• In English
 • Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року
  Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 28 лютого 2018 року о 19:20

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги!

  Перш за все, я хотів би акцентувати увагу всіх на місцях на тому, що ми маємо зараз ускладнення погодних умов. Інформацію я отримую декілька разів на добу щодо реального стану справ. У принципі, ситуація контрольована, в деяких регіонах є певні ускладнення, Запорізька область, Одеса, Київ, Київська область, але можливо сказати, що служби працюють, завтра також будуть складні погодні умови по Україні, і дуже важливо, щоб всі служби працювали.

  Хочу ще раз нагадати про персональну відповідальність голів облдержадміністрацій, міських голів, Укравтодору в системній роботі щодо недопущення будь-яких ускладнень, і тут я хотів би зазначити, що Державна служба з надзвичайних ситуацій відповідно готова допомогти там, де це буде необхідно, тобто всі підрозділи розгорнуті, всі готові допомагати і допомагають. Але головне, щоб системна робота на місцях не призводила до будь-яких погіршень ситуації, в тому числі має залишатися контрольована ситуація по проїзду по дорогах. Треба не забувати про людей, треба не забувати про тротуари, про те, що їх потрібно і прибирати, і посипати, щоб люди могли нормально ходити містом, населеним пунктом.

  І ми всі розуміємо, що це вже останні дні, тижні погіршення погодних умов, тому хотів би попросити всіх максимально налаштуватися на роботу і не розслаблятися.

  Сьогодні, відповідно до подань урядових комітетів, ми розглянемо ряд важливих напрямків, у тому числі питання енергоефективності. Вчора я зустрічався з регіональними ЗМІ, і ми говорили про ціни, про тарифи. Я знаю, що сьогодні кожну українську родину турбують ціни, тарифи на житлово-комунальні послуги.

  І треба зазначити, що тут є декілька складових і декілька зон відповідальності. З одного боку, ми розуміємо, що ринок формує ціну, наприклад, газу в країні, а з іншого боку, ми розуміємо, що правильні заходи по енергозбереженню можуть зробити рахунок кожної української родини в 2-3 рази меншим, ніж він є сьогодні.

  Тобто ключовим питанням сьогодні є те, скільки ми споживаємо тепла й інших комунальних послуг. І тут питання енергоефективності і взагалі ефективності виходить на передній план. Там, де можемо опалювати альтернативою газу, треба це робити, треба встановити можливості для отримання якісного тепла для людей в регіонах. Я ще раз наголошую на тому, що розуміємо, що тепло, в тому числі, є енергією з газу. Але ми маємо зрозуміти, що котельні, на яких виробляється тепло, мають бути сучасними та високоефективними, витрачати в декілька разів менше газу, ніж вони витрачають сьогодні. Від котелень труби, які йдуть до будинків, мають бути заізольовані, замінені, щоб там не було понаднормативних втрат і вони не гріли землю або повітря.

  Якщо ми підходимо в будинок, то треба допомогти сьогодні людям, і за наявності місцевих ресурсів (ми більше сотні мільярдів гривень передали сьогодні на місця в рамках децентралізації) можливо знайти механізми для того, щоб утеплити будинки, замінити вікна, допомогти людям це зробити через різні механізми (ми допомагаємо зараз і через "теплі" кредити). Також треба в будинках встановити індивідуальні теплові пункти, які будуть не допускати перевитрат тепла, коли навесні на вулиці +20, а в квартирі немає, де подітися від спеки. Це все питання регулювання, споживання і рахунку, який отримують українські громадяни.

  Тому важливе питання сьогодні полягає в тому, щоб ми швидше стали енергоефективною країною і енергонезалежною. Я бачу, що ми протягом декількох років вийдемо на повне забезпечення України власним газом. Це означатиме, що ми розпочнемо системне зниження цін на газ, і це буде правильним і системним кроком. Не так, як сьогодні може хтось пообіцяти, що завтра щось опустить. Це неможливо, ви самі розумієте, що, якщо в Україні буде кілька цін на газ, на цьому будуть знову заробляти ті, хто оперує газом, і будуть собі купувати нові літаки, інші забаганки виконувати, і це є неприпустимим.

  Тому питання енергоефективності є важливим, а питання енергонезалежності є важливим пріоритетом. Ми збільшили видобуток власного газу і будемо це робити і в 2018, і в 2019, і в 2020 роках.

