• In English
 • Українські та європейські експерти відібрали проби води з Дунаю для визначення екологічного ДНК
  Державне агентство водних ресурсів України, опубліковано 01 липня 2019 року о 09:51

  «29 червня, у Міжнародний день Дунаю, ми з вами стали свідками унікальної історичної події, якої до цього часу в Україні ще не було. Українські та європейські експерти разом відібрали проби води з Дунаю, результати яких визначать екологічне ДНК, всього живого, що було у дунайській воді протягом останніх трьох днів», – звернулась Голова Держводагентства Ірина Овчаренко із вітальним словом з приводу відзначення Міжнародного дня Дунаю.

  У цей день Україна разом з іншими країнами вчотирнадцяте відзначала  Міжнародний день Дунаю. Це феєричний, масштабний, найбільший річковий фестиваль у світі, що відображає різноманітність кожної країни басейну.

  Україна спільно з іншими країнами ділить басейн річки Дунай. І саме до Дунаю потрапляють води річок басейнів Тиси, Пруту і Сірету, а води Дунаю – у Чорне море на Одещині.

  Ключовою подією екоініціативи стало JDS4 – наукове обстеження всього басейну Дунаю, найбільший спільний міжнародний моніторинг Дунаю: від верхів’я до гирла. Експерти з усієї Європи у визначених місцях відібрали проби води з Дунаю, завдяки яким ми дізнаємося інформацію про живі біоресурси Дунаю та їх кількість, а саме аналіз екологічного ДНК та нецільовий скринінг хімічних речовин, що дає можливість проаналізувати сотні токсичних речовин у воді, які не включені в регулярний моніторинг. Зокрема, стане відомо, які антибіотики та інші фармацевтичні препарати містять води Дунаю.

  Крім того, головне, що сьогодні було зроблено - це виїмка уловлювача мікропластику, який два тижні пробув у водах Дунаю і був встановлений вперше в Україні. Очікується, що завдяки отриманим даним можна буде вперше визначити рівень забруднення Дунаю мікропластиком та внесок кожної країни у це забруднення.

  Вони покажуть, які саме речовини потрапляють у Чорне море із Дунаю і завдають шкоди річковій та морській екосистемам.

  Спільні зусилля Європи та України на шляху до досягнення доброго стану вод Дунаю дозволять нам стати ближчими один до одного, навчитися визначати та вирішувати спільні проблеми, зокрема боротися із забрудненням мікропластиком.

  Організатори Міжнародного дня Дунаю в Україні: Державне агентство водних ресурсів України, Міністерство екології та природних ресурсів України спільно з Кілійською ОТГ, проєктом ЄС «Водна ініціатива ЄС + для Східного партнерства» та проєктом ЄС - ПРООН «Удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря: обрані заходи».