• In English
 • Виступ Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля на Конференції з питань відновлення України в Лондоні
  Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 21 червня 2023 року о 15:49

  Дорогі друзі, партнери, колеги та союзники.

  Шановна пані Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

  Сьогодні Україна переживає найскладніші часи в історії своєї незалежності. Це визначальний час не тільки для нашої держави, але і для Європи, для цивілізованого світу, для демократії, для свободи.

  Результат війни в Україні визначить геополітичний ландшафт Європи на багато десятиліть вперед.

  Через 16 місяців після початку війни вже ні в кого немає сумніву, що росія не досягла своїх цілей. Україна вистояла. Завдяки героїзму української армії, завдяки хоробрості українського народу, завдяки лідерству, завдяки єдності, завдяки проукраїнській коаліції та вашій допомозі.

  12 місяців тому Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС. Ми маємо амбітну мету швидко стати членом Європейського Союзу. На цьому шляху ми вже рухаємося випереджаючими темпами. Ми змінюємо нашу країну. Швидко впроваджуємо європейські директиви та практики, інтегруємося до європейських ринків, посилюємо наші інституції. Євроінтеграція – це компас для всіх реформ та змін, в тому числі під час реалізації проектів відновлення України. Хочу подякувати ЄС за постійну військову, політичну, фінансову та гуманітарну підтримку. Окремо хочу подякувати за ініціативу Європейської Комісії - new Ukraine Facility, яка забезпечить середньо і довгострокову підтримку нашої економіки та відновлення. The new Ukraine Facility також підтримає нашу програму по модернізації України та реалізації ключових реформ на шляху до ЄС.

  За ці місяці ми сформували основу для того, аби перемогти в цій війні. Ми віримо, що we are going to win this war and we will win the peace that follows.

  Я багато разів кажу «ми», бо це наше спільне досягнення, наша спільна робота, наше спільне завдання.

  We need to achieve long-term stability, security, and prosperity for Ukraine and for the region.

  Ми вже розпочали наш довгий і складний шлях відбудови України. Рік тому ми провели першу велику конференцію з відновлення України у Лугано.

  Під час тієї конференції ми в першу чергу говорили про плани, дорожні карти, завдання та перспективи. Через рік, тут у Лондоні, ми можемо говорити не тільки про плани, але і про досягнення. Мова йде про 10 пунктів відновлення України, які дають розуміння, де ми знаходимося, куди ми рухаємося, шо ми маємо зробити, аби виграти той самий мир.

  Оцінка збитків. Ми говорили, що перше з чого ми маємо починати - це незалежна, професійна та прозора оцінка збитків та потреб на відбудову. Разом із Світовим банком, Європейською Комісією та ООН ми створили такий інструмент. Було проведено дві Оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA). Цей документ - це комплексний огляд наслідків війни в двадцяти різних секторах. Станом на 24 лютого цього року потреба на відновлення вже складає 411 млрд доларів. Безпрецедентна сума. На жаль, вона не включає ще багато збитків і, зокрема, збитки від жахливого теракту, який вчинили російські війська на Каховській ГЕС. Ми вдячні Світовому банку, який активно допомагає нам і погодився швидко провести аналіз збитків у результаті цього жахливого теракту. Ми вдячні за готовність підтримувати нас в оцінці всіх збитків і переконані в необхідності продовження цієї роботи і далі. Програма великого відновлення та трансформації України буде так само безпрецедентною - це буде найбільший проект відбудови у Європі з часів Другої світової війни.

  Етапи відновлення. Друге, про що ми говорили в Лугано - це необхідність розділити відбудову на етапи. Перший етап - це rapid recovery, який ми розпочали ще в минулому році і активно робимо зараз. Мова йде про проекти, які фактично потрібні для виживання країни та людей в умовах війни. За оцінкою Світового банку на цей рік нам необхідно 14,1 млрд доларів на такі першочергові проекти відновлення. Другий етап - це буде довгострокова відбудова, яка буде проходити багато років. І план для її реалізації ми починаємо закладати вже зараз.

