• In English
 • Олександр Банчук: Маємо працювати над реалізацією антикорупційної стратегії та зміцнити інституційну спроможність органів у сфері протидії корупції
  Міністерство юстиції України, опубліковано 20 лютого 2024 року о 17:43

  Заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук виступив із доповіддю на панельній дискусії «Запобігання корупції» в рамках Міжнародної конференції «Майбутнє розширення ЄС: Судова влада та основоположні права», яка проходила 19-20 лютого 2024 року м. Загреб, Республіка Хорватія.

  На початку виступу спікер поінформував учасників зустрічі про те, що в умовах повномасштабної війни Україні вдалося підвищити свій Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) за 2023 рік: «Україна отримала 36 зі 100 можливих балів в CPI, посівши 104 місце з-поміж 180 країн світу. Хоча ми відстаємо від показників країн-членів ЄС, Україна, все ж, вирізняється найбільшим приростом балів серед країн-кандидаток на вступ до Європейського Союзу».

  Заступник Міністра юстиції також зауважив, що зважаючи на Звіт Європейської комісії щодо України в межах Пакета розширення ЄС, а саме Розділ 23, Комісія визначила низку рекомендацій для України щодо оцінки подальшого прогресу на шляху до членства в ЄС. Зокрема, мова йдеться про:

  -  посилення боротьби з корупцією, а саме продовження ефективної діяльності з розслідувань, судових розглядів та остаточних судових рішень у справах про корупцію на найвищому рівні;

  -  забезпечення своєчасного і неухильного виконання Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки та усунення необґрунтованих правових обмежень повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) у сфері перевірок декларацій посадовців та прийняття закону про підвищення штатної чисельності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ);

  -  перегляд Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України, аби забезпечити більшу ефективність і результативність у справах про корупцію;

  -  збільшення кількості суддів Вищого антикорупційного суду;

  -  удосконалення процедури відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та її ключових посадових осіб, а також посилити інституційну незалежність САП.

  За словами Олександра Банчука, Україна врахувала ключові рекомендації Європейської комісії у сфері запобігання корупції через розробку низки законодавчих актів: «Так, Міністерство юстиції України розробило проект Закону України «Про внесення зміни до статті 5 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» щодо посилення інституційної спроможності Національного антикорупційного бюро України». Ним передбачено поетапне збільшення кількості співробітників Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) на 300 осіб. Зокрема, шляхом збільшення чисельності начальницького складу від 500 до 750 осіб. Такий підхід сприятиме підвищенню ефективності та результативності виконання покладених на НАБУ завдань». 8 грудня 2023 року Верховна Рада України (далі – ВРУ) ухвалила Закон України № 3502-IX «Про внесення зміни до статті 5 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» щодо посилення інституційної спроможності Національного антикорупційного бюро України».

  Також з метою приведення окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» у відповідність до висновків Європейської Комісії щодо України, викладених у звіті від 8 листопада 2023 року, Міністерство юстиції України розробило законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо приведення окремих положень у відповідність до висновків Європейської Комісії щодо України». 8 грудня 2023 року ВРУ прийняла Закон України № 3503-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо приведення окремих положень у відповідність до висновків Європейської Комісії щодо України», яким було внесено відповідні зміни до Закону України «Про запобігання корупції», зокрема:

  -  вилучено положення, що обмежували повноваження НАЗК щодо перевірки майна (активів), які вже пройшли перевірку та з’ясування походження майна набутого особою до призначення на відповідну посаду державної служби;

  -  доповнено положеннями, які скасовують обмеження щодо повторної перевірки відомостей, зазначених суб’єктом декларування у декларації за попередній період, які раніше підлягали перевірці НАЗК.

  Крім того, заступник Міністра юстиції України додав, що Мін’юстом було розроблено проект Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури» з урахуванням пропозицій міжнародних партнерів. 8 грудня 2023 року ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури» (№ 3509-IX).

  На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2023 року № 189 Міністерством юстиції України було забезпечено проведення первинної оцінки стану імплементації актів права ЄС за переговорними розділами: Розділ 23 «Судова влада та фундаментальні права» та Розділ 24 «Правосуддя, свобода та безпека».

  В межах робочого візиту до Хорватії Олександр Банчук провів зустріч із заступником Міністра юстиції Республіки Північна Македонія Вікторією Аврамовською-Мадіч. Українська сторона привітала колег із підписанням Любляно-Гаазької конвенції про міжнародне співробітництво в розслідуванні та притягненні до відповідальності за злочин геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини та інші міжнародні злочини. Заступник Міністра юстиції України висловив сподівання на майбутню співпрацю з Міністерством юстиції Македонії для взаємного обміну досвідом у проведенні скринінгу та підготовці до імплементації актів ЄС у національне законодавство.