  Але треба сказати і про те, що тільки з Києва зробити модернізацію кожної котельні в Україні неможливо. Йдеться про відповідальність і відповідальне, поважне ставлення місцевої влади до мешканців, до людей, тому що я як Прем’єр-міністр не можу відремонтувати кожну трубу в країні, кожну котельню, кожен будинок, це мають робити місцеві органи влади. Ми можемо тільки допомагати, і я наголошую на тому, що  у рамках децентралізації ми надали достатньо ресурсів для того, щоб місцеві громади були спроможні це робити.

  Але як ми допомагаємо? Державний фонд регіонального розвитку -  6 млрд. Ми даємо на будівництво об'єктів, реконструкцію, модернізацію відповідно до пріоритетів Уряду. Але й там є енергоефективність у цих проектах. Ми 2 млрд передбачили коштів, у тому числі з них 400 млн – на "теплі кредити" для людей, які цим користуються, попитом для енергомодернізації.

  Це означає, що ми цього року запустимо новий фонд – Державний фонд енергоефективності як якісний інструмент модернізації, в тому числі й житлового фонду. Це буде означати, що ми й тут будемо допомагати місцевим бюджетам максимально ефективно працювати з людьми для того, щоб ставати ще більш енергоефективними. Тобто тільки разом, я хочу наголосити, ми можемо це зробити.

  Окремо хочу подякувати нашим міжнародним партнерам за системну підтримку цього напрямку. І сьогодні ми заслухаємо загальну картину від Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження щодо ситуації зі споживанням. І також профільний Віце-прем’єр-міністр презентує ряд актів, пов’язаних із запуском нового Фонду енергоефективності, яким будуть користуватися люди. Люди будуть його використовувати для того, щоб стати максимально енергоефективними.

  В кінцевому рахунку, я ще раз наголошую, що для людей це відзначиться системним зниженням. Не просто популістичним зниженням: сьогодні знизили, а завтра підняли, а системним зниженням рахунків і системним підвищенням якості отримання житлово-комунальних послуг, тому що житлово-комунальне господарство поки що ще знаходиться у вкрай незадовільному стані. І люди це кожного дня відчувають. Відповідно, починаючи від прибирання під’їздів, за які люди справно платять сьогодні, якості такого прибирання, і завершуючи всіма іншими послугами, які люди отримають: і ліфти, і так далі. Але будемо допомагати місцевій владі дивитися на проблеми з відкритими очима і допомагати людям.

  Наступна позиція, про яку я хотів би зараз сказати. У нас є дуже важливе питання і дуже важлива ініціатива "Разом проти корупції". Сьогодні ми заслухаємо звіт цієї громадської ініціативи. І я би тут розділив боротьбу з корупцією на дві частини.

  Одна частина – це кримінальна боротьба. Я хочу сьогодні щиро подякувати українському Парламенту і всім парламентарям, Андрію Парубію, Голові Верховної Ради України, за те, що вдалося вчора включити до порядку денного Закон про Антикорупційний суд. Маю велику надію, що Парламент об'єднається і в четвер ухвалить у першому читанні цей закон, що дасть можливість опрацювати його до остаточного ухвалення максимально відкрито, публічно, щоб це був ефективний механізм боротьби з корупцією.

  Важливо, щоб цей суд будь від кого не залежав. Тут важлива роль формування нового законодавства. Як тільки він буде серйозно незалежний, будуть незаангажовані судді, то я думаю, що жодних виключень для вироків судів не буде. Я хотів би, щоб всі розуміли, що всі є доторканними в країні. Неважливо, це Прем’єр-міністр, міністр, голова обласної адміністрації ми міської ради, я маю на увазі міський або селищних голова, або правоохоронець, або той же суддя – всі мають розуміти, що вони ходять під єдиними правилами, і є невідворотність покарання. Це дуже важливо. Я думаю, що цьому Парламенту це вдасться зробити, і це буде величезний крок вперед.

  Окремо хотів би сказати, що є інше питання. Нам треба викорінити корупцію серед державних процесів. І тут ми працюємо в різних напрямках, в тому числі нові державні закупівлі, більш прозорі інші механізми.

