• In English
 • Україна презентувала США можливості для інвестиційних проектів у біоенергетиці

  Заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко взяв участь в онлайн-конференції високого рівня «Україна у Вашингтоні та світі: зміцнення партнерства через розвиток інновацій та стартапів», де представив політику України у біоенергетиці.

  Триденна конференція високого рівня, організована Фундацією «Україна-США», об’єднала урядовців, підприємців, експертів двох країн, які розглянули стан і перспективи американсько-українського стратегічного партнерства.

  Питанням біоенергетики було виділено окрему дискусію. Україну представили заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко, голова правління Біоенергетичної асоціації (БАУ) Георгій Гелетуха, президент «МХП Еко Енерджи» Олександр Домбровський, виконавчий директор компанії «Clear Energy» Сергій Савчук.

  Юрій Шафаренко презентував американській стороні державну політику розвитку біоенергетики, напрацювання та законодавчі плани у цьому напрямі.

  «Біоенергетика – ключ, що може звільнити країну від енергетичної залежності. У 2020 р. ми імпортували нафтопродуктів, газу і вугілля на 7,5 млрд доларів США. Зокрема, імпорт газу склав близько 16 млрд куб. м, а це фактично більше половини всього споживання блакитного палива в країні у 2020 році - 28 млрд куб. м. Водночас Україна має значні біоенергетичні ресурси (агровідходи, енергорослини, біометан), завдяки яким можна максимально замістити до 37 млрд куб. м газу у рік. Лише половини цього потенціалу достатньо, щоб відмовитися від імпорту», - пояснив Юрій Шафаренко.

  Щоб створити інвестиційно-сприятливі умови для подальшого розвитку біоенергетики, Держенергоефективності спільно з Міненерго та БАУ напрацьовано цілу низку законопроектів, які мають на меті:

  -     запровадити ринок твердих біопалив;

  -     створити ринок біометану для його використання в газотранспортній системі та експорту;

  -     встановити нульову ставку податку на викиди СО2 для установок, які спалюють біопаливо, і таким чином покращити залучення інвестицій в біоенергетику;

  -     розвивати ринок рідких біопалив для зменшення імпорту нафтопродуктів;

  -     сприяти вирощуванню енергорослин.

  Значний потенціал української біоенергетики підтвердив Георгій Гелетуха, голова правління БАУ: «Із 2010 р. по 2019 р. частка енергії із альтернативних джерел енергії зросла більше ніж у 3 рази. Середній темп зростання – 16% на рік. На сьогодні біоенергетика вже заміщує 4,2 млрд куб. м газу на рік. Прогноз оптимістичний відповідно до розробленої нами дорожньої карти розвитку біоенергетики до 2050 року».

  Успішний практичний досвід впровадження біоенергетичних проектів презентували президент МХП Еко Енерджи Олександр Домбровський та виконавчий директор компанії «Clear Energy» Сергій Савчук.

  Зокрема, за словами Олександра Домбровського, один із найбільших агрохолдингів України «МХП» впроваджує принципи циркулярної економіки, ключовим елементом якої є біоенергетика. Так, компанія «МХП Еко Енерджи» реалізує біогазові проекти, а також розпочала співпрацю із європейськими партнерами у напрямку біометанізації «зеленого» водню. Ще один новий запланований із американською компанією «Marquis Energy проект - будівництво в Україні першого вуглецевонейтрального заводу з виробництва високопротеїнових кормів.

  Олександр Домбровський підкреслив, що біоенергетика дозволяє гармонізувати та вирішити питання енергетичної, екологічної та продовольчої безпеки.

  Окреслюючи необхідні кроки для активного розвитку біоенергетики, Сергій Савчук наголосив на необхідності пріоритезувати вже розроблені законопроекти для їх якнайскорішого прийняття та виконання.

  Прийняття законодавчих ініціатив сприятиме покращенню інвестиційної привабливості проектів з біоенергетики для інвесторів у т.ч. США.

  У свою чергу, президент і засновник Фундації «США-Україна» Надія МакКоннел підкреслила важливість зміцнення українсько-американської співпраці у біоенергетиці та закликала визначити конкретні напрями для плідної та взаємовигідної роботи двох країн.