• In English
 • Презентовано проект Концепції «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року
  Міністерство енергетики та захисту довкілля України, опубліковано 21 січня 2020 року о 16:41

  Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель презентував проект концепції «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року, який зумовлений трансформацією підходів до розвитку енергетики в світі та особливою увагою до проблем боротьби зі зміною клімату.

  «Однією з причин об’єднання міністерств енергетики та захисту довкілля було включення екології в порядок денний.  Дуже часто екологія ставала на друге місце у порівнянні з енергетичними проблемами. Проте, сучасні світові кліматичні виклики заставляють все людство і без винятків нас переглянути всі попередні підходи до використання природніх ресурсів. Екологізація енергетики - це новий зміст і нова логіка розвитку енергетики з пріоритетом екології», - повідомив Міністр.

  Олексій Оржель зауважив, у розробленні Концепції застосовували найбільш прогресивні підходи, які застосовуються у створенні стратегічних документів в енергетиці у передових міжнародних організаціях, зокрема Міжнародному енергетичному агентстві (МЕА). Ці підходи передбачають застосування багатофакторного економіко-математичного моделювання, що також застосовувалося для визначення другої цілі Національно-визначеного внеску (НВВ) України. При цьому окрема увага приділялась питанню соціальної прийнятності заходів відповідно до кожного сценарію, аби передбачена трансформація енергетичного сектору України була позитивно сприйнята громадянами та гармонійно застосовувалася у реаліях України.

  Міністр окреслив найголовніші індикатори, що ставить Мінекоенерго до  виконання відповідно до Концепції:

  - енергоефективність, тому що кожний кВт  не виробленої енергії є екологічним, а кожна гривня вкладена в енергоефективність повертається через мультиплікатор у 3 грн;

  -  частка ВДЕ повинна збільшитися до 70% до 2050 року, але при цьому її вартість повинна бути збалансована та економічно обґрунтована;

  - зменшення частки видобувних галузей в економіці та відповідно повне заміщення вугільних ТЕС до 2050 року;

  - перехід до кругової економіки та зменшення відходів, їх раціонального використання;

  - частка атомної генерації зменшиться до рівня 20-25%, а гідроенергетика залишиться на поточному рівні, а нові атомні потужності можуть будуватися на основі технології малих ядерних реакторів;

  - побудувати сучасні енергетичні ринки з високим ступенем відкритості та конкретності;

  - інтеграція енергетичних ринків України з європейськими.

  «Ми віримо, що закладений в Концепції «зеленого» енергетичного переходу початок змін в перспективі дозволить нашій країні бути серед лідерів  у глобальній боротьбі зі зміною клімату та модернізації економіки з врахуванням потреб сталого розвитку», - наголосив він.

  Заступник Міністра Сергій Масліченко зауважив: «Ми повинні зменшити споживання, щоб менше виробляти. Здійснити це можливо через запровадження енергоефективних заходів. У фіналі ми повинні вийти на показник 50% економії. Це також дозволить зменшити імпорт енергоресурсів в 3 рази».

  Міністр закликав громадськість активно долучатися до обговорення Концепції та надавати свої пропозиції. Документ буде постійно змінюватися відповідно до зауважень громадськості та економічних реалій.

  Проект Концепції оприлюднено на веб-сайті міністерства для обговорення та надання пропозицій.