28 лютого 2019 року вступили в дію оновлені державні будівельні норми щодо природного та штучного освітлення (ДБН В.2.5-28:2018 «Природне і штучне освітлення»), які унормували використання світловодів у якості природного освітлення приміщень під час енергозберігаючого будівництва та в приміщеннях, де немає вікон, денного освітлення або можливості проводити електрику.
«Сьогодні світловоди – це дієвий вихід із ситуацій, коли ті чи інші приміщення потрібно забезпечити необхідною кількістю природного денного світла. І це успішно працює за кордоном. За допомогою світловодів проводять світло у шкільні класи, лікарні, офісні кабінети, а також склади та важливі приміщення військового призначення. Тепер використання такого рішення унормовано і в наших ДБН, і я сподіваюсь, що завдяки цьому набуде широкого розповсюдження», – зазначив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.
За його словами, такі зміни сприятимуть не лише економії на енерговитратах, а й підвищенню комфорту в приміщеннях за рахунок освітлення природним способом.
Крім цього, конструкції деяких світловодів дозволяють взагалі не використовувати електрику, адже не тільки передають світло вдень, а й накопичують його для застосування ввечері.
Згідно з ДБН, для освітлення природним світлом приміщень, що не мають зовнішніх огороджень, а також зон приміщень, віддалених від світлопрорізів, рекомендується застосовувати світловоди. Їх можна проектувати у приміщеннях, де:
– немає можливості забезпечити належний рівень природного освітлення іншим способом (виробничі та інші приміщення);
– відсутнє денне освітлення, а проектування вікон неможливе (підвальні приміщення, закриті коридори, приміщення без зовнішніх стін тощо);
– є значна недостатність денного світла або немає можливості провести електрику;
– при енергозберігаючому та іншому будівництві.
ДБН розроблено фахівцями ТОВ «Київпромелектропроект» на заміну діючих ДБН 2006 року.
Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.