• In English
 • Європейській Комісії презентовано пропозиції НАДС до проекту Плану України в частині реалізації реформи державного управління

  Голова Національного Агентства України з питань державної служби (НАДС) Наталія Алюшина презентувала Європейській Комісії (ЄК) доопрацьовані пропозиції до проекту Плану України в частині реалізації реформи державного управління.

  Доопрацювання були здійснені в межах повноважень НАДС згідно з рекомендаціями та зауваженнями ЄК. Вони стосуються двох ключових напрямків - реформи оплати праці на державній службі та адміністративної процедури. НАДС пропонує включити ці дві компоненти до Плану України.

  Голова НАДС зазначила, що реформа оплати праці на державній службі буде реалізована шляхом проведення класифікації посад державної служби за функціональним принципом та моделювання системи грейдів за результатами порівняння функціоналу і оплати праці типових посад державної служби та приватного сектору України. Мова йде про урядовий законопроект № 8222, який готується до другого читання (наразі регулярно проводяться засідання Робочої групи з доопрацювання та підготовки до другого читання відповідного проекту Закону). Таким чином будуть впроваджені нові умови оплати праці державних службовців на основі класифікації посад (стала частина – не менше 70%, варіативна частина – не більше 30%).

  За словами Наталії Алюшиної, за результатами реалізації реформи буде запроваджено прозору та справедливу систему оплати праці на державній службі, забезпечено стабільність і прогнозованість заробітної плати, зменшиться дискреція керівника на визначення розміру зарплати держслужбовців, а також підвищиться її конкурентоспроможність на ринку праці.

  Крім того, Голова НАДС розповіла, як будуть співвідноситися законопроект № 8222 щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад та законопроект №10000 "Про Державний бюджет України на 2024 рік».

  "Законопроект №8222 спрямований на розбудову абсолютно нової для України моделі оплати плати державних службовців на основі класифікації посад державної служби та впровадження системи грейдів. Законопроект № 10000, серед іншого, врегульовує питання оплати праці державних службовців лише у 2024 році, спираючись на попередньо апробовані НАДС підходи щодо класифікації посад. Водночас законопроект №10000 передбачає варіативність в реалізації моделі оплати праці державних службовців у 2024 році, закладаючи кілька можливих варіантів: на основі проведеної класифікації або на основі умов, установлених на 2023 рік з визначенням граничного розміру стимулюючих виплат (до 50%). Таким чином, законопроект № 10000 закладає основи для подальшої комплексної реформи системи оплати державних службовців. А єдині підходи в цій сфері забезпечить законопроект №8222, який є основою реформи", - зазначила Голова НАДС.

  Під час зустрічі також обговорювалось питання адміністративної процедури. У 2022 р. Верховною Радою було прийнято відповідний Закон “Про адміністративну процедуру”, що є ключовим елементом належного урядування. Закон регулює відносини між державою, з одного боку, та приватною особою або бізнесом, з іншого.

  За словами Голови НАДС, впровадження Закону України “Про адміністративну процедуру” забезпечить ефективну та якісну нормативно-правову регламентацію процедур зовнішньоуправлінської діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та інших суб’єктів, які законом уповноважені здійснювати владні управлінські функції, а також сприятиме захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у відносинах із державою.

  «Впровадження прозорої, уніфікованої процедури надання адміністративних послуг дозволить зменшити корупційні ризики та забезпечити максимально простий та ефективний процес отримання послуг з найменшими витратами часу, коштів та ресурсів», - зазначила Наталія Алюшина.

  Зі свого боку, представники Європейської Комісії, зокрема, Генерального директорату з питань сусідства та переговорів щодо розширення (Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations - DG NEAR), серед іншого, цікавились моніторингом кількісного та якісного складу державних службовців, який регулярно проводить НАДС. Керівник Групи з відновлення та реконструкції E1 (DG NEAR) Габріель Бланк висловив стурбованість через проблему плинності кадрів на державній службі України, яка стала особливо актуальною в умовах війни.

  В свою чергу, керівниця Служби з питань України DG NEAR Анна Ярош-Фрііс та заступниця директора - керівниця відділу економічної і секторальної політики DG NEAR Марлен Розмарі Мадсен акцентували увагу на необхідності використання меритократичного підходу до добору на державну службу. За їх словами, саме за таким принципом має відбуватись оцінювання компетентностей кандидатів на зайняття посад державної служби.

  Крім того, представники ЄК наголосили на важливості оцінювання результатів службової діяльності держслужбовців та врахування цих висновків і оцінок під час оплати праці.

  Як зазначила Голова НАДС, всі ці пропозиції кореспондуються зі стратегічними планами діяльності Агентства.