• In English
 • Вакцинація стала ще доступнішою: знято застарілі обмеження щодо лікарів-ФОП і кабінетів щеплень
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 20 березня 2019 року о 13:25

  Відтепер лікарі, які надають медичну допомогу як фізичні особи підприємці, також можуть проводити вакцинацію. Так само змінились вимоги до місць проведення щеплень: вони відповідають сучасним нормам і не містять зайвих обмежень.

  Наказом МОЗ України №280 від 1 лютого 2019 року затверджено зміни до «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень».

  Нині 100 лікарів-ФОП по всій країні вже уклали договори з Національною службою здоров’я. Відповідно до договору, вони мають надавати весь перелік послуг первинної медичної допомоги, зокрема – вакцинувати пацієнтів, які підписали з ними декларації. Зараз вони мають таку можливість, адже відтепер скрізь у Положенні, де було зазначено, що ця послуга може бути надана в закладі охорони здоров’я, додано «та місці надання медичних послуг ФОП». Ті дії та рішення, які раніше належали до компетенції керівника та працівників медичного закладу, тепер також доступні лікарям-ФОП.

  Крім цього, модернізовано вимоги до місць, у яких можуть проводитись щеплення. Поняття «кабінет щеплення» замінили на «пункт щеплення». Вимоги до нього відповідають сучасним нормам і не містять зайвих обмежень, які накладали положення про кабінет щеплень. Норми, викладені у наказі Міністерства охорони здоров’я України від 31 грудня 2009 року № 1095 «Питання організації роботи кабінетів щеплень», не актуальні. Тобто відтепер, відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, регулюються не вимоги до окремих кабінетів, а вимоги до трьох базових речей:

  1. забезпечення безпечності медичного імунобіологічного препарату;
  2. інфекційного контролю (захист пацієнта та медичного працівника);
  3. дотримання правил поводження з епідемічно небезпечними медичними відходами.

  У новому наказі, зокрема, вже немає обмежень щодо площі приміщення, у якому можна робити щеплення.

  Пункт щеплення може бути тимчасовим – де щеплення проводяться лише впродовж 24 годин.

  Постійний пункт щеплення має бути оснащений:

  • холодильником для зберігання лікарських засобів;
  • термометром в холодильнику на другій полиці та термометром для валідації його показань;
  • сумкою-холодильником з двома комплектами холодових елементів та термометром;
  • столиком, що за розмірами здатний вмістити одну невелику сумку-холодильник, ін'єкційні матеріали і коробку для безпечної утилізації шприців;
  • наборами лікарських засобів та медичними виробами для надання медичної допомоги при невідкладних станах, а також аптечками для надання екстреної медичної допомоги;
  • коробкою для безпечної утилізації шприців;
  • кушеткою для проведення профілактичного щеплення і сповивання дитини за необхідності або стільцем;
  • облаштованим місцем для гігієни рук (вода, мило). За неможливості обладнання місця для миття рук потрібно облаштувати дозатор з антисептиком для обробки шкіри рук;
  • бактерицидним опромінювачем або іншим пристроєм для знезараження повітря;
  • інформаційними матеріалами, плакатами з вакцинації для населення і навчальними посібниками, в тому числі візуалізаційними матеріалами надання екстреної медичної допомоги при невідкладних станах, які можуть виникнути після застосування імунобіологічних препаратів (за можливості);
  • термометром для вимірювання температури у приміщенні.

  Тимчасові пункти щеплення можна облаштовувати без холодильника, достатньо мати дві сумки-холодильники з термометрами та відповідною кількістю холодових елементів залежно від обсягу вакцин.

  Відповідні зміни також внесені до Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до закладів охорони здоров'я, що надають первинну медичну (медико-санітарну) допомогу», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 2 квітня 2013 року № 259.

   Також підготувати документи для акредитації і пройти її тепер буде значно простіше. Спрощено і отримання ліцензії.