• In English
 • Українські енергетики вивчали досвід польських колег щодо реформування електроенергетичного сектору

  11-12 червня відбувся робочий візит делегації представників Міністерства енергетики та вугільної промисловості, НКРЕКП, ДП «НЕК «Укренерго», енергопостачальних компаній, представників наукової спільноти до Республіки Польща.

  Делегація України на чолі з Генеральним директором Директорату енергетичних ринків Міненерговугілля Ольгою Буславець у рамках робочого візиту до Республіки Польща 11-12 червня відвідала дводенний Європейський енергетичний форум «Energy CEE Day» у м. Кракові.

  Метою участі було вивчення досвіду польських колег в частині реформування електроенергетичного сектору, зокрема - запровадження конкурентного ринку електричної енергії, реалізації пілотних проектів «розумних мереж» (Smart Grid). Польський досвід реформ є особливо цінним для України, зважаючи на схожість електроенергетичних систем двох держав та близькі вихідні умови перед початком реформування. Така співпраця дозволить мінімізувати ризики запровадження конкурентної моделі ринку електричної енергії в України.

  У рамках форуму також обговорено можливість організації навчальних програм для персоналу українських енергетичних компаній в період реформування ринку електричної енергії, у тому числі щодо впровадження та розвитку Smart Grid.

  Відбулася панельна дискусія за участі представників української делегації на тему «Енергетична політика країн Центрально-Східної Європи». Ольга Буславець проінформувала польських колег про стратегічні орієнтири розвитку паливно-енергетичного комплексу України на період до 2035 року. Окреслила коло проблем галузі, а також ключові напрямки технічної політики,  яку проводить Міненерговугілля для забезпечення сталого розвитку ОЕС України відповідно до взятих міжнародних зобов’язань, третього енергетичного пакета ЕС і Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

  У процесі обговорення Голова делегації відзначила пріоритетність для Міненерговугілля заходів щодо приєднання ОЕС України до європейської мережі системних операторів ENTSO-E. Синхронізація з ENTSO-E дозволить концептуально змінити основи електроенергетичної безпеки країни, створити передумови для глибинної модернізації сектору та інтегрувати Україну в цілому в європейський економічний простір.

  Ольга Буславець підкреслила, що, окрім виключно безпекової компоненти, синхронізація також дозволить посилити конкуренцію на ринку електричної енергії України, значно знизити технічні обмеження на її експорт для вітчизняних енергогенеруючих компаній, підвищити надійність та якість постачання електроенергії споживачам, знизити її вартість.

  Програма передбачала насичену і змістовну роботу впродовж усього терміну перебування української делегації. Зокрема, відбулося перше засідання робочої групи з підготовки Концепції впровадження «розумних мереж» в Україні та середньострокового плану заходів з їх впровадження. Учасники заслухали доповідь міжнародного консультанта Міненерговугілля пана Роберта Шлензака щодо поточних проектів Smart Grid в країнах Європи та США. А також розглянули пакет актуалізованих пропозицій до концепції розвитку «розумних мереж» в Україні з урахуванням технічного стану мережевої інфраструктури енергопостачальних компаній. Учасники домовились про пріоритетні напрямки подальшої роботи та чіткий календарний план.

  Впровадження технологій Smart Grid в Україні дозволить підвищити безпеку постачання електричної енергії споживачам, знизити технологічні втрати електричної енергії в мережі та рівень викидів СО2. А також забезпечить технічну спроможність операторів системи передачі та розподілу до ефективної роботи в новому конкурентному ринку електроенергії з урахуванням зростання частки розподіленої відновлювальної енергетики.