  Але яку ціль я ставлю перед собою щодо впровадження цієї ініціативи "Разом проти корупції"? Я хочу повністю Уряд і всі урядові структури передати під контроль процесів громадськості. Нехай громадськість розкриває всі процеси, які відбуваються, контролює їх і вказує абсолютно публічно, не треба нічого приховувати, де є сьогодні проблеми, в яких процесах і в яких міністерствах, які можуть розглядатися як корупція, і що треба зробити Прем’єр-міністру і Уряду для того, щоб ліквідувати ці процеси.

  Тому в даному випадку хочу підкреслити, що для нас дуже важливо, щоб максимально громадськість входила в процес прийняття урядових рішень, напрацювань законів, постанов Уряду і давала свою експертизу. Краще, ніж це зробить незалежна громадськість, це не зробить ніхто. Тому я просив би, щоб ми всі були відкриті, я говорю це колегам-міністрам.

  Сьогодні ми почуємо звіт. Як тільки ми будемо більш ефективно боротися з корупцією, у нас буде більше наповнюватися державний бюджет. Приклад вам – українська митниця. Ми з вами розпочали системні зміни і ще не до кінця їх провели, але вже перші "паростки" наших результатів говорять про те, що ми в минулому році мобілізували до бюджету країни плюс 70 млрд грн. Це майже 3 млрд дол.! Хочу вам сказати, що багато з цих грошей розходилося по кишенях. Але коли ми починаємо системно змінювати ситуацію, тоді ці кошти перестають потрапляти в кишені і залишаються в українському бюджеті. А тут ми можемо робити іншу модернізацію, підвищувати соціальні стандарти і т.д., ремонтувати дороги в країні.

  Але мені сьогодні говорять про те, що намагаються по територіях (ми на дороги передали колосальний ресурс) ділки домовлятися якимось чином. Іноді хочеться, щоб за ці всі крадіжки у людей (вважаю, що все, що крадуть, – крадуть у людей) була найвища міра покарання. Тому я дуже розраховую, що такі жорстокі вимоги будуть сформовані в національному законодавстві.

  Наступна позиція – третя, дуже важлива. Я завжди на стороні легального відкритого українського бізнесу, незалежно від того, чи це наш національний бізнес, чи іноземні інвестиції. В Україну потрібні інвестиції для того, щоб був економічний ріст. Економічний ріст буде означати: у людей буде стабільність, робота, зарплата, нормальний бюджет, і ми зможемо врешті-решт виконувати ті завдання і функції, які покладені на державу, забезпечувати справедливість. Але для цього потрібно створити нормальні умови.

  Коли я їжджу по Україні зустрічаюся з бізнесом, і бізнес (підприємці різного толку, різного масштабу) мені каже про те, що їх замучили різноманітні правоохоронні і контролюючі органи, все говорить про те, що хтось паразитує, а хтось має конкретне обличчя, ім`я і служби, паразитує на тому, щоб держава стала успішною. Хтось заважає нам рухатися вперед. Тому їх потрібно виключати з можливостей тиску на тих, хто працює на підприємство, на підприємців, вибачте, на малий, середній бізнес, на послуги, які надають люди.

  Тому ми в минулому році прийняли рішення, дякую Парламенту, це спільне наше рішення, про те, щоб зробити таку ініціативу "Маски-шоу, стоп!". Але новим законом передбачено в тому числі, що є і діють вже механізми відповідальності правоохоронної системи, а також має бути створена комісія, яку особисто очолюю я як Прем’єр-міністр країни. Ті нахабні "вльоти" на підприємства, які торгують, умовно кажучи, канцелярськими товарами, а їм влаштовують "Маски-шоу, стоп!", забирають первинну документацію, арештовують, блокують, потім відпускають, тому що не знаходять ніяких підстав для злочинів. Але вже за ці декілька місяців тероризму по відношенню до цих нормальних підприємців, вони втрачають свої кошти, у них вимагають хабарі. Це все дуже серйозна проблема.