  Пріоритети швидкого відновлення. В минулому році ми також говорили про те, що дуже важливо правильно розставляти пріоритети в сферах відновлення. На цей рік наш Уряд визначив 5 ключових пріоритетів. Це енергетика, гуманітарне розмінування, житло, критична та соціальна інфраструктура, підтримка економіки. Як я вже говорив, на першочергові завдання в цих сферах потрібні 14,1 млрд доларів. Маємо проекти по всіх цих сферах. Українські міністри їх будуть більш детально представляти з прорахункам, відповідальними та таймлайнами. Ми очікуємо, що на цій конференції в Лондоні ми зможемо остаточно мобілізувати всю необхідну суму для цих проектів. Це пріоритет і дуже практична історія, яку маємо зробити разом.

  Архітектура відновлення. Реалізація всіх цих проектів потребує особливої Архітектури відновлення та регулярних платформ для співпраці. Ще в минулому році ми створили посаду Віце-прем’єр-міністра з відновлення. Також було створено Державне агентство відновлення, цільовий Фонд подолання наслідків агресії та посади заступників міністрів з відновлення в профільних відомствах. Активно залучаємо регіональну владу, що є важливим елементом в рамках реформи децентралізації. Одночасно із внутрішньою структурою відновлення ми сформували новий механізм регулярної взаємодії з нашими міжнародними партнерами. Мова йде про Координаційну платформу донорів (або як ми її називаємо Фінансовий Рамштайн). З української сторони представником на цій платформі відтепер буде Віце-прем’єр-міністр з відновлення. Плануємо розширювати роботу платформи і залучати до її засідань приватний сектор, який буде брати участь у відбудові.

  Прозорість. Говорячи про архітектуру відновлення, я вже згадував слова прозорість і підзвітність. Ми робимо так, аби це були не просто слова. Українська відбудова має стати синонімом слова прозорість. В минулому місяці ми презентували Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management, або як ми її називаємо DREAM. Екосистема надасть змогу контролювати кожен етап кожного проекту відновлення. За зовсім невеличкий проміжок часу у систему вже внесено більше 5 тисяч об’єктів для відновлення.

  Параметричний підхід та build back better. На конференції в Лугано ми говорили, що ми хочемо проводити відбудову за двома підходами – параметричний та регіональний.

  Параметричний підхід - це принцип, за яким Уряд задає загальні рамки, широкі політики, встановлює загальні вимоги. Що це означає на практиці? Наприклад, ми на рівні закону визначили нові вимоги для будівництва житлових будинків, зокрема щодо обов’язковості бомбосховища. Розробили вимоги для шкіл та лікарень, створюємо Центри безпеки в громадах. Безпека, безбарʼєрність, енергоефективність, зелені технології - все це має бути обов’язковими параметрами нової інфраструктури при відбудові.

  Регіональний підхід. Регіональний підхід - це коли наші міжнародні країни-партнери беруть під патронат регіони та громади України. 30 країн підписали Декларацію, в якій підтримали ініціативу щодо надання скоординованої допомоги для відбудови українських громад і регіонів. За рік вже понад 300 територіальних громад України уклали 1,5 тисячі партнерських договорів. Майже 60 країн світу допомагають нашим містам, селищам та селам відновитися. Наразі реалізуються або реалізовані 214 проектів спільно з державами-партнерами або міжнародними організаціями.

  Джерела фінансування відновлення. Одне з ключових питань - хто заплатить сотні мільярдів за відновлення? Перше і головне – це конфіскація російських активів. Росія має заплатити за те, що зруйнувала. Ми готуємо справедливий механізм, який дозволить конфіскувати до 500 млрд доларів заморожених на Заході російських активів. Рада Європи вже прийняла історичне рішення про створення Реєстру збитків, завданих агресією росії проти України. Це перший компонент Міжнародного компенсаційного механізму.

