• In English
 • Мінекономіки: Новий закон “Про колективні угоди та договори” осучаснює сферу трудових відносин та наближає українське законодавство до норм ЄС
  Міністерство економіки України, опубліковано 23 лютого 2023 року о 17:57

  Верховна Рада ухвалила євроінтеграційний законопроект “Про колективні угоди та договори”, спрямований на осучаснення регулювання в сфері трудових відносин. Законопроект прийнято Парламентом в цілому 23 лютого 2023 року.  

  “Новий закон наблизить українське законодавство в сфері колективно-договірного регулювання трудових відносин до європейського. Наймані працівники та роботодавці отримають більш сучасні та дієві інструменти для ведення соціального діалогу. Окрім того, законодавчі новації надають нові можливості сторонам колективних угод для захисту своїх інтересів”, - прокоментувала заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна.  

  Згідно з документом передбачається розширення суб’єктного складу сторін колективних переговорів, що дозволить залучити до соціального діалогу і новостворені профспілки. Зокрема, на галузевому рівні: в колективних переговорах зможуть брати участь нерепрезентативні представники, які укладають галузеві угоди обмеженої дії. 

  У свою чергу,  на рівні підприємства, установи чи організації право на укладення колективного договору матимуть всі без винятку працівники і роботодавці, зокрема фізичні особи. 

  Ухвалений законопроект також визначає порядок застосування роботодавцем умов колективних угод у випадках, коли він зобов’язаний враховувати положення угод різного рівня (територіального, галузевого, локального тощо). Та встановлює взаємозв’язок між нормами колективних угод галузевого і територіального рівня. 

  Крім того, передбачено можливість призупинення й зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів - за згодою сторін та у разі настання форс-мажорних обставин (перелік яких зазначено в договорі). Також передбачено приєднання до сторін угод і договорів нових суб'єктів. 

  Законопроект "Про колективні угоди та договори" узгоджується з положеннями Європейської соціальної хартії, а також директив 23 та 533 ЄС. У процесі розробки він був узгоджений сторонами соціального діалогу (профспілками і роботодавцями) та експертами Міжнародної організації праці.