• In English
  • Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2018 року
    Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 04 квітня 2018 року о 14:25

    ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня! Розпочинаємо засідання Уряду. Питань, як завжди, багато, і вони всі важливі. Відокремлю декілька питань.

    Сьогодні ми будемо заслуховувати звіт Міністерства охорони здоров'я щодо впровадження програми "Доступні ліки". Можна багато говорити про цю програму. Я пам’ятаю, як ми її розпочинали, скільки було скептицизму, як достатньо непросто ця програма розпочинала свою дію, але маємо конкретний результат.

    Хочу наголосити на тому, що багато людей, які мають хронічні хвороби (серце, бронхіальна астма, діабет), не могли собі дозволити на постійній основі купувати ліки, тому що дорого і недоступно. Тому ми почали думати над тим, яким чином створити програму, яка б безкоштовно забезпечила ліками тих людей, хто потребує постійного лікування. Це не те що час від часу, а людині потрібно постійно вживати ліки для того, щоб підтримувати стабільно свій стан здоров'я. І це якраз обов’язок держави.

    Ми зробили таку чесну програму і сьогодні будемо звітувати про те, що 8 млн українських громадян щоденно користуються програмою "Доступні ліки", отримують ліки по своїх хворобах за рецептом лікаря.

    І головне, скільки було питань про те, чи буде держава за це платити. Хочу вам усім повідомити сьогодні, що за кожного громадянина з 8 млн держава розрахувалася на 100%. Те саме буде і в 2018 році, і в майбутньому. Тобто ми запустили систему підтримки для людей, які мають хронічні хвороби, і ця система буде діяти вже постійно, я глибоко в цьому переконаний.

    Які в нас є проблеми з впровадженням цієї системи? Я би хотів, щоб такі ліки були в селах, невеликих населених пунктах. І там є сьогодні проблема. Якщо говорити про те, хто має вирішити цю проблему, то тут не обійтися без місцевої влади. Сам Бог велів сьогодні організаційно, в тому числі можливо використовувати програму, президентську ініціативу з підтримки сільської медицини, вийти на базовий рівень і там створити умови, де б кожен український громадянин у селі, невеликому населеному пункті мав би доступ до аптеки, яка буде забезпечувати ліками.

    І тому я хочу наголосити на тому, що дуже важливо, щоб місцева влада відчувала свою відповідальність за кожного мешканця своєї громади, району, області. Тобто наголошую на тому, що роль і функція місцевої влади є дуже важливою.

    Яка ще є одна цифра, яка є теж, на мій погляд, дуже оптимістична? За даними експертів, зменшилася кількість викликів "швидкої допомоги" для хронічно хворих на 5-7% відповідно до тих чи інших хвороб. Що це означає, що у людини, наприклад, не було коштів постійно приймати ліки, людина собі відмовляла (я ж – реаліст, я ж розумію, наскільки людям важко сьогодні живеться), і коли, не дай Бог, був приступ гіпертонії, викликали "швидку" для того, щоб отримати ліки.

    Але зараз свідчення того, що "швидку" стали менше викликати, означає, що люди почали задовольняти свої потреби через програму "Доступні ліки". Але треба йти далі і охоплювати всіх українців, незалежно від того, чи вони живуть в мегаполісі, чи в невеличкому селі. Але я думаю, що ми більш детально сьогодні почуємо звіт від Уляни Супрун.

    Наступна позиція, яку б я хотів оголосити, це сьогодні ми будемо теж розглядати. Ви пам’ятаєте, що ми визначили як Уряд, що для нас є пріоритетом освіта. Ми почали не просто говорити про проблеми, а почали їх конкретно вирішувати: підвищили зарплати українським вчителям; взяли на себе зобов’язання і виконаємо його щодо будівництва нових дитячих садочків, і підтримки цього процесу через регіональний розвиток спільно з місцевими владами; і дуже важливо, що Міністерство освіти і науки починає впроваджувати новий стандарт – "Нову українську школу".

    Але треба сьогодні дітям дати можливість хоча б у початковій школі для початку отримати доступ до всіх сучасних технологій навчання. І тому сьогодні ми затвердимо порядок, по якому ми направимо 1 млрд грн на забезпечення українських дітей (1-4 класи) новим устаткуванням, усім необхідним для якісної освіти.

    Хотів би також зазначити, що й у цьому питанні, в питанні освіти, ключову роль сьогодні має відігравати місцева влада. Без місцевої влади у нас не буде якісних амбулаторій сімейного лікаря. Без місцевої влади у нас не буде якісних садочків, якісних шкіл. Це все говорить про те, що треба підвищувати роль і функції місцевої влади.

    Але хочу також підкреслити, що роль і фінанси ми вже підвищили. Тепер треба досягти якісної роботи на місцях. Знаєте, можливо мільярди витратити на те, щоб посадити дерево або дерева, а можливо витратити кошти на те, щоб змінити мережу, побудувати садочки і також висадити дерева. Це говорить про пріоритети влади на місцях. Має бути абсолютно чітке стратегічне бачення того, як розвивати територію. Найголовніше – під звітом, під контролем українських громадян.

