• In English
 • Урядова комісія під головуванням Ольги Стефанішиної підбила підсумки року в сфері гендерної рівності та узгодила подальші кроки
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 21 грудня 2023 року о 20:21

  21 грудня відбулось 11-те засідання Комісії з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків під головуванням Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної.

  Під час засідання представники Офісу Генпрокурора, міністерств та інших органів влади, міжнародних та громадських організацій підсумували річні результати роботи у сфері гендерної рівності, зокрема запобігання та протидії домашньому й сексуальному насильству в умовах війни. Також визначили подальші кроки на початок наступного року у сфері гендерної рівності.

  Ольга Стефанішина нагадала, що минулого тижня відбулася знакова подія для України: лідери держав ЄС ухвалили рішення про початок перемовин про вступ для України. Вона підкреслила, що на шляху до членства перед державою стоїть велика робота з адаптації національного законодавства до права ЄС.

  “Ні в рекомендаціях Єврокомісії для України, отриманих зі статусом кандидата, ні у звіті щодо розширення, блок питань щодо гендерної рівності не підсвічувався як проблемний. І така оцінка Єврокомісії – визнання правильності нашого руху, на рівні з державами ЄС”, - зазначила урядовиця.

  Окремо Віце-прем’єр-міністр проінформувала про підтримку постраждалих від різного роду насильства. Так, зокрема, на сьогодні відкрито 11 Центрів допомоги врятованим, які за час свого існування надали комплексну підтримку близько 27 тисячам громадян. Урядовиця зокрема закцентувала на важливості введення в законодавчу площину поняття сексуального насильства та відповідальності за цей злочин.

  Генеральний прокурор Андрій Костін, зі свого боку, поінформував про проведення першого в історії гендерного аудиту органів прокуратури. Амбітною метою є розробка гендерної стратегії з відповідним планом дій. В контексті злочинів росіян в Україні, він зауважив, що наразі удосконалено систему спеціалізації прокурорів передусім у злочинах, пов'язаних з сексуальним насильством. Наразі прокуратурою зафіксовано 257 випадків такого насильства.

  Міністр соціальної політики Оксана Жолнович проінформувала про роботу спеціалізованих служб підтримки, зокрема наголосила, що завдяки державній субвенції у 2023 році вдалося збільшити кількість таких служб. Так, наразі у країні функціонує 875 служб, у тому числі 83 у прифронтових регіонах. Вона також підкреслила, що хоч дані по домашньому насильству не надто переважають довоєнні показники, у співвідношенні до загальної кількості населення на території країни цей показник значно зріс. Протягом 2023 року отримано майже 270 тисяч звернень з приводу домашнього насильства. Водночас вона підкреслила, що за рік показник охопленості постраждалих послугами спеціалізованих служб зріс на 15% і становить 30%.


  Своєю чергою заступник Міністра внутрішніх справ Богдан Драп’ятий поінформував, що протягом цього року додатково створено 10 мобільних груп з реагування на випадки домашнього насильства. Так, загалом наразі функціонує 62 мобільні групи. Окремо він підкреслив важливість розроблених законопроектів, які уже схвалені Парламентом у першому читанні, зокрема щодо застосування обмежувальних заходів протидії домашньому насильству та про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з ратифікацією Стамбульської Конвенції.

  Заступниця Міністра економіки Тетяна Бережна своєю чергою підкреслила важливість ухваленої Урядом Національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці до 2030 року та, зокрема, повідомила про плани Міністерства економіки з реалізації комунікаційної кампанії “Звісно зможеш”, а також вдосконалення трудового законодавства для збільшення економічної активності жінок і підвищення рівня їхньої конкурентоспроможності на ринку праці.

  Окремо йшлося про відновлення держави. В цьому контексті було наголошено на важливості якісної взаємодії ключових стейкхолдерів й урахування топ пріоритетів держави з урахуванням потреб вразливих груп громадян та можливостями кожного й кожної реалізувати свій потенціал, зокрема у відновленні інфраструктури, економіки. Для цього цьогоріч розпочала роботу “Платформа забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні”.

  Участь у засіданні також взяли: Урядова Уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко; Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець; заступник Міністра у справах ветеранів Оксана Сивак; заступник Міністра оборони Наталія Калмикова; заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Юрій Васьков; Представниця ООН Жінки в Україні Сабін Фрейзер Гюнеш; заступник Представника UNFPA в Україні Мустафа Ельканзі та інші.