• In English
 • Ухвалення законопроекту щодо відновлення та зеленої трансформації енергосистеми пришвидшить її децентралізацію, – Герман Галущенко
  Міністерство енергетики України, опубліковано 03 травня 2023 року о 20:42

  Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України» (реєстр. № 9011-д).

  Проект Закону об’єднує низку урядових закопроектів, розроблених Міненерго та доповнених пропозиціями народних депутатів. Він спрямований на забезпечення подальшого розвитку «зеленої» генерації на ринкових та конкурентних засадах з урахуванням кращих світових практик. 

  Зокрема, пропонується запровадження дієвого механізму видачі, використання та припинення дії гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Це дозволить розширити можливості виробників для реалізації електроенергії, а також підвищить економічну привабливість для нових проєктів ВДЕ. 

  Удосконалюється модель проведення аукціонів з розподілу квот підтримки виробників з ВДЕ за європейською моделлю контрактів на різницю.

  Надається право виробникам за «зеленим» тарифом виходити з балансуючої групи гарантованого покупця та продавати електричну енергію на ринку, отримуючи компенсацію.

  Надається право експорту «зеленої» електроенергії як ВДЕ виробникам, так і гарантованому покупцю.

  Уводиться поняття активного споживача (прос’юмера), який матиме право на встановлення генерувальних установок з ВДЕ та установок зберігання енергії для покриття власного споживання і продажу надлишків виробленої електроенергії за моделлю Net Billing. 

  Між таким споживачем та електропостачальником укладатиметься договір самовиробництва, згідно з яким постачальник на ринкових засадах (на погодинній основі) викуповуватиме надлишки генерації, зараховуватиме кошти на особовий рахунок споживача і автоматично здійснюватиме ними оплату спожитої прос’юмером з мережі електричної енергії за ціною постачання.

  Передбачається визначення нового учасника ринку - «агрегатора», надаються можливості приєднання генерувальних установок третіх осіб до внутрішніх мереж активного споживача. 

  Також передбачено можливість завершення будівництва та введення в експлуатацію до кінця 2023 року об’єктів, що планують виробляти електричну енергію за «зеленим» тарифом з енергії вітру.

  Законопроект імплементує численні положення європейського законодавства, що вкрай важливо в умовах інтенсивної роботи держави щодо інтеграції України до ЄС.

  «Ми відновлюємо українську енергосистему та готуємося до наступного опалювального сезону. Важливим етапом у межах цього процесу є прискорення децентралізації генерації, що посилить стійкість енергосистеми. Ухвалення законопроєкту щодо зеленої трасформації енергосистеми - потрібний крок на цьому шляху», - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.

  Ухвалення законопроекту сприятиме розвитку відновлюваної електроенергетики на конкурентних засадах та створить передумови для більш глибокої інтеграції «зеленої» генерації в енергосистему та ринок електроенергії.