  Тому буде комісія, яку я особисто очолюю, в яку увійдуть за згодою колеги-міністри, там, де це буде необхідно, але домінувати в цій комісії будуть бізнес-асоціації країни. І ми тут, в прямому ефірі, будемо розглядати кожен такий нахабний випадок, і я не буду добирати слів, щоб давати оцінку, якщо в правоохоронній системі, а я вважаю, що в правоохоронній системі країни є тисячі, десятки тисяч нормальних порядних людей, таких, як в кожному суспільстві є. Але є й ті негідники, які, використовуючи свої погони, незважаючи на те, що їх побратими стоять на передовій, захищають країну, паразитують і намагаються займатися схемами, які нічим не відрізняються від тих, що були до Революції Гідності. Я цього терпіти не збираюсь. Я буду речі називати своїми іменами.

  Тому тим, хто заслужив повагу, згодьтесь з тим, ми сьогодні поважаємо тих, хто працює в карному розшуку, слідчих, які займаються розслідуванням важких злочинів, нацгвардійців, які патрулюють сьогодні міста, села, селища, бойові підрозділи, які виконують спеціальні операції в зоні АТО. Але я засуджую тих, хто паплюжить їх, всередині системи ходить, вимагає з нормальних підприємців хабарі, використовуючи тут максимально зговір всіх гілок влади для того, щоб тиснути. Ми покладемо цьому край. І саме на цій комісії, яку ми сьогодні ухвалимо, будемо розглядати такі питання. І я завжди буду залишатися на стороні чесного бізнесу.

  І хочу ще одну річ сказати. Тих, хто захищає спокій країни, ми маємо теж захищати як суспільство. Подивіться, що відбувалось вчора біля українського Парламенту. Хто дав право піднімати руку на цих молодих хлопців, які захищають Україну, які захищають порядок? Які ніколи, ви бачите це по телебаченню, ніколи руки не піднімуть просто так. Це чиїсь сини, це чиїсь рідні, це врешті-решт хлопці, які йдуть служити і захищати, а не тиснути на бізнес, і ми, як суспільство, маємо захистити їх.

  І я вважаю, що, Арсене Борисовичу (Арсен Борисович Аваков, Міністр внутрішніх справ України – ред.), ми маємо розпочати серйозний наступ на цю вакханалію. В країні потрібно поставити крапку в цьому беззаконні. І вимоги мають бути однакові як для Прем’єр-міністра, так і для кожного. Ніхто нікому не забороняє сьогодні протестувати, виходити з лозунгами, врешті-решт в країні є свобода слова, але створювати злочини...

  Я вимагаю адекватної реакції правоохоронної системи. Якщо треба, давайте будемо звертатися до кращих юристів, які будуть захищати нашу державу.

  Чим відрізняється від того, хто сережки зриває з дівчини на вулиці? Чим? Нічим. Провокатори. Тому маємо зробити так, щоб кожен, наголошую, кожен, хто тисне на бізнес, мав сидіти у в’язниці. Підняв руку на чесного правоохоронця – має сісти у в’язницю. Порушив закон міністр або Прем’єр-міністр – має сісти у в’язницю. Тоді все стане на свої місця в країні.

  І та сама позиція по Генеральному прокурору. Подобається комусь Луценко, не подобається, вибачте, що за "цирк шапіто" біля будинку фізичної особи Луценка? Це ні в які ворота не влазить. Я подивився по вимогах. Треба відпустити людину, яка підозрюється в державній зраді і роботі проти держави! Колеги, якщо є питання до Генерального прокурора – йдіть на роботу, зустрічайтеся, вимагайте. Я завжди буду на стороні тих, хто чесно вимагає правди. Але займатися таким побутовим тероризмом – це просто якась нісенітниця.

  Тому і на це ми маємо, як суспільство, реагувати. Неважливо, вдома люди мають відчувати себе спокійно, неважливо від свого статусу. Я вимагаю це по відношенню до кожного громадянина в тому числі.

  Тому у нас є багато завдань для того, щоб ми відновили в країні справедливість. Не треба захищати владу. Треба захищати закон. І тоді все стане на свої місця. І я буду на цій позиції стояти. Це принципове питання.

  Тому сьогодні ми ухвалимо питання про створення такого механізму. Це вперше в Україні буде створено, де ми публічно будемо захищати чесний бізнес. Все, нікому не дам можливості приховувати свої злочини. Якщо не розуміють нормальною мовою, буде абсолютно жорстка дія з боку Уряду і мене як Прем’єр-міністра в наведенні порядку.

  Шановні колеги, я пропоную, щоб ми перейшли до розгляду питань порядку денного.