• In English
 • У Мін’юсті відбулася зустріч з представниками бізнесу, громадських організацій та Парламенту з нагоди обговорення законопроєкту № 11195
  Міністерство юстиції України, опубліковано 24 травня 2024 року о 14:56

  24 травня 2024 року заступник Міністра юстиції України Інна Богатих провела зустріч із представниками Інституту законодавчих ідей, Європейської бізнес-асоціації, Американської торговельної палати в Україні, Спілки українських підприємців, Transparency International Ukraine, Федерації роботодавців України, Проєкту USAID «Економічна підтримка України», а також народним депутатом України Ярославом Железняком. Захід було проведено з метою обговорення механізмів захисту прав добросовісних співвласників активів при реалізації Міністерством юстиції санкції у виді стягнення активів підсанкційних осіб.

  Дискусія розпочалася з обговорення законодавчої ініціативи № 11195 «Про внесення змін до деяких законів України щодо механізму захисту права власності третіх осіб», який отримав негативні оцінки представників бізнес-асоціацій.

  Заступник Міністра юстиції Інна Богатих наголосила на тому, що станом на сьогодні основні зауваження, які звучали зі сторони бізнесу враховані – уточнена норма щодо повноважень Кабінету Міністрів України про прийняття рішення стосовно доцільності звернення Мін’юстом до Вищого антикорупційного суду про стягнення на акції юридичної особи, в структурі власності якої є підсанкційна особа. Крім того, акцентовано умову, що виключно при наявності підстав для застосування санкції стягнення Міністерство юстиції звертається з відповідним позовом до ВАКС. Також під час робочого засідання було конкретизовано, в яких саме випадках Мін’юст звертається спочатку до КМУ про вирішення питання доцільності звернення до ВАКС та стягнення акцій підприємства. Були враховані певні редакційні правки.

  Інна Богатих підкреслила: «Жодних позасудових механізмів стягнення активів в дохід держави законопроєктом не передбачалось – лише за рішенням суду і тільки в тому разі, якщо для цього є підстави та умови, визначені законом. Наразі цей підхід доопрацьований в оновленій редакції».

  Законопроєкт викликав гарячу дискусію серед учасників. Розуміючи проблему, яку він намагається вирішити – запровадження механізму, який би забезпечив можливість відновлення законних прав непідсанкційних співвласників при реалізації санкції стягнення – представники бізнесу, тим не менш, не підтримують запропоновану концепцію.

  Разом з тим, всі учасники зустрічі погодились з тим, що питання потребує розв’язання, оскільки активи підсанкційних осіб, які сприяють рф у війні проти України, мають бути стягнені в дохід держави та направлені на відновлення нашої держави.

  На завершення зустрічі учасники домовилися про створення спільної робочої групи та оперативне напрацювання законодавчих пропозицій, які б забезпечили максимальну впевненість добросовісному співвласнику, що при застосуванні санкції стягнення він матиме гарантований державою шлях для відновлення свого права. В ідеальному варіанті, учасники могли б розпочати напрацювання механізму, який би забезпечив можливість стягнення активу підсанкційної особи без (навіть тимчасової) дискримінації прав добросовісного співвласника. Однак наразі існує декілька складних юридичних питань, відповідей на які сьогодні ще не знайдено.

  Заступник Міністра юстиції Інна Богатих наголосила, що Мін’юст вдячний за розуміння проблеми, шлях до вирішення якої був запропонований законопроєктом. Водночас Міністерство юстиції відкрите до обговорення альтернативного варіанту, якщо ним буде запропонований більш вдалий підхід до вирішення складного юридичного питання.

  Ярослав Железняк висловив задоволення від конструктивної дискусії та взаємодії держави і бізнесу. Розуміючи неординарність порушеного питання, спікер закликав учасників зустрічі відповідально поставитись до спільної роботи та знайти те рішення, яке б максимально забезпечило баланс інтересів.

  Вже на наступному тижні відбудеться чергова запланована робоча зустріч, на якій має бути представлене бачення бізнес-спільноти щодо вирішення вказаної проблеми.

  Презентація для зустрічі фінал 24.05..pdf