• In English
 • Мінінфраструктури посилює міжнародну підтримку громад

  Міжнародне партнерство є ефективним інструментом посилення спроможності громад, зокрема, завдяки методологічній підтримці і поширенню досвіду міст та регіонів ЄС. Про це розповіла заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна під час виступу на Міжнародній конференції з децентралізованої підтримки українських громад, яка відбулась в італійському місті Віченца.

  Серед учасників конференції, організованої Європейською асоціацією місцевої демократії – представники Європейського парламенту, Європейського соціально-економічного комітету, Європейського комітету регіонів, а також італійських та українських міст і регіонів тощо. В фокусі заходу – реформа децентралізації, міжнародна підтримка та роль громад у відновленні України.

  «До широкомасштабної агресії Україна зробила серйозні кроки в напрямку реалізації реформи децентралізації. Ми маємо продовжувати реформу навіть під час війни. Адже саме сильні громади стали ядром стійкості України на початку вторгнення. Тепер громади – ключова рушійна сила регіонального відновлення. Спроможна громада сьогодні означає повернення українців додому. Це означає робочі місця та податки, що надзвичайно важливо для соціального та економічного відновлення», – зазначила Олександра Азархіна.

  Сьогодні Міністерство розробляє стратегічні документи, які формують загальну рамку регіонального відновлення і подальшого розвитку реформи децентралізації. Зокрема, триває оновлення Державної стратегії регіонального розвитку, а в листопаді була презентована Дорожня карта реформи децентралізації, яка визначає основні елементи відновлення та розвитку громад – як під час війни, так і в повоєнні роки.

  Під час виступу Олександра Азархіна виділила головні чинники посилення спроможності громад:

  • Інклюзивні процедури фінансової підтримки.

  Йдеться про прозорий та підзвітний механізм фінансування, прикладом яких цього року став Фонд ліквідації наслідків збройної агресії. Громади могли напряму подавати проекти на розгляд за єдиною прозорою процедурою, при цьому рішення про виділення коштів Фонду приймалося на основі методології, розробленої за участі представників громадянського суспільства.

  • Цифровізація.

  В Україні впроваджується цифрова екосистема для підзвітного управління відновленням DREAM, а також розробляється Геоінформаційна система регіонального розвитку (ГІС). Цифрові інструменти покликані допомогти громадам фіксувати збитки, а також залучати фінансування для проектів відновлення. Крім того, вони забезпечують “розумне” планування та управління розвитком громад згідно з європейськими стандартами та принципами.

  • Розширення регіональної мережі підтримки спроможності громад.

  Співпраця з міжнародними партнерами дозволяє будувати в Україні регіональну мережу підтримки спроможності громад. Створені в партнерстві між Україною та містами і регіонами ЄС, Агентства місцевої демократії, що вже функціонують у Дніпропетровській області, Харкові, Одесі, Вінниці, Рівному та Львові, Миколаєві та Бучі – один з прикладів успішної реалізації таких інструментів.

  Європейська асоціація місцевої демократії (ALDA - European Association for Local Democracy) сприяє належному врядуванню та участі громадян в місцевому самоврядуванні як в Європейському Союзі, так і за його межами. ALDA об’єднує понад 300 членів, включаючи органи місцевої влади, асоціації та організації громадянського суспільства.