• In English
 • МОЗ та Світовий банк обговорили результати поточних та перспективи нових спільних проектів із відновлення сфери охорони здоров’я
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 10 червня 2024 року о 11:55


  Оновлено

  Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко разом із віце-президентом Світового банку Антонеллою Бассані та представниками команди, які працюватимуть з 1 липня 2024 року, а саме: новим регіональним директором організації Бобом Саумом та операційним менеджером Кевіном Томлінсоном, провели зустріч щодо відновлення медичної системи та подальших кроків у спільних проектах.

  Йдеться про проекти «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)», «Поліпшення охорони здоровʼя на службі у людей» та «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні».

  «Світовий банк – надійний стратегічний партнер України. Ми активно співпрацюємо заради розвитку української медичної системи. Разом успішно протистояли викликам пандемії COVID19 і зараз продовжуємо плідну роботу у надзвичайно складний період повномасштабної військової агресії росії. Реалізація спільних проектів – це потужна допомога нашій системі охорони здоров’я, яка дозволяє посилювати медзаклади заради того, аби українці були забезпечені якісною, доступною та безоплатною медичною допомогою», – сказав Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

  Повномасштабна війна, розв’язана росією, спричинила велике навантаження та заподіяла значну шкоду українській системі охорони здоров’я. Мова про збитки та пошкоджену медичну інфраструктуру України, а також ускладнення надання медичної допомоги населенню на тих територіях, які наближені до зон ведення активних бойових дій.

  Відповідно до «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення» (RDNA3), підготовленої урядом України, Світовим банком та Європейською комісією, зараз загальні потреби відновлення та реконструкції сектору охорони здоров’я оцінюються у 14,2 мільярда доларів США. З яких термінові потреби на 2024 рік оцінюються у 872,6 млн доларів США.

  Для подальшого відновлення та забезпечення українців потрібними медпослугами необхідні кроки з модернізації та відновлення частково пошкоджених об’єктів, а також зведення нових медичних закладів для обслуговування більшої кількості населення тощо.

  У ході зустрічі присутні обговорили результати та показники ефективності спільних проектів між МОЗ України та Світовим банком, зокрема:

  1. Проект «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)» має на меті відновлення та покращення доступу до найважливіших медичних послуг українців, задоволення нових та нагальних потреб у послугах охорони здоров’я, модернізацію медичної системи тощо. У рамках проекту на ключові напрями вже було спрямовано 125 млн доларів США до загального фонду державного бюджету.

  Зараз у рамках проекту проводяться роботи з реконструкції чотирьох закладів охорони здоров’я, а саме: Ірпінська центральна міська лікарня, Бобровицький ЦПМСД, Козятинський ЦПМСД та ЦПМСД №4 м. Вінниці.

  Тривають закупівлі і постачання автотранспорту та медичного обладнання. Для подальшої реконструкції важливих інфраструктурних об’єктів, після підписання Рамкової угоди про позику, у рамках проекту буде залучено 100 млн євро від Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ).

  2. Проект «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні» – Світовий банк підтримав Україну під час протидії пандемії COVID-19 та на початку повномасштабної війни. Зокрема, у країні системно замінили обладнання для зберігання вакцин на рівні всіх регіонів та створили сучасну систему зберігання вакцин із дотриманням холодового ланцюга.

  Українські медзаклади та обласні центри контролю і профілактики хвороб забезпечені прекваліфікованими ВООЗ холодильниками і морозильниками (5 168 одиниць). Коштом проекту придбали 769 генераторів різної потужності. Закуплено і доставлено 24 сучасні комп’ютерні томографи, 2 ангіографічні системи для нейрохірургічних втручань та 32 УЗД-апарати. На етапі закупівлі та постачання перебувають ще 50 систем для деконтамінації епідемічно небезпечних медичних відходів; понад 1300 одиниць лабораторного обладнання для регіональних центрів контролю і профілактики хвороб та 300 наркозно-дихальних апаратів. Загальний обсяг позики – 331,4 млн доларів США.

  3. Проект «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» – триває покращення медпослуг на місцевому рівні (найбільше – у 8 відібраних на конкурсній основі регіонах), реформування системи фінансування медичних закладів, розвиток електронної системи охорони здоров’я (eHealth), послуг громадського здоров’я тощо. Загальний обсяг позик – 349,7 млн доларів США.

  Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що наступного тижня відбудеться офіційне закриття проекту «Поліпшення охорони здоровʼя на службі у людей» (SPIH). Зазначимо, що проект має високі результати та показав свою ефективність. Зокрема, завдяки його реалізації вдалося суттєво покращити доступ та якість медичних послуг з лікування інсультів та інфарктів.

  Ще одне важливе питання – спільні ініціативи щодо впливу на неінфекційні хвороби та забезпечення стійкості попередніх досягнень. Наразі МОЗ ініціює багато профілактичних ініціатив, зокрема зі шкільного харчування, зменшення обʼєму споживання солі тощо. Важливим питанням є й підсилення системи судово-медичної експертизи. Адже сильна судмедекспертиза дозволяє побачити прогалини у роботі системи охорони здоровʼя в цілому та ефективно з ними працювати.

  Віктор Ляшко зазначив, що у рамках проекту HEAL Міністерство готове до розширення завдяки залученню нових донорів. Зокрема, таке розширення буде обговорюватися у Берліні, у рамках Міжнародної конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024).

  Міністерство охорони здоров’я України разом із партнерами й надалі робитимуть все можливе для підсилення української медичної системи попри виклики повномасштабної війни.