• In English
 • Розподілена енергогенерація – один із перспективних напрямів сталого розвитку енергетики в ЄС та Україні

  Перспективи розвитку розподіленої енергогенерації представив в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура під час виступу на Міжнародній конференції «Вітроенергетичний сектор: перехід від «зеленого» тарифу до ринкових умов».

  Він повідомив, що у рамках імплементації «четвертого енергопакету» ЄС (Clean Energy Package) важливою є участь громадян в енергетичному переході. Крім цього, Директива ЄС 2018/2001 (RED II) також передбачає розширення прав споживачів на генерацію «зеленої» енергії для власних потреб та участі в ринку електроенергії.

  Тим часом в Україні протягом останніх декількох років відбувається стрімкий розвиток відновлюваної енергетики. Станом на кінець 2020 року в країні встановлено 8,5 ГВт потужностей «зеленої» електроенергетики. Вітроенергетика займає II місце за введеними потужностями після сонячної енергетики, а саме –
  1,3 ГВт.

  При цьому, процес інтеграції в ОЕС України об’єктів ВДЕ, зокрема сонячних та вітрових електростанцій, потребує балансування та додаткових заходів, які забезпечують стабільну роботу та підвищення гнучкості енергосистеми. 

  Одне з можливих рішень – збільшення розподіленої генерації енергії з відновлюваних джерел, зокрема, шляхом створення класу проз’юмерів (споживачів-виробників енергії).

  «В Україні вже є приклад такої системи – це СЕС у приватних домогосподарстах. На сьогодні близько 30 тис. родин встановили власні СЕС. Їхня загальна потужність сягає 780 МВт. Ще три роки тому налічувалося лише близько 3 тис. таких сімей. Також є підприємства, які встановлюють СЕС для власних потреб», – повідомив Костянтин Гура.

  Наразі Держенергоефективності у рамках створеної робочої групи працює над розширенням можливостей для розвитку розподіленої генерації в Україні та розробляє механізм Net Energy Metering.

  «Ідея полягає у наданні можливостей домогосподарствам та підприємствам виробляти електроенергію з відновлюваних джерел, а надлишок постачати в мережу, із можливістю її подальшого використання у зручний час. Важливо, що система буде працювати без додаткового економічного навантаження на бюджет України та кінцевого споживача, без «зеленого» тарифу», – повідомив Костянтин Гура і додав, що цей механізм використовують у 70 країнах, у тому числі в США та країнах ЄС.

  Крім цього, Держенергоефективності за участю стейкхолдерів розробляє систему гарантій походження енергії з відновлюваних джерел. Це дасть можливість споживачам мати підтвердження про те, яку енергію вони споживають. Це особливо актуально з огляду на зростаючу тенденцію щодо переходу підприємств до декарбонізації та необхідності підтвердження виробництва продукції із використанням «чистої» енергії.