Агресивна поведінка Російської Федерації по відношенню до України є одним із найбільших викликів для європейської спільноти, який не можна ігнорувати в контексті обговорення майбутнього Євросоюзу. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час виступу на міжнародній конференції у Брюсселі, присвяченій майбутньому Європейського Союзу, його ролі та цілям.
Іванна Климпуш-Цинцадзе у своїх промові виокремила кілька важливих пунктів, які слід взяти на озброєння, обговорюючи виклики, перед якими постав Євросоюз, поряд з Brexit, міграційною кризою та іншими. «Міжнародна спільнота має визнати одну «незручну правду» – на Європейському континенті триває справжня війна. Не конфлікт між Росією та Україною, а відкрита агресія, найсерйозніша проблема для всієї Європи за останні кілька десятків років. Вона вимагає об'єднаної та сильної реакції. Не глибокої постійної стурбованості, а чіткого засудження дій Росії. Жити так, ніби не було порушення міжнародного права, крадіжки території, агресії, мілітаризації Чорного моря та інших ворожих дій з боку Кремля щодо України, не можна», – підкреслила Віце-прем'єр-міністр.
Вона нагадала, що 25 листопада Росія перейшла чергову червону лінію. Відкрита атака на українські судна та захоплення у полон 24 військовослужбовців є черговим проявом безупинної агресії РФ проти України. Відмовивши Україні у вільному проході суден через Керченську протоку, Росія намагається фактично анексувати Азовське море для подальшого захоплення українських територій.
«На Донбасі немає припинення вогню. Немає замороженого конфлікту. Є відверта війна, яка триває вже чотири роки і постійно забирає життя українських військових і мирних жителів. А 25 листопада РФ перейшла від прихованої агресії до неприхованої. Вперше керівництво Кремля не заперечувало, що використовує зброю проти українських військовослужбовців», – наголосила Віце-прем’єр-міністр. «На жаль, в деяких європейських столицях закривають очі на цей факт, але безкарність призводить до ще серйозніших злочинів. Тому санкції мають бути не просто поновлені, а посилені», – підкреслила вона.
Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що агресивна поведінка Російської Федерації є одним із найбільших викликів для європейської спільноти, з яким однозначно потрібно рахуватися в контексті обговорення майбутнього Євросоюзу. ЄС ніколи раніше не протистояв настільки могутньому, мотивованому та здібному ворогові. Саме тому, щоб знизити напругу в регіоні, потрібна жорстка уніфікована відповідь ЄС.
«Ми сподіваємося, що Європейський Союз збереже єдність щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України. Це єдиний спосіб забезпечити стабільність і мир у нашому регіоні», – зауважила Віце-прем'єр-міністр.
Також невід'ємною частиною дискусій щодо майбутнього Європи, на думку Іванни Климпуш-Цинцадзе, має стати європейська політика сусідства, зокрема відносини зі східними сусідами.
«Я вважаю, що Євросоюзу слід переосмислити свій підхід до програми «Східного партнерства» шляхом поглиблення співпраці з тими країнами, які підписали Угоду про асоціацію. Ця угода має величезну трансформаційну силу і вже дає відчутні результати для України. Проте для того, щоб далі продовжувати реформи, ми потребуємо чіткого бачення та активного залучення з боку ЄС»,– нагадала Віце-прем'єр-міністр.
У наступному році виповниться десять років від заснування ініціативи ЄС «Східне партнерство». «Десять років тому Польща та Швеція ініціювали такий формат співпраці, адже зрозуміли значення такого партнерства для стабільності, безпеки та процвітання Європи», – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе. За її словами, будь-які візії майбутнього Європи без України, східних сусідів ЄС загалом будуть неповними та слабкими. «Розмови про майбутнє Європи не слід зводити до обговорення майбутнього ЄС. Необхідно думати про весь континент, серцем якого є ЄС», – підсумувала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Довідково
На черговому засіданні Ради Європейського Союзу, яке відбудеться у понеділок, 10 грудня, міністри закордонних справ ЄС серед іншого планують обговорити агресію Росії проти України в акваторії Азовського моря.