• In English
 • Мінрегіон змінив вимоги до проектування акустики в концертних залах і театрах - нові будівельні норми вступають в дію з 1 листопада

  Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України оновило державні будівельні норми щодо проектування закладів культури: кінотеатрів, театрів, музеїв, концертних залів та інших.

  Відтак на заміну застарілим введено сучасні вимоги до проектування акустики в цих закладах. Норми вже опубліковані та вступають в дію з 1 листопада цього року. Вони діють лише під час нового будівництва та реконструкції закладів культури.

  «Змінюємо вимоги щодо проектування акустики в концертних залах, театрах та інших закладах культури. Навіщо це потрібно? Бо саме від планувальних рішень та матеріалів багато в чому залежить якість звуку. І тут ніяка найсучасніша апаратура повною мірою не виправить ситуацію, якщо побудовано неправильно. Ми повністю переглянули застарілі норми, запровадивши сучасні рішення та підходи в плануванні. Нові норми почнуть діяти вже з листопада цього року», – повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

  За його словами, такі зміни дозволять уникати різних дефектів звуку, у тому числі, так званої «театральної луни». А за підрахунками експертів може підвищити якість звуку в цілому до 30%.

  Згідно з новими нормами, у залах для глядачів у закладах культури повинні бути дотримані основні вимоги щодо об’ємно-планувального рішення і акустичного оздоблення, диференційовані в залежності від призначення зали. При цьому розміри, форма і обриси внутрішніх поверхонь і їх акустичне оздоблення повинні забезпечувати:

  - рекомендовані значення часу реверберації (післязвуччя) звуку;

  - раціональну структуру ранніх звукових відбиттів на поверхні глядачів;

  - достатню дифузність звукового поля, а також виключати можливість виникнення концентрації звукових відбиттів з запізнюванням і без, «театральної луни».

  Наприклад, прямокутна форма зали та плоска горизонтальна стеля допускається лише для планування невеликих лекційних зал до 200 осіб. А на більшу місткість глядачів краще робити трапецієподібну форму з кутом розкриття 10-12 градусів.

  У залах з великою стелею і шириною, щоб не провокувати різні звукові відбиття і запізнювання на перших рядах, треба застосовувати звуковідбивальні конструкції на стелях і стінах, які б спрямовували відбитий звук на більш віддалені місця.

  У нормах також описано, що «театральна луна» може виникнути у випадку, якщо задня стіна зали примикає до стелі під кутом 90 градусів. Щоб це унеможливити, потрібно задню частину стелі проектувати з нахилом у бік задньої стіни чи застосовувати спеціальні оздоблювальні матеріали з акустичними властивостями.

  Також для ефективного розсіювання відбитого звуку у залах мають застосовуватися спеціальні розсіювальні елементи. А для огороджувальних конструкцій залів не рекомендується використовувати гладкі паралельні плоскі поверхні.

  У ДБН зазначено, що одним із важливих етапів акустичного проектування повинно бути комп’ютерне моделювання і розрахунок локальних акустичних критеріїв. Це потрібно для оцінки розбірливості мови, ясності звучання, гучності тощо.

  Нові ДБН В.2.2-16:2019 «Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади» були розроблені ПАТ «КиївЗНДІЕП» і вступають в дію з 1 листопада цього року. Вони доступні за посиланням: https://bit.ly/31Uw4JT.

  Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів, вулиць і доріг відповідно до їх призначення.