  Друге джерело фінансування відбудови – це кошти українського бюджету, в тому числі кошти від конфіскації російських активів в Україні. В українському бюджеті на 2023 рік вже передбачено 3,3 млрд дол., і ми вже почали відновлення за ці кошти. Третє джерело – це допомога міжнародних партнерів, в тому числі міжнародних фінансових організацій. Дякуємо партнерам! З необхідних 14,1 млрд дол. на rapid recovery партнери вже гарантували отримання 4,3 млрд. Проте нам потрібні ще 6,5 млрд доларів. Маємо амбітну мету - за підсумками цієї конференції отримати запевнення в їх отриманні.

  Залучення приватного сектору. Жодна велика, ефективна та швидка відбудова не можлива без залучення приватного капіталу та інвестицій. Ми віримо, що саме бізнес та підприємці зможуть зробити нашу відбудову по-справжньому ефективною. Вже зараз ми пропонуємо міжнародному капіталу проекти та можливості для інвестицій. Разом зі Світовим банком, Корпорацією США з фінансування міжнародного розвитку (DFC) та іншими партнерами ми працюємо над ефективною моделлю страхування військових ризиків при інвестиціях в Україну. Ми визначали 5 ключових сегментів, які стануть основою для відновлення та трансформації нашої економіки. Перше – це енергетика. Величезний потенціал в сфері електроенергетики, видобутку та зберігання газу, водневої енергетики. Друга галузь - військово-промисловий комплекс. Багато української зброї та розробок на полі бою прямо зараз доводять свою ефективність. Європейські та світові оборонні компанії все активніше розглядають варіанти будівництва нових виробництв в Україні. Після війни ми очікуємо на бум у розвитку цього сектору в Україні. Третя галузь – це аграрний сектор. Україна вже стала одним із світових лідерів у виробництві багатьох культур. Завдяки урядовим стимулам та приватним іноземним інвестиціям ми вбачаємо, що зростання в цій галузі після війни може стати двозначним. Четверте - інфраструктура. Більше 100 мільярдів доларів збитків. Колосальні руйнування. Ринок на десятки мільярдів євро. Будемо активно пропонувати проекти державно-приватного партнерства та концесій. П’ята галузь - ІТ. Ми маємо амбіції стати цифровим хабом Європи. Пропонуємо для ІТ-компаній одні з найбільш вигідних умов в світі з точки зору податків та регуляцій. Загалом ми говоримо приватному сектору, що всі ті, хто інвестує в Україну сьогодні – отримають надзвичайні можливості та перспективи в наступні роки.

  Україна змінюється. Відбудова України - це не просто про відновлену електростанцію, дорогу, будинок чи лікарню. Відбудова України - це одночасно трансформація нашої держави, це нова якість інституцій, це новий простір для життя, це нова європейська Україна. Ми розуміємо, що Україна має змінитися і Україна змінюється вже зараз. На цей рік наш Уряд визначив 10 пріоритетних реформ та проектів трансформації. Європейська інтеграція. Безпека та оборона. Нова ветеранська політика. Розвиток людського капіталу в умовах надзвичайних викликів. Нова економічна модель. Розвиток логістики. І, звичайно, реалізація швидкої відбудови.

  Крім того, ми повністю запустили антикорупційну інфраструктуру: це НАБУ, САП, Антикор суд, НАЗК. Це важливі інституції, які дозволяють забезпечити принцип невідворотності покарання та верховенства права. Одночасно з цим наш Уряд проводить велику реформу цифровізації, масштабну дерегуляцію для бізнесу, приватизацію державних підприємств. Це ті необхідні зміни, які дозволяють превентивно попередити зловживання та корупцію.

  Україна змінюється і Україна перемагає. Наша перемога стане початком оновленої і більш сильної Європи.

  Ми віримо, що ми об’єднані у захисті і будемо об’єднані у відбудові. Ми вдячні кожному, хто сьогодні допомагає нам боротися на нашу свободу та незалежність. Я також хочу подякувати Уряду Великої Британії за організацію разом з нами цієї конференції. Такі заходи дозволяють нам звірити годинники і спільно працювати для перемоги та відновлення України.

  Дякую за вашу підтримку. Дякую всім за увагу.

  Виступ Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля на Конференції з питань відновлення України в Лондоні Виступ Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля на Конференції з питань відновлення України в Лондоні