• In English
 • Українські науковці успішно провели вимірювання в Атлантичному океані та переходять до досліджень в Південному
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 07 грудня 2018 року о 15:50

  Українські науковці привезуть додому унікальні дані про будову земної кори під океаном, зокрема про Серединно-Атлантичний хребет – завершилася перша  частина експедиції наших вчених з вивчення стану Південного океану, до якої, зокрема, увійшли представники Національного антарктичного наукового центру МОН. Відповідну новину надіслали сьогодні, 7 грудня, з експедиції, що наразі перебуває біля Фолклендських островів.

  Науковці вже провели морські дослідження через всю південну Атлантику: від Кейптауна (ПАР) до Фолклендів. У цій частині рейсу геофізики методом частотно-резонансного зондування отримали дані про будову земної кори під океаном, зокрема про один з ключових елементів глобальної тектоніки плит – Серединно-Атлантичний хребет. Одночасно вздовж усього маршруту записувались кілька характеристик магнітосфери нашої планети.

  Океанографи налагодили роботу надсучасного вимірювального комплексу – програмно-апаратного комплексу «Феррібокс». Він дозволяє по всьому маршруту руху судна неперервно, без зупинок, визначати всі головні показники морської води (фізичні, хімічні та навіть окремі біологічні).

  Більшість показників вимірюються кожні 15 хвилин, деякі щохвилинно. Такі прилади є останнім словом європейської океанографії, у світі їх лише кілька десятків. Переважно вони встановлені на регулярних паромних лініях у Північному морі, Балтиці та Північній Атлантиці. В Антарктиді подібні неперервні вимірювання здійснюватимуться вперше і триватимуть весь сезон вільної від криги акваторії, поки судно перебуватиме на промислі. Їх робитиме саме українська експедиція.

  Керівник НАНЦ Євген Дикий, який наразі перебуває в цій експедиції, зазначив: «Завдяки отриманим даним українськими вченими формуватиметься унікальна база даних мінливості океанографічних полів Антарктики. Вона дозволить перейти на якісно новий рівень знань про вплив кліматичних змін на океан та дозволить принципово покращити прогнозування екологічного стану та біологічної продуктивності вод Південного океану. Таке робиться вперше в Антарктиці, це один з випадків світового лідерства української науки».

  Протягом дослідження було підтверджено повну дієздатність приладів, вони були адаптовані до роботи у холодних умовах (для чого довелось перебудувати цілий відсік трюму, організувавши теплоізоляцію та опалення). Тепер на черзі власне полярні води.

  Наразі судно дозаправляється пальним біля Фолклендів і ввечері розпочне наступний етап – дослідження моря Скоша до бухти Діскавері, звідки вийде до протоки Брамсфілда для участі у міжнародному проекті із наукової оцінки запасів антарктичного криля.

  Нагадуємо, що експедиція стартувала в листопаді на борту українського крилевого траулера «Море Содружества» і за місяць перетне два океани – Атлантичний та Південний. Дослідження проводиться спільно науковцями Національного антарктичного наукового центру МОН України, Українського наукового центру екології моря Мінприроди та Інституту геофізики НАНУ в партнерстві з судновласником – компанією «Інтерпромфлот». Це перша українська експедиція у відкритому океані після 2001 року.