• In English
 • Мінекономрозвитку та АМКУ: Відповідальність за проблеми з харчуванням шкіл Оболонського району м. Києва несе Управління освіти Оболонської РДА
  Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, опубліковано 15 березня 2018 року о 14:41

  15 березня відбувся спільний брифінг Мінекономрозвитку, Антимонопольного комітету України та моніторингового проекту Dozorro ГО “Transperancy International Україна” щодо ситуації з наданням послуг харчування для шкіл Оболонського району м. Києва.

  Тендер на закупівлю послуг із харчування, оголошений Управлінням освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації 13 грудня 2017 року, був скасований за ініціативою самого замовника. Дискримінаційні умови цього тендеру оскаржувалися в АМКУ. Однак, після рішення Колегії АМКУ про необхідність змінити умови тендеру, замість усунення дискримінаційних вимог, замовник взагалі скасував проведення тендеру, буцімто через відсутність подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг.

  Під час брифінгу Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов та Державний уповноважений Антимонопольного комітету України Світлана Панаіотіді навели приклади дискримінаційних вимог, що висунув замовник, зокрема: вимога 5-річного досвіду роботи у сфері організації харчування саме в загальноосвітніх навчальних закладах, або ж необхідність отримання листа та висновку головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві на вид діяльності, які не видаються з 1 січня 2017 року.

  10 січня 2018 року Управління освіти Оболонської РДА оголосило про проведення другого ідентичного тендеру, що містив такі ж дискримінаційні умови. Врешті-решт учасник домігся внесення змін до умов закупівлі другого тендеру. Після внесення змін до документації другого тендеру, замовник був змушений продовжити термін подання пропозицій та втратити дорогоцінний час. Учасника, який оскаржував попередні дискримінаційні вимоги в першій закупівлі, замовник вирішив відхилити. Учасник в свою чергу оскаржив дискваліфікацію знову до АМКУ. Розгляд скарги за конкурентною процедурою відбудеться 16 березня 2018 року.

  14 березня замовником оголошено про проведення вже третьої закупівлі, але вже за переговорною процедурою у зв’язку із нагальною потребою. Слід зазначити, що перший тендер був скасований замовником саме через відсутність потреби у зазначених послугах взагалі.

  Державний уповноважений АМКУ Світлана Панаіотіді, коментуючи ситуацію довкола звинувачень на адресу АМКУ щодо скасування тендеру відзначила, що кожен учасник тендерних процедур має право на відстоювання своїх прав у разі висування замовником свідомо дискримінаційних вимог при проведенні процедур із закупівель. У такому разі відповідальність за скасування тендерів цілком і повністю несе замовник.

  Представник моніторингового проекту “Dozorro” ГО “Transperancy International Україна” Іван Лахтіонов під час брифінгу розповів, що в Україні при органах місцевої влади сформовані комунальні підприємства, що займаються наданням послуг із харчування у навчальних закладах регіону чи міста. Із впровадженням прозорих електронних процедур закупівель такі підприємства часто стикаються із проблемою “неможливості” виграти тендер в умовах конкурентного ринку. Тому замовники вдаються до маніпуляцій, щоб забезпечити перемогу саме їм, що у свою чергу часто призводить до корупційних ризиків.

  Учасники брифінгу наголосили на тому, що відповідальність за ситуацію довкола незабезпечення послугами із харчування більш ніж сорока шкіл Оболонського району м. Києва повністю несе замовник - Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, тендерний комітет якого несвоєчасно оголосив про проведення відповідних торгів та затягнув їх проведення (згідно з розпорядженням Департаменту освіти КМДА, дані процедури мали бути проведені заздалегідь). Крім того, замовник в умовах тендеру висунув цілу низку свідомо дискримінаційних вимог до потенційних учасників торгів на користь окремих компаній.

  Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов наголосив на необхідності зробити все можливе для того, щоб лобізм при проведенні та організації процедур із публічних закупівель відійшов у минуле: “Електронні закупівлі - це спосіб проведення відкритих і чесних тендерних процедур на конкурентних засадах із можливістю своєчасного і ефективного реагування на всі можливі випадки зловживань”.

  Мінекономрозвитку та АМКУ: Відповідальність за проблеми з харчуванням шкіл Оболонського району м. Києва несе Управління освіти Оболонської РДА