• In English
 • Мінінфраструктури: Посилено захист громадян, які інвестували в будівництво житла

  Уряд України ухвалив порядок розширення механізму гарантування речових прав на майбутню нерухомість (квартири, гаражні бокси, інші житлові приміщення).

  Зокрема, забудовники зможуть зареєструвати речові права на майбутню нерухомість, дозвіл на будівництво якої був виданий до 10 жовтня 2022 року. Саме тоді набрав чинності Закон України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому».

  Ця вимога вже є обов’язковою для всіх будівельних об’єктів, які отримали дозволи на будівництво після 10 жовтня 2022 року, коли запрацював закон.

  «Завдяки цьому рішенню ми запобігаємо подвійному продажу недобросовісним забудовником однієї і тієї ж квартири різним покупцям. Така схема була можлива саме тому, що забудовник не реєстрував речові права на майбутню нерухомість і покупці не могли перевірити, кому ж саме належить їх майбутнє житло. Також забудовник повинен оприлюднити на своєму сайті інформацію про себе, об’єкт будівництва та джерела фінансування забудови. Таким чином громадяни зможуть перевірити, чи забудовник оформив речові права на майбутню нерухомість, яку він намагається продати. Окрім цього, отримати інформацію про майбутнє житло можна буде з допомогою нотаріуса. Це рішення — про прозорість угод купівлі-продажу житла та про запобігання історій щодо ошуканих інвесторів, які через недобросовісні дії забудовника залишились ні з чим», — зазначила заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Наталія Козловська.

  Громадяни зможуть ще до здачі об’єкта в експлуатацію зареєструвати свої речові права на житло шляхом безпосередньої купівлі нерухомості у замовника та перереєстрації речових прав.

  Наразі громадяни вимушені переважно укладати з забудовниками попередній договір купівлі-продажу нерухомості або угоду про наміри, згідно з якими покупець нерухомості погоджується придбати майно, а продавець – продати житло саме цій особі.

  Однак, на основі таких угод не виникає право власності на житло. Вони лиш слугують своєрідною підготовкою до укладання основної угоди з купівлі-продажу нерухомості. Вона укладається уже після здачі об’єкта в експлуатацію.

  Іншою перевагою механізму гарантування речових прав є те, що після реєстрації покупцем речових прав на майбутню квартиру забудовник не зможе, без погодження з власником, змінювати технічні характеристики квартири.

  Технічна можливість подачі заяви на реєстрацію майнових прав через ЄДЕССБ буде реалізована найближчим часом.

  Перевірити дату отримання дозволу на будівництво можна в Реєстрі будівельної діяльності на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва у розділі «Декларативні та дозвільні документи»https://e-construction.gov.ua/reestri.