• In English
 • Питання забезпечення рівного доступу осіб з інвалідністю до державної служби розглянуто під час засідання Ради безбар’єрності

  Голова НАДС Наталія Алюшина взяла участь у засіданні Ради безбар’єрності щодо результатів виконання за третій квартал 2021 року Плану заходів на 2021-2022 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

  Зокрема, під час виступу Наталія Алюшина розповіла про роботу щодо забезпечення рівного доступу до державної служби осіб з інвалідністю: «НАДС доклало чимало зусиль, щоб в Україні з`явилася Методика забезпечення осіб з інвалідністю, які бажають взяти участь у конкурсі на зайняття посад державної служби, розумним пристосуванням. До розробки цієї Методики були залучені фахівці та заінтересовані сторони, які працюють у напрямку формування безбар’єрного простору для осіб з інвалідністю. Методикою врегульовано алгоритм розгляду заяви особи з інвалідністю, яка бажає взяти участь у конкурсі, про необхідність забезпечення розумним пристосуванням. Тобто, означено, які дії має вжити державний орган у разі надходження такої заяви. Також визначено види розумного пристосування та способи їх застосування під час участі у конкурсі осіб з інвалідністю. Крім цього, в Методиці є рекомендований перелік основних ознак доступності приміщень, в яких проводиться конкурс, будинків і споруд, в яких розташовані такі приміщення». 

  За словами Наталії Алюшиної, серед видів розумного пристосування можуть бути:

  • здійснення обґрунтованих перерв;
  • залучення перекладача жестової мови;
  • надання в письмовій (друкованій) формі озвучених текстів до ситуаційних завдань, що спрямовані на перевірку компетентностей, визначених в умовах конкурсу;
  • надання можливості використання оптичного збільшувача (лупи) або електронного збільшувача.

  Розповіла Голова НАДС й про те, що в Агентстві планують працювати над розширенням функціоналу Єдиного порталу вакансій державної служби, щоб врахувати потреби осіб з інвалідністю при подачі документів.

  Насамкінець свого виступу Наталія Алюшина висловила сподівання, що прийняття Методики допоможе особам з інвалідністю отримати рівні умови вступу на державну службу. Втім, цього можна буде досягнути лише у тому випадку, коли очільники державних органів розпочнуть використовувати запропоновані в документі інструменти.


  Довідково

  За даними звіту про кількісний та якісний склад державних службовців за ІІІ квартал на держслужбі наразі працюють 9 653 осіб з інвалідністю. Це 5,5% від загальної кількості працюючих. До речі, з початку року спостерігається позитивна динаміка збільшення кількості осіб з інвалідністю, які виявили бажання долучитися до когорти державних службовців. Приміром, в першому кварталі поточного року частка державних службовців з інвалідністю становила 4,9%.