• In English
  • На Кіровоградщині обговорили питання дотримання законодавства під час здійснення містобудівної діяльності
    Державна архітектурно-будівельна інспекція України, опубліковано 22 травня 2018 року о 15:20

    Держава тільки тоді може гарантувати якість і безпечність новобудов, коли замовник дотримується містобудівного законодавства протягом усього періоду будівництва. Про це говорили учасники містобудівного процесу Кіровоградщини під час наради-семінару, що проходила в облдержадміністрації.

    В експертному обговоренні взяли участь заступник начальника управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Кіровоградської ОДА, головний архітектор області Ірина Кухаренко, начальник управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Кіровоградській області Світлана Бем, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій управління ДСНС України у Кіровоградській області Роман Шаповалов, керівники уповноважених органів містобудування та архітектури райдержадміністрацій, міськвиконкомів, забудовники регіону.

    Результати здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за уповноваженими органами містобудування та архітектури області стали однією з тем, що цікавили присутніх. Так, протягом 2017 року та 4 місяців 2018 року проведено 15 планових та 83 позапланових перевірок. За їх результатами видано 32 приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а також 274 рішення про скасування дії рішень, 351 рішення про зупинення дії рішень та 327 рішень про відновлення дії рішень об’єктів нагляду.

    Зокрема, скасовано 173 містобудівних умов та обмежень, 92 будівельні паспорти, 9 паспортів прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. Зупинено дію 119 містобудівних умов та обмежень, 127 будівельних паспортів та 105 паспортів прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. У той же час відновлено 103 містобудівних умов та обмежень, 128 будівельних паспортів та 96 паспортів прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

    За словами начальника управління Держархбудінспекції Світлани Бем, фактично всі об’єкти нагляду області у своїй роботі допускають порушення Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

    Зокрема, органи місцевого самоврядування видають містобудівні умови та обмеження, у складі яких відсутні ситуаційний план, викопіювання з топографо-геодезичного плану, черговий кадастровий план, фотофіксація земельної ділянки, містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об’єкта будівництва. Серед виданих з порушеннями також містобуди, де замовник надав неповні документи на право власності або користування земельною ділянкою, такі, що видані без наявної містобудівної документації на місцевому рівні або у невідповідності до неї, та такі, де наміри майбутньої забудови не відповідають цільовому призначенню земельної ділянки.

    Так, управлінням містобудування та архітектури Кропивницького видано містобудівні умови та обмеження на будівництво кафе на просп. Університетському, хоча цільове призначення цієї земельної ділянки під розміщення автосалону.

    Ще місцевою владою видаються містобудівні умови та обмеження без урахування вимог створення безперешкодного життєвого середовища для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Такі порушення виявлені в роботі відділу містобудування, архітектури, ЖКГ та будівництва Олександрійської РДА, відділу регіонального розвитку, містобудування, архітектури та ЖКГ Компаніївської РДА та відділу архітектури та містобудування управління містобудування, архітектури та ЖКГ Знам’янської міської ради.

    Найпоширенішими порушеннями при видачі будівельних паспортів також є відсутність містобудівної документації на місцевому рівні, забудова земельної ділянки поза межами її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства, недотримання відстані до межі сусідньої ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни, що має бути не менше метра, та протипожежних розривів між будинками або окремо розташованими господарськими будівлями.

    Наприклад, відділом регіонального розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Світловодської РДА видавалися будівельні паспорти на ділянки для колективного житлового будівництва. А сектором житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та будівництва Устинівської РДА на землю, цільове призначення якої ведення особистого селянського господарства.

    Серед основних порушень, які призводили до прийняття рішень про зупинення або скасування дії паспортів прив’язки тимчасових споруд, були відсутність ескізів фасадів та схем благоустрою прилеглої території, а також випадки, коли об’єкт не був тимчасовою спорудою або його розмір перевищував 30 м². Так, відділом регіонального розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Світловодської РДА було оформлено паспорт прив’язки тимчасової споруди на басейн.

    «Порушення порядків видачі містобудівних умов та обмежень, будівельних паспортів та паспортів прив’язки є неприпустимими, оскільки в подальшому такі дії призводять до негативних наслідків як для посадових осіб, так і для замовників будівництва», – підкреслила Світлана Бем.

    Вона наголосила, що у разі виявлення порушення посадові особи уповноважених органів містобудування та архітектури повинні будуть сплатити штраф у розмірі від п’ятисот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це – 8500-10200 грн. Що ж стосується замовників, то скасування містобудівних умов та обмежень, виданих з порушенням, тягнуть за собою скасування права на початок виконання підготовчих та будівельних робіт.

    «При видачі містобудів, будпаспортів та паспортів прив’язки слід обов’язково дотримуватися діючого законодавства, щоб у підсумку держава могла гарантувати своїм громадянам безпечність, доступність, якість усіх будівель та споруд», – додала вона.

     На нараді також були опрацьовані питання, пов’язані з розробкою містобудівної документації на місцевому рівні з врахуванням законодавчих змін та нових державних будівельних норм