    Шановні колеги, ми у квітні маємо 4-ту річницю, 4 роки, від 1 квітня 2014 року, коли був запроваджений перший системний документ, підписаний Прем’єр-міністром Яценюком – перший документ про початок масштабної децентралізації в країні. Ми маємо 4 роки, є про що сьогодні сказати, але я вважаю, що те, що було 4 роки тому – це вже історія. Важливо те, що буде в майбутні 4 роки.

    Завтра у Вінниці буде проведена розширена урядова нарада по питаннях регіональної політики, регіонально-економічного розвитку, соціальної інфраструктури, питань освіти, охорони здоров’я. Для чого? Ми зберемо всю країну для того, щоб чітко синхронізувати всі наші дії, абсолютно чітко, що кожний на своєму місті має робити для того, щоб максимально використати ці можливості.

    Я запросив на цю нараду Президента країни, ви знаєте, що для нього питання децентралізації теж є пріоритетом, і я переконаний в тому, що також будуть брати асоціації місцевого самоврядування, буде брати участь комітет українського Парламенту, якби не сесійний тиждень, я думаю, що відгукнувся б на запрошення і Голова Верховної Ради України. Я говорю тільки для того, що зараз всі мають працювати на результат, і об’єднання всіх гілок влади, асоціацій і органів місцевого самоврядування дасть дуже позитивний і відчутний результат для українських громадян.

    Завтра ми будемо говорити про ці проблеми, але я наголошую на тому, що сьогодні є всі можливості дати відповідь для всіх українських громадян на те, щоб життя стало кращим.

    Хотів би також подякувати сьогодні українському Парламенту за те, що вчора (навіть в такий непростий пленарний день) вдалося ухвалити рішення про, що стосується децентралізації, дооб`єднання територіальних громад навколо обласних центрів. Йдеться про те, що цей закон дасть можливості громадам стати сильнішим, а значить і мешканцям цих громад.

    Наступна позиція, яка була вчора прийнята, це Закон "Про концесії" – закон, який після остаточного ухвалення, відкриє можливості до інвестицій в інфраструктуру країни.

    Також я хочу сказати, що наряду з тим, що було прийнято ряд важливих рішень, я думаю, шкода, що не було прийнято рішення про відміну електронного декларування для громадських активістів. Я розумію, є різні погляди і в принципі, думаю, в кожного є достатньо аргументів як "за", так і "проти". Але це питання не про громадських активістів. Це питання про відкритість самої влади, про сповідування демократичних принципів. Кожен громадський активіст сьогодні добровільно і так зможе заповнити цю декларацію. Але, безумовно, потрібно, я вважаю, з боку влади відмінити декларування, ліквідувати будь-яку кримінальну відповідальність за ці питання. Звісно, це питання українського Парламенту.

    Але я просив би вчергове українських парламентарів об`єднатися навколо того, щоб прийняти це рішення – продемонструвати як всередині країни, і на весь світ готовність до подальших демократичних перетворень, це дуже важливо. Тому що громадянське суспільство відіграє дуже важливу роль в прозорості.

    Ще раз хотів би наголосити – маю надію на те, що, можливо, в найближчі пленарні тижні все ж таки вдасться об`єднатися і відмінити це. Дуже хотілося б, щоб наступним кроком було прийняття рішення про створення Антикорупційного суду. Думаю, це теж було б достатньо серйозним кроком щодо створення ефективної боротьби з корупцією в країні. І я думаю, ми розуміємо, що це величезна проблема.

    Тобто у нас є реальні справи, які ми робимо, але є і багато викликів, які потребують подальших дій. Ще раз наголошую, саме головне, щоб всі залишалися реалістами. Якщо хтось буде десь відлітати в хмари, то, думаю, нам вистачить можливості повернути їх всіх на землю, щоб зрозуміти, що потрібно бути підзвітними людям і розуміти кожного дня, чим живуть люди. Я це розумію. По багатьох питаннях можу сказати, що і повністю розділяю той біль, який сьогодні є в людей, але точно знаю, що попереду ми можемо здобувати дуже якісні перемоги, забезпечити порядок в країні і рухатися далі для того, щоб кожен громадянин в Україні отримав те, що йому належить. А що належить сьогодні кожному українцю? Право жити в безпечній країні, отримувати нормальну роботу, зарплату, дітей віддати в нормальний дитячий садок і школу, молодим людям закінчити вуз, отримати нормальне перше місце роботи, їздити по нормальних дорогах.

    Але цим всім потрібно займатися, чим наш Уряд і займається, і я як Прем’єр-міністр кожного дня займаюся конкретними речами і справами. І думаю, що з часом ми будемо все більше і більше бачити перемог, які будуть відчутні українським громадянам.

    Хоча, ще раз наголошую, що викликів є дуже багато, які потребують достатньо жорсткої позиції.

    Я пропоную затвердити порядок денний згідно з тими пропозиціями, які надавали урядові комітети і міністри, і перейти до розгляду питань. Немає заперечень? Затвердили.