдналася Програми ЄС «Митниця», що дозволить користуватися усіма перевагами співробітництва щодо удосконалення IT-систем, обміну інформацією та кращими практиками між працівниками митних органів країн-учасниць.

  Окрему увагу під час зустрічі було приділено успіхам України в митній сфері щодо боротьби з контрабандою. Так, з 1 січня 2024 року вступив у дію Закон України щодо криміналізації контрабанди підакцизних товарів, а з 1 липня він запрацює стосовно криміналізації контрабанди товарів.

  Усвідомлюючи необхідність подальшої інтеграції до ІТ-систем ЄС, прийнято Довгостроковий національний стратегічний план цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації Держмитслужби та її територіальних підрозділів на основі Багаторічного стратегічного плану розвитку електронної митниці MASP-C. 

  Для подальшої гармонізації національного митного законодавства із законодавством ЄС, зокрема, у сферах митних процедур, декларування, митного представництва Уряд України надав на розгляд Верховної Ради законопроект про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу ЄС.

  Водночас Мінфін спільно з Держмитслужбою та за підтримки проекту EU4PFM та Команди підтримки реформ при Мінфіні розпочав розробку проекту нового Митного кодексу України.

  Нагадаємо, що наприкінці минулого року презентовано звіт за результатами проведення первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) – селф-скринінгу (комплексного порівняльного аналізу законодавства України щодо його відповідності праву